doładowywanie akumulatora żelowego....

Witam, powiedzmy , że jest sobie aku żelony 12V , 6Ah. Czy jeżeli podłączę do niego poprzez diodę prostowniczą baterię słoneczną 13V 350mA, to będzie w stanie utrzymać ten aku w dobrej kondycji a w razie czego podładować? Akumulator służy do podtrzymania pracy zamka szyfrowego w razie zaniku zasilania sieciowego.

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

Dnia Fri, 20 Jun 2008 22:35:49 +0200, Maciek C napisał(a):

Jeśli te 13V to maksymalne napiecie jakie daje bateria to raczej nie. Przydałoby się kilka dziesiątych wolta więcej, zwłaszcza że chcesz użyć jeszcze diody zwrotnej. Ponadto 6Ah na zamek szyfrowy to wydaje się deko za wiele.

Reply to
Jacek Maciejewski

pewnie problemow jest kilka, 13V to za malo, sam zamek pewnie wymaga 5V lub nawet mniej, wyzsze napiecie zbija na jakims 7805, wyzsze napiecie i taka pojemnosc akumulatora pewnie sluza do zasilania elektromagnesu napedzajacego kotwe.

Reply to
PAndy

Jak chcesz, żeby akumulator pożył dłużej to podłącz mu 13,8 - masz pewnie to napisane na nim. Bateria słoneczna, jeśli jest robiona z głową to ma jałowo koło 20V - po prostu największą moc oddają przy prądzie bliskim prądowi zwarcia. Regulatory do takich baterii są włączane równolegle - to po prostu taka mocna dioda Zenera.

Mirek.

Reply to
Mirek

Użytkownik Maciek C napisał:

Opisałeś gwarantowaną metodę szybkiego zamordowania akumulatora żelowego. Akumulator żelowy tym się różni od zwykłego akumulatora ołowiowego że nie da się mu wody dolać... Czyli nie wolno dopuścić do gazowania akumulatora - zatem nie wolno go przeładowywać. A fotoogniwa nominalnie na 12V maja napięcie krańcowe w okolicach 17 do 20V. Jak chcesz mieć całkowicie bezobsługowe doładowywanie aku żelowego z fotoogniw to daj ogranicznik napięcia do 13.8V - pod takim napięciem ładowania możesz trzymać akumulator latami.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Mirek napisał:

Tanie regulatory. Naprawdę porządne mają dwie pętle regulacji - z jednej strony ograniczają maksymalny prąd i maksymalne napięcie ładowania akumulatora, z drugiej strony przy niemożności osiągnięcia maksymalnych parametrów ładowania utrzymują napięcie fotoogniw w optymalnym zakresie

- z moich pomiarów wynika że optymalnie fotoogniwo krzemowe działa przy napięciu rzędu 350mV/ogniwo, poniżej i powyżej sprawność jest gorsza (oczywiście dokładna wartość napięcia optymalnego może się różnić dla różnych fotoogniw).

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Witam

Mirek napisał(a) :

Śmiała teoria. Z tego co ja wiem, to piszesz nieprawdę. Faktycznie akumulator oddaje największą moc przy prądzie bliskim zwarcia. Nie znaczy to, że inne źródła zasilania mają tak samo.

Reply to
Zbynek Ltd.

formatting link
Mirek.

Reply to
Mirek

Przetwornica? Nie chce mi się wierzyć, że w przypadku tak małego systemu jej użycie zrekompensuje straty. W przypadku równoległego dołączenia regulatora sytuacja jest jasna: mocy za mało - cała moc idzie w akumulator, mocy za dużo - tracimy ją w regulatorze. Dołączenie czegokolwiek (także szeregowo) to tylko straty.

Mirek.

Reply to
Mirek

Skoro tak piszesz, to pewnie prawda :-) Zaraz sprawdzę. Ja z kolei też nie kłamałem:

formatting link

Reply to
Zbynek Ltd.

