Dobór silnika i prądnicy do agregatu

Witam,

W jaki sposób dobrać silnik spalinowy do agregatu? Konkretnie chodzi mi o moc, jaka można uzyskać z danego silnika przy określonych obrotach. Założenie - silnik spalinowy przy 1500 obrotów daje moc np. 50 KW czy prądnica może mieć moc max np. 70 KW i po prostu nie będzie pracować na maksymalnym obciążeniu? Czy należy dobierać prądnice do mocy silnika przy określonych obrotach? Druga kwestia, zakładając tak jak poprzednio 50 KW mocy przy 1500 obrotów/min, czy warto zastosować wtedy słabszą prądnice np.

40 KW tzn., aby tyle mocy było pobierane, ze względu na trwałość silnika?

Pozdrawiam

Reply to
CRAY
Loading thread data ...

daje MAKSYMALNA moc 50kW

czyli przetwarza MAKSYMALNIE 70kW na prad. Czyli jak obciazysz pradnice maksymalnie, to zgasi/przeciazy silnik spalinowy, a sama sie nie spali.

W ten sposob zapewnisz, ze maksymalnie obciazona pradnica nie przeciazy silnika spalinowego. Jest to uklad korzystniejszy z dwoch powodow:

1) Silniki/pradnice elektryczne pradu zmiennego mozna dosc bezkarnie krotkotrwale przeciazac, moc znamionowa jest ograniczona przede wszystkim termicznie - przeciazony silnik zacznie sie przegrzewac, natomiast racej nic mu sie nie urwie ani sie nie zatrze. Jesli bedziesz pilnowal temperatury (np. bezpiecznikiem termicznym) to jestes po bezpiecznej stronie mocy. 40kW mozesz spokojnie krotkotrwale przeciazyc do 50kW (chyba, ze to takie `PMPO' 40kW) 2) przy braku obciazenia generator mniejszej mocy bedzie mniej obciazal silnik, wiec calosc bedzie mniej palic na luzie. Prawdopodobnie nie bedzie to duza roznica, ale zawsze.
Reply to
Marek Lewandowski

Witam,

Dzięki za odpowiedz.

Problem który chciałbym jeszcze poruszyć trochę odbiega od tematyki grupy, ale może ktoś będzie się orientował:)

Interesuje mnie jeszcze kwestia obrotów silnika spalinowego. Zakładając ze prądnica musi mieć ok. 1500 obr/min należałoby albo "ustawić" tyle na silniku ew zastosować przekładnie. W pierwszym przypadku - 1500 obr - wydaje mi się ze jest to za mało jak na silnik benzynowy - co innego diesel, ale zakładamy benzynę. Czysto teoretycznie zakładając ze moc prądnicy jest stała i wynosi np. 25 KW, czy lepiej jest przygotować silnik i przekładnię, aby pracował, np. z prędkością 3000 obrotów (zakładamy ze jego moc maksymalna wyniesie wtedy np 50 KW) czy np. 2000 obrotów i moc max 35 KW? Wiadomo ze biorąc pod uwagę żywotność silnika lepiej ustawić wyższe obroty, ale interesuje mnie tez kwestia spalania. Czy może, znając wykres, dobrać obroty w okolicach maksymalnego momentu obrotowego? Może ktoś się orientuje jak wygląda zużycie paliwa przy niezmieniającym się obciążeniu a zwiększanych obrotach? Zdaje sobie sprawę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale chodzi generalnie o sprawność przemiany paliwa na moc na zaciskach prądnicy.

Pozdrawiam

Reply to
CRAY

Ustawic, to ale na regulatorze silnika. Bez regulatora synchronizowanego na generator nie razbieriosz...

Skad wziales te liczby dotyczace mocy? Bo wesze rybe...

Moment obrotowy nie ma dla Ciebie znaczenia. Interesuje Cie moc. Poniewaz Ty decydujesz o przekladni, to momentem sobie nie masz co zawracac glowy.

