diody UV

Witam. Chcę podłączyć do mego auta około 10 diod LED UV. Koszt jednej diody 3,5 złoty. Każda na napiecie 3,5 V. Jak wiadomo akumulator w aucie od 12 do 14,5.

Pytania:

  1. Ile może kosztować jakaś świetlówka UV? Może lepiej kupic świetlówkę?
  2. Gdybym chciał podłączyć diody to jak obniżyć napięcie? Jakim opornikiem?

Proszę o pomoc grupowiczów. Pozdrawiam R.

Reply to
KimerCP
Loading thread data ...

nie wiem, ja mam latarkę do sprawdzania pieniędzy. Kosztowała < 10EUR.

po 2 diody szeregowo, do tego szeregowo opornik 750 omów lub większy.

tak z ciekawości, do czego to ma być?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
invalid unparseable

Waldemar Krzok snipped-for-privacy@charite.de napisał(a):

Dzięki za odpowiedź. Zawsze podobało mi się UV, chcę zamontować sobie coś takiego w aucie żeby mi się zęby świeciły albo sznorówki przy butach. W zasadzie jeden lekki bajer, do przyozdobienia auta we wnętrzu. Myśłałem też o otym że z chwilą gdy otwieram drzwi to świeci się UV zamiast białej lampki.

Pozdrawiam

Reply to
KimerCP

AzaZeL <AzaZeL snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Jak wy to liczycie? Możecie mi to wyjaśnić. Jeżeli 3 diody w szereg po 3,5V to w takim razie suma daje 11,5V. Po co opornik?? Nie piszę tego postu po to by kogoś rozmieszyć. Liczę że ktoś mi to wyjaśni, bo tego nie bardzo rozumiem. Nie znam się na tym.

Reply to
Misiaczek Troszkę okrąglutki

Użytkownik Misiaczek Troszkę okrąglutki napisał:

Żarówka to opornik i prąd przez nią płynący jest mniej więcej proporcjoinalny do napięcia, Ale dioda jest elementem nieliniowym, np przy 2V przewodzi tylko mikroampery, przy 2.2V zaczyna świecić pobierając kilkanaście mA a gdybyś na nią odał 3V to prąd będzie tak duży, że zmieni kolor:) I być może się nawet natychmiast przepali - zależy od modelu. Dlatego aby ofgraniczyć prad do oczekiwanego, robi się to zewnętrznym układem, np najprościej opornikiem szeregowym.

Reply to
A.Grodecki

może być nawet gorzej: przy 2V nie świeci, przy 2.1V świeci całkiem fajnie, przy 2.15V przepala się.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

A.Grodecki <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał(a):

wyjaśni,

Dobrze, ale skąd wiadomo do jakiej diody jaki opornik, są na tojakieś tabele,wzory. i czy opornik zmiejsza natężenie proporcjonalnie do napięcia, czy po prostu oporniki zmiejszają napięcie o jakąś tam jednostkę.

Reply to
Misiaczek Troszkę okrąglutki
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable
[...]

Na fizyce w podstawówce (obecnie gimnazjum) to się spało czy na wagarach było?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

tak. Dane techniczne diody i prawo Ohma.

opornik robi ze źródła napięcia, jakim jest bateria, źródło prądowe. Niezbyt doskonałe, ale jednak. LEDy powinny być zasilane stałym prądem, nie napięciem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik Misiaczek Troszkę okrąglutki napisał:

R=(Ubat-Uled)/Iled

Reply to
A.Grodecki

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Do 18 roku życia mieszkałem w Ameryce Południowej, miałem indywidualny tok nauczania jak i nauczycieli. Rodzice bardziej przykładali wagę przedmiotom humanistycznym jak i muzycznym. Fizyka - podstawy były, ale praktyki i zadań mało. Analogicznie ty miałeś zapewnie przedmiot "muzyka" a na skrzypcach nie potrafisz grać.

Pozdrawiam i dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Reply to
Misiaczek Troszkę okrąglutki

Piotr Gałka snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał(a):

Ok, czyli moje diody są zasilane napięciem 3,5V. Przyjmuję że na razie podłączam tylko jedną.Muszę zasotosować opornik i to pewnie dość spory. Wzór R=(Ubat-Uled)/I. Bez I natężenia nie obliczę opornika. Jak obliczyć natężenie. ze wzoru? I=U/R. Napięcie ma być diody czy akumulatora? Jeżeli diody to rezystancję bedę miał zapewne z tych table, a jeżeli akumulatora to skąd mam wziąść rezystancję. Zmierzyć miernikiem?

Reply to
Misiaczek Troszkę okrąglutki

Hola Misiaczek,

w kontekście LEDów zapomnij o rezystancji. LEDy mają co prawda rezystancję, ale dla każdego prądu inną i prawie zawsze prawie równą zeru. W pewnym momencie nawet ujemną. A tak na skróty, to możesz przyjąć, że maksymalny prąd LEDa w obudowie o średnicy 5mm wynosi 20mA, dla mniejszych 10mA. Ze względów bezpieczeństwa załóż prąd 10mA. Z tego wychodzi, że musisz zesmażyć na oporniku ok. 10V (akurat nie apteka, a fajnie się liczy). Z prawa ohma wychodzi, że opornik powinien mieć 1kOhm. Jeszcze trzeba obliczyć moc, jaka się na oporze traci P=U*I=10V*10mA=100mW, czyli nie tak strasznie i wystarczy "normalny" opornik ze spożywczaka, bo te mają na ogół 0.33W, a te całkiem małe 0.125W. Dałbym ten większy, coby się nie sfajdolił, jakby był zabudowany (moc jest podawana dla dobrze wentylowanych elementów). Jak LED świeci za jasno -> dać większy opór, jak za ciemno, trochę zmniejszyć, ale nie za dużo, góra 20-30%.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.