Ty masz chyba jakiś wstręt do przetwornic... Jakie straty masz gdy akumulator ma 12.6V a światła jest tyle, że ogniwa nie wydolą z siebie więcej niż 10V?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zbynek Ltd. napisał(a) :

A jednak bzdury podajesz. Sam przeliczysz? Szczególnie w pierwszym linku to widać. Ponieważ wydajesz się być uparty, to podpowiem - jakie jest napięcie w punkcie prądu maksymalnego? I jaka będzie wtedy moc?

Reply to
Zbynek Ltd.

Może i mam wstręt ;) rzecz w tym, że bawiłem się jedną taką baterią słoneczną i JAŁOWO to nawet przy świetle latarki ma więcej niż akumulator, tyle że prąd zwarcia to pojedyncze miliampery. Co tu przetwornica pomoże?

Mirek.

Reply to
Mirek

Użytkownik "Zbynek Ltd." snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:g3iurt$kd0$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Prawie każde źródło energii elektrycznej oddaje największą moc przy obciążeniu równym rezystancji wewnętrznej i napięciu wyjściowemu będącym połową jałowego i prądzie będącym połową zwarciowego. Przy zwarciu moc wyjściowa jest zerowa. Moc wydzielana w źródle maksymalna.

Reply to
lwh

Kwestia interpretacji, chyba możesz się zgodzić, że 0.55A to prawie 0.6A - w drugim linku, nie jestem uparty - możesz obciążać swoje ogniwa prądem 0,5 Imax jeśli chcesz ;) , co to jest zwarcie też wiem. Ciekaw jestem jaki jest sens rysowania wykresu P funkcji n (numeru pomiaru) w linku który podałeś.

Mirek.

Reply to
Mirek

Czy naciągania wyników na podstawie niepełnych danych?

No i ...? I max wygląda na prąd w punkcie maksymalnej mocy. I sc wygląda na prąd zwarcia. Dlatego ładniej widać to w 1-wszym linku, bo prądy są jasno opisane.

Jednocześnie rosnące n oznacza malejącą rezystancję obciążenia. Taki sens. W ten sposób dowiadujesz się przy jakich parametrach panel ma maksymalną moc. Dzięki temu widać, że przy tzw. nominalnym napięciu ta moc wcale nie jest największa.

Reply to
Zbynek Ltd.

No i stwierdzenie "przy prądzie bliskim prądowi zwarcia" było prawdziwe. Nie jest to 0.5 Izw, bo byłoby 0,3A.

I tak jest.

Ale bateria malutka, lepiej widać na większych.

Tyle, że R nie jest proporcjonalne do n. Trzeba było zrobić wykres P=f(Robc) to by było jasne, a tak to jest lenistwo albo marketing. Na laborce za taki wykres dostałbym pałę.

Mirek.

Reply to
Mirek

Naginasz fakty. To, że się różni o małą wartość, jeszcze nie znaczy, że trafiłeś. Z mojego linka masz ładną charakterystykę w funkcji obciążenia. I co? I też prąd zwarcia tylko minimalnie różni się od prądu w punkcie maksymalnej mocy. Widać też, że w punkcie zwarcia, a co tam - pójdę Ci na rękę - blisko punktu zwarcia, moc jest minimalna. Konkretnie - podaj moc Twoich paneli w punkcie zwarcia.

A za takie naginanie faktów? Powtórzę - podaj moc w punkcie zwarcia. Twierdziłeś, wbrew znanym faktom, że tam moc jest największa.

Reply to
Zbynek Ltd.

[...]

Pisałem o PRĄDZIE BLISKIM prądowi zwarcia a nie stanie zwarcia. Skoro uważasz, że nie wiem co to jest stan zwarcia i jaka jest wtedy moc, to po co wogóle ze mną rozmawiasz?

A dla mnie 500mA jest bliskie 540mA (w pierwszym przkykładzie skoro tak wolisz) - w każdym razie bliższe niż 0,5 Izw czyli 270mA.

Mirek.

Reply to
Mirek

Nawet przy prądzie _bliskim_ zwarcia moc nie jest największa. Co każdy (no, prawie) zobaczy wyraźnie na wykresie. Bronisz do upadłego swojej tezy.

I nadal nie jest to prąd bliski prądowi zwarcia. Choćbyś nie wiadomo jak się upierał :-D

Reply to
Zbynek Ltd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.