Najpierw spada, potem znowu wzrasta. Minimum ma - zalezy od silnika - w okolicy 2500 - 3500rpm (dla 4-suw samochodowego).

Musisz ustalic najpierw, w jakim rezimie pradnica ma pracowac. Jesli ma chodzic na luzie i raz na 4h dostac po dupie, to interesuje Cie przede wszystkim zuzycie paliwa na biegu jalowym, natomiast jak ma pracowac caly czas pod pelnym , lub niemal pelnym obciazeniem, to silnik powinien pracowac z maksymalna sprawnoscia.

Teraz tytulem rozumienia silnika: Dla idealnego, ale realnego wolnossacego silnika spalinowego, pracujacego bez osprzetu, maksymalna moc dysponowana jest liniowo zalezna od obrotow. Wynika to z prostego warunku, ze nie da sie spalic wiecej benzyny, niz ma sie tlenu. Tlen przychodzi z powietrza, ilosc powietrza przepakowywana w jednym obrocie silnika jest proporcjonalna do jego pojemnosci skokowej, a ta jest dana. W praktyce opory ruchu wymagaja, zeby obroty jalowe byly rzedu 500-800rpm, bo zgasnie, natomiast od gory silnik zaczyna tracic moc, bo paliwo nie zdaza sie czysto spalic, straty mechaniczne rosna i gdzies przy 5000 - 8000 jest szlus (dla samochodowego). Moc znamionowa jest podawana dla konkretnych obrotow (!) i to nie sa obroty najwyzszej sprawnosci (!!)

- np. silnik w moim samochodzie ma oficjalnie 44kW, ale to przy

5500rpm. Najwyzsza sprawnosc ma przy ca. 3000rpm, ale przy tych obrotach dysponuje raptem ca. 30kW!!!

Slowem: jesli zalezy Ci na sprawnosci, prawdopodobnie bedziesz potrzebowal wiekszego silnika, niz wynika to wprost z zapotrzebowania na moc.

Reply to
Marek Lewandowski
[...]

Niedokładnie. Zazwyczaj silniki spalinowe mają najwyższą sprawność przy maksymalnym obciążeniu właśnie w zakresie maksymalnego momentu obrotowego. Dla wolnossącego diesla będzie to w okolicach 1500 rpm i nie będzie wymagał przekładni. Oczywiście należy sprawdzic, czy przy tych obrotach silnik ma wystarczająca moc - zgodnie ze wzorem:

P [W] = M [Nm] * n [rad/s] = M [Nm] * n [1/min] * 2 * pi / 60

Oczywoście należy jeszcze uwzględnić sprawność prądnicy i zapas na przeciążalność.

Dla benzynowego...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Owszem, ale opieranie sie o moment nie daje w tym wypadku nic.

Ale pytajacy pisze wyraznie, ze chce benzyne.

Ale pytajacy pisze wyraznie, ze chce benzyne!!!!!!!

Reply to
Marek Lewandowski

Chce oszczednie, to chce diesla !

J.

Reply to
J.F.

Ależ daje bardzo dużo - znając moment obrotowy i obroty wyliczamy moc dla tych właśnie obrotów - nie potrzebujemy wykresu.

Ale on jeszcze nawet nie wie, że rozpaczliwie pragnie diesla.

[...]

Marku, spokojnie - to tylko robocza dyskusja. Jak sobie policzy, ile będzie go kosztowało paliwo, to szybko dojdzie do wniosku, ze olej opałowy + mixol to tańsze rozwiązanie :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale RoManie! Toz tedy trzeba wykres momentu... A latwiej chyba o wykres mocy, ktory zreszta interesuje nas bardziej... Ale to nic, bo przeciez chodzilo o to, zeby nie ustawiac silnika na punkt maksymalnego momentu, bo ten punkt nie ma znaczenia dla tego trybu pracy. Wazniejszy jest punkt maksymalnej sprawnosci (ktory moze, ale nie musi byc obog punktu maks. momentu...)

Ale nie zbawiajmy go na sile...

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.