Dobór kabla energetycznego do konkretnego przypadku

Jest sobie odbiorca energii, który chce skasowac odcinek napowietrzny linii energetycznej o długości 120 metrów. Odcinek napowietrzny jest jego własnością; idzie od licznika do jego budynku. Następujące pytanie;

-teraz przydział mocy wynosi 35KW/zabezpieczone bezpiecznikami 63A przy liczniku,

Jaki kabel aluminiowy 4żyłowy położyć?

1.zakładając, że przydział mocy pozostanie taki sam? Czy wystarczyło by 4x50? 4x75?

2.Zakładając zwiększenie przydziału mocy do 100KW? Czy wystarczy 4x120? 4x150 może wystarczy mniejszy przekrój?

Pomijam kwestie dostępności mocy, kwestię wykonania lub nie układu pośredniego/wiadomo, że będzie potrzebny itp. Kwestie formalne z taką operacją związane. Chodzi tylko o to jak gruby kabel położyć w ziemi; chcę przekalkulować, czy może położyć kabel z dużym zapasem.

Rozumiem, że jeśli leżały będą w wykopie 3 takie kable obok siebie, to nie stanowi to problemu? Czy jeśli będą one różnej grubości i będą obsługiwały różne przydziały mocy i realnie bardzo różne obciążenia to też nie będzie problemów?

Tak to już jest, że 3 liczniki są umieszczone przy drodze, natomiast linia napowietrzna dostarcza energię z liczników do budynków położonych o te niecałe 120 metrów głębiej działki. Jest okazja i potrzeba, aby te kable zakopać w ziemi.

Reply to
barek74
Loading thread data ...

Nawet dobierajac kabel na wyrost zastanowił bym sie czy calosc nie wpakować w jakiegoś arota. Zawsze można zaciągnąć cos większego. Co do trzech kabli to rozumiem że przełożenie liczników w głąb posesji nie wchodzi w grę z przyczyn formalnych?

W kwestji przekrojów kabli się nie wypowiem bo nie praktykuje w tym kierunku.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

W dniu sobota, 23 marca 2013 16:35:01 UTC+1 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

kabel aluminiowy w ziemi 4 zyłowy wytrzymuje:

10mm2 65A 16 85 25 110 35 135 50 165 70 205 95 240 120mm2 275A wg PBUE zeszyt 10 z 1987r :-)

musisz uwzględnic również spadki napięcia oraz ochrone przeciwporażeniową (czy 5-ta żyła ma być)

b.

Reply to
Budyń

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Kabel żywcem zakopany w ziemi to tyle wytrzyma już przy 6 mm^2 - ale te

120 m mówi że nie obciążalność termiczna jest istotna a rezystancja i spadki napięć. Najpierw sprawdź (nie jestem na bieżąco) ile można na tym kablu stracić żeby na jego końcu nie było za mało. A potem to już prawo Ohma - i tyle.
Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Budyń napisał:

Przede wszystkim spadki napięć. Miedziany to takie prądy już przy 6 mm^2 wytrzyma - tyle że na końcu może być ciut mało napięcia.

Reply to
invalid unparseable

Dwie rzeczy;

Jak już pisałem główne pytanie dotyczy potrzebnych przekrojów kabla i pod tym kontem pomijam kwestie formalne i sensowność takiego rozwiązania, ale zakładamy, że liczniki stoją przy drodze, kilka metrów od transformatora i pozostają dostępne z drogi, natomiast od liczników kabel energetyczny prowadzony 120metrów dostarcza energię do budynków. Teraz jest to stara linia napowietrzna, a chcemy to przełożyć w ziemię.

Teraz wykorzystana jest przydział mocy około 35KW w 60 do momentami 100% nawet! (obciążenie mierzone przy liczniku) Dlatego potrzeba jest położenia grubszego wewnętrznego przyłącza i uzyskania większego przydziału mocy.

Dlatego pytanie o średnicę aluminium/ bo owszem odpowiednio dużo cieńsza miedź będzie miała takie same parametry, ALE cena nie będzie porównywalna, tylko kilka razy wyższa, nieprawdaż?

Czy wystarczy położyć 4-żyłowy kabel, czy musi być 5-żyłowy?

Czy takie oddalenie od licznika wpłynie na dużo większe zużycie prądu/zwiększy rachunki?

Reply to
barek74

Dnia Sun, 24 Mar 2013 05:36:36 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Czy az tak kilka razy to nie wiem - calosc kosztow ujmujac.

Kable miedziane ciagle sa w sprzedazy, ktos tego uzywa :-)

P.S. Przy aluminium wazna staranna robota - to plynie, potem iskrzy, grzeje na koncach, pali izolacje .. trzeba fachowo zacisnac koncowki.

Zalezy :-)

Jak bedzie duzy spadek napiecia ... czesc odbiornikow (zarowki, piecyki, silniki) zacznie brac mniej pradu, inne, te o stalym zapotrzebowaniu na moc (komputery, telewizory)- wiecej. Jeszcze inne - moze i mniej, ale dluzej pracuja (lodowki, ogrzewanie z termostatem, czajniki elektryczne).

