Dokladnosc wewnetrznego oscylatora ATmega

Projektuje male urzadzenie oparte na ATtiny lub ATmega, ktore bedzie pracowac w blizej nieokreslonych warunkach temperaturowych. W przyblizeniu zakres miesci sie w przedziale 0 - 50 stopni (to już sytuacja ekstremalna). Uklad (a wlasciwie kilka - kilkanascie ukladow) komunikowac bedzie sie przez UART i tu mam pytanie. Obawiam sie, ze z czasem, albo przy podwyzszonej temperaturze czestotliwosc wewnetrznego oscylatora RC moze odbiegac od zalozonej i wykalibrowanej w warunkach laboratoryjnych o na tyle duza wartosc, ze zacznie wprowadzac bledy w transmisji. Czy mozna zaufac wewnetrznemu oscylatorowi, czy raczej powinienem zastosowac zewnetrzny kwarc?

Pozdrawiam

Reply to
ARW
Loading thread data ...
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ARW napisał(a):

Zrob kontrole crc lub inna transmisji - lub cyklicznie co jakis czas puszczaj ciag synchronizujacy (np 0x5A w kolko). Avr ma na tyle fajnie, ze zegar RC wewnetrzny mozesz przestrajac programowo w duzym zakresie (prawie od 50% do 200%), zmieniajac rejestr OSCCAL. Wiec wystarczy puscic raz na jakis czas ciag 0x5A z jednego zrodla "wzorcowego" - i odbierajac go na pozostalych avr tak dlugo zmieniac OSCCAL az odbior bedzie ok. A najlepiej - zmieniajac tak dlugo az odbior bedzie ok, zapamietac ta wartosc jako L, jechac dalej - az odbior sie straci - zapamietac jako H i ustawic OSCCAL jako srednia L+H/2.

Reply to
BartekK

Greg(G.Kasprowicz) napisał(a):

Predkosc transmisji 19,2kbps. Transmisja synchroniczna nie wchodzi w gre, bo to ma wspolpracowac z PLC w poldupleksie po rs485.

Kolega BartekK podsunal ciekawy pomysl, ale wolalbym nie grzebac sie z tym, bo skomplikuje mi to cala sprawe :/ Sterownik ma dosc badziewny modul RS485 i w jednym cyklu moze wyslac maksymalnie 5 bajtow, a do tego biblioteki do obslugi sa "takie sobie" i prawidlowa praca wymaga trzech cykli (albo ja cos zle zrobilem). Wspolpraca z kilkunastoma moimi ukladami i tak skutecznie ograniczy czestotliwosc odswiezania, a do tego jeszcze kalibracja... Wole traktowac to jako ostatecznosc.

Reply to
ARW

Mister napisał(a):

Ale liczy sie kazda nozka uC i male wymiary wszystkiego. Jesli oscylator RC nie poplynie z czasem, to nie ma sensu dodawac elementow. Jesli nie bede mial pewnosci, to bede zmuszony dac zewnetrzny oscylator.

Reply to
ARW

to moze malenki rezonator ceramiczny SMD?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg(G.Kasprowicz) napisał(a):

Docelowo wszystkie elementy maja byc SMD.

Doswiadczenie: Przypiekanie pracujacej ATmegi8 lutownica

Wynik: Szybkosc transmisji spadla o ok 2%

Wyglada na to, ze temperatura jest do opanowania. Pozostaje tylko kwestia stalosci czestotliwosci w czasie (kilka lat).

Reply to
ARW

Tobie chodzi o praktykê czy o parametry podawane przez producenta. Je¿eli o praktykê to nie uruchamia³em UARTA z wewnêtrznym osc. Je¿eli o parametry, to w pdfie masz przecie¿ podane zale¿no¶ci, czêstotliwo¶æ w funkcji temperatury dla danego napiêcia zasilania. Z tego mo¿esz obliczyæ czy w zalozonym zakresie temperatur dla danego napiêcia zasilania i danej predkosci czy UART bêdzie nadal dzia³a³.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Darek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.