Długość łuku elektrycznego przy rozłączaniu ob

Po spektaklu

formatting link
oraz
formatting link
?v=N8xzq-fNGWE

Jest jakiś wzór który wylicza długość łuku? Czyli jakaś zależność od napięcia i prądu? Od jakiego napięcia takie palniki się zaczynają? Taka pewna niewielka analogia (?) do przeskoku iskry przy wysokim napięciu gdzie przyjmuje się 1mm na 1kV. Oczywiście tu rozpatrujemy sytuację podtrzymania łukiem przejścia elektrycznego, a nie wywołanie iskry przy zbliżaniu elektrod wyładowczych.

Reply to
gienek
Loading thread data ...

W dniu niedziela, 26 listopada 2017 11:52:19 UTC+1 użytkownik gienek napisał:

Przy próbie DC mamy wyraźnie wyższe napięcie pewnie 220*1,41 V bo same grzałki mocniej świecą. A łuk jest dłuższy bo nie jest gaszony jak przy AC gdy chwilowa wartość przechodzi przez zero. Te oporniki zapewne mają znaczną indukcyjność :(

Reply to
kilokitu

Użytkownik "gienek" <nielubie@spamu> napisał

formatting link

Reply to
t-1

W drugim filmie uzyto stycznika do pradu przemiennego. Gdyby byl to stycznik do pradu stalego wyposazony w przerywacz luku nic by sie nie smazylo. Na bazie ukladu z fimu pierwszego mozna zrobic spawarke do spawania atomowego. Potrzeby jest jeszcze wodor zeby spawac. Chociaz kto wie czy z dwutlenkiem wegla by sie nie dalo spawac bo on w luku tez sie rozpada znaczy sie ulega dysocjacji termicznej na CO i O2. Spawanie atomowe jest bardzo przyjazne dla otoczenia. Nic nie pryska, slychac tylko cichy szum luku. Spoina jest czysta. Wada jest kruchosc wodorowa spawu mozliwa do usuniecia. Spawarka jest prosta w budowie. W zasadzie to z filmu to gotowa spawarka do spawania atomowego. Duza zaleta spawarek atomowych jest to ze z wyjatkiem aluminium mozna spawac wszystkie stale i metale, co wiecej mkzna spawac rozne metale np. Braz ze stala, chrom z miedzia itp.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "gienek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5a1a9ce2$0$37107$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com...

Spawarka pracuje przy niewielkim napieciu, rzedu 20-40V. Na poczatku potrzebuje nieco wiekszego do zapalenia luku, ale potem juz idzie latwo - jak na filmie :-)

Do pierwszej iskry A potem jak przeskoczy i wydajnosc zasilacza pozwoli, to moze byc jak na filmie.

Tak sie czasem zastanawiam jak sie zarowki spalily, jesli po wlokno zniknelo, albo w paru kawalkach ... i to chyba wlasnie łuk elektryczny topil/odparowywal metal. Bo wszak mimo przerwy rezystancja wlokna powinna utrzymac prad w granicach bezpiecznych.

J.

Reply to
J.F.

"J.F."

Tylko 20V? Czy 20V to raczej jakieś takie najmniejsze "ogrodowe" jednofazowe spawarki, a takie na większych budowach to po 48V? Ktoś kiedyś gdzieś wspominał, że nawet po 70V (?). Jest jakieś sensowne opracowanie zbiorcze podstaw elektrycznych spawania w jakimś pdf o spawarkach w naszym ojczystym języku? Jakie napięcia, jakie prądy, jakie prostowniki, czy na jednofazowych spawarkach jest jakiś elektrolit filtrujący? Czy na trójfazowych są prostowniki 6 diodowe? Kompletnie co innego? Jak reguluje się prąd?

Teraz powstaje pytanie czy dla łuku elektrycznego przebieg dwupołówkowy wyprostowany po mostku prostowniczym (bez filtrowania elektrolitem) jest takim samym przebiegiem "łukoprzyjaznym" jak typowa sinusoida sieciowa 50Hz? W końcu oba przechodzą przez oś zero, ale po mostku prąd jest jednokierunkowy. Ma to znaczenie do występowania większego lub mniejszego łuku? Czy zmiana kierunku płynięcia elektronów dla prądu zmiennego, po przejściu przebiegu przez 0, w ujemnej, połówce ma bardziej "wygaszające" znaczenie niż same np dodatnie połówki lecące za mostkiem nad osią x z jednokierunkowym prądem?

Reply to
gienek

"Zenek Kapelinder"

Jak taki przerywacz łuku jest realizowany w praktyce? Co tam jest dodane do takiego stycznika, przekaźnika dedykowanego dla rozłączania prądów stałych?

Reply to
gienek

Za duzo pisania. Nie chce mi sie.

Reply to
Zenek Kapelinder

To o co pytasz zmiesci sie z srednio grubej ksiazce. W realu takie ksiazki wystepuja pod tytualmi: Poradnik spawacza, Spawanie elektryczne itp. Kup ksiazke, przeczytaj, naucz sie, i bedziesz ekspertem teoretykiem.

Reply to
Zenek Kapelinder

Pewnie jest średnio "łukoprzyjazna". Prąd łuku przy wyprostowanej dwupołówkowo sinusoidzie raczej nie przechodzi przez zero. Zadba o to szeregowo podłączona indukcyjność, która zawsze "jakaś" jest w obwodzie. Przy prądzie zmiennym ta "jakaś" indukcyjność tego nie zrobi choć spowoduje przesunięcie fazowe ale przejście przez zero prądu łuku będzie.

Reply to
kilokitu

Użytkownik "gienek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5a1db70d$0$32859$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com... "J.F."

Tam napiecie jest zmienne, zalezy od tego jak spawaczowi reka sie ulozy :-)

Na tym filmie chyba bylo cos wygladzajacego.

Ponoc spawarka bez prostownika spawa sie kiepsko :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.