Tak czy inaczej masz straty w kablu ... ale w linii powietrznej tez sa. Od przekrojow zalezy czy beda wieksze czy mniejsze ... i jak widac troche od odbiornikow tez.

Generalnie - nie powinno byc zauwazalnych zmian.

J.

Reply to
J.F.

formatting link

Reply to
Miroslaw Kwasniak

W dniu 2013-03-23 23:29, Budyń pisze:

Nie musi być. Jeśli sieć dystrybucyjna jest TN-C, to nawet lepiej pociągnąć taki długi kabel jako 4-przewodowy, a uziemić i rozgałęzić na TN-S przy odbiorze.

Nawet jeśli nieczytający dr E. Musiała geniusze elektrotechniki rozgałęzili PEN w skrzynce przyłącza, to nie jest problem, należy żyłę PEN podłączyć do PE. (Koniecznie upewnić się czy aby nie sieć TT).

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2013-03-24 13:36, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

To jeśli nie wiesz, czy masz przyłącze TN-C, TN-S czy TT, koniecznie skontaktuj się z elektrykiem.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

takie rzeczy powinieneś konsultować z elektrykiem który ci to zrobi najcieńszy przewód alu jaki można położyć to 16mm2 można na tym powiesić 66A ze spadkiem u ciebie 4,5% dla 100kw dajesz przewód 120mm2 co da spadek na poziomie 2% i można go obciążyć do 228A koszt kabla YAKXS4x120 to jakieś 11zł brutto za metr do tego folia (

0,50zł) lub rura 3-6 zł za metr ( cieńsza jest tańsza ale się narobisz żeby wciągnąć kabel) do zrobienia za jakieś 4-5 tysi w 1-2 dni jeśli nie trzeba rozbierać chodników i dbać o podłoże

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Dnia Sat, 23 Mar 2013 08:35:01 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Taka moc (35kW) nie kwalifikuje się na układ półpośredni, można to puścić na liczniku bezpośrednim 5(100)A.

Reply to
badworm

Dziękuje za odpowiedźi. Z elektrykiem konsultuje oczywiście, a tutaj się upewniam i dzięki Wam koledzy troszkę głębiej temat poznaje. Robota prosta, do przekopanie pole uprawne. Później teren będzie droga przecinała, dlatego teraz chcę to ułożyć i do tego ze sporym zapasem. Kable pójdą prosto w ziemię, nad nimi folia do zaznaczenia ich pozycji. Rozumiem, że trzy takie niezależne kable leżeć razem mogą?; Gdzie taka fajna cena za 4x120 na poziomie 11 zł/metr brutto? poniżej powpisuje jakie ja ceny znalazłem;

-jeden dla domu mieszkalnego, zakładam jakieś 4x25(5.7/metr)YAKXS,

-drugi i trzeci 4x95(18,7/metr YAKY lub 4x150(26,7/metr YAKY) lub 4x120(21/metr)YAKXS Cena istotna, bo tego cieńszego potrzeba jakieś 120 a grubszego 240 metrów. Jak się ma przepustowość miedzi do aluminium? Podobną cenę do kabli aluminiowych 4x120, czy 4x150 w przypadku miedzi to ma 4x16! (22,5/metr YKY)

Reply to
barek74

robota w polu to najlepsza robota pod drogą w rurce najlepiej tej twardej, nie karbowanej

mogą - nie skręcać i krzyżować, przy zasypywaniu pilnować żeby nie zachodziły na siebie

ja po tyle kupuję ale rozumiem że Ty takiej ceny możesz nie wynegocjować, możliwe że na dzień dzisiejszy jest już drożej bo na wiosnę fabryki podnoszą ceny

dlatego nie warto zakopywać miedzi

wytrzymałość miedzi do alu - różnica jest mniej więcej o jeden rozmiar a cenowo co najmniej 2 do 1

co do ceny to otwórz jakikolwiek internetowy cennik fabryczny i podziel go przez 2 - taką cenę powinieneś śmiało uzyskać przy tych ilościach

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Dziękuje ponownie za głosy/porady. Zakładając więc, że położę dwa kable 4x120YAKXS, to zakładając odcinki do budynków około 120 metrów, to każdy z osobna pozwalał będzie w przyszłości na obsłużenie przydziału mocy do 100KW? Lub dwa połączone do 200KW? Dodatkowy do sporego domu praktycznie każdy byłby dobry;

-czy to będzie 4x35 czy wystarczy nawet 4x25 odległości takie same. W sumie to ten/przyszły tydzień chciałbym to kupić i ułożyć w ziemi w przyszłym tygodniu. Takie 4x120 to będą bardzo grube kable, zasadniczo linia będzie prosta od liczników do rogu budynku, potem małe załamanie i podejście do głównej rozdzielni.

Gdzie szukać dobrej ceny? podpowie ktoś?

Reply to
barek74

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Gdzie takie ceny - w hurtowniach. Tylko nie dla ciebie - jak pójdziesz ty jako ty, inwestor drobny czyli odbiorca końcowy - to płacisz cenę katalogową, taką jaką podałeś. Jak pójdzie instalator - stały klient hurtowni to płaci dużo mniej - upusty w hurtowniach potrafią trzydzieści procent przekraczać.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.