Dioda 0,2V - s? takie?

Witam! Potrzebuję uzyskać spadek 0,2V. Niestety dzielnik napięciowy się nie sprawdza w moim układzie. Zastosowałem diodę o spadku 0,32V.. ale to jeszcze troszkę za dużo. Czy jest jakiś sposób, żeby uzyskać coś takiego? Z góry dziękuję za pomoc. Michał.

Reply to
Michał Augustyniak
Loading thread data ...

0.2V .. to moze sie nie przejmowac ?

Dioda germanowa, albo tranzystor w nasyceniu ..

J.

Reply to
J.F.

No to dość ważne - bo to urządzenie pomiarowe. Germanowa odpada, bo już się nie kupi.

A jeśli chodzi o tranzystor - to chodzi o spadek między bazą a emiterem, tak? A czy regulując prąd bazy - ten spadek będzie się zmieniał? Czy jest możliwość regulacji w tes sposób w zakresie 0,2 - 0,5V ? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Michał

Reply to
Michał Augustyniak

Jak dokładnie to 0,2V ma być? I jakie częstotliwości? DC?

Nie, kolektor-emiter przy nasyceniu tranzystora.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

To jest DC, dokładność 10% wystarczy. Może opiszę dokładniej. Jest sobie obwód pomiarowy - podpięty do uC. W skład tego obwodu pomiarowego wchodzą szeregowo:

- noga procesora - rezystor 470 Ohm, - potencjometr 5k - dioda 0,32V - fototranzystor - masa Całość jest podciągnięta do innego pinu procesora, na której jest stan wysoki tylko w momencie pomiaru - to w celu oszczędzania energii (zasilanie bateryjne 3V).

Działa to na tej zasadzie, że po przekroczeniu pewnej wartości natężenia oświetlenia - fototranzystor zwiera do masy i na pinie procesora jest stan niski. Po "ustąpieniu" światła - wraca stan wysoki. Dioda służy do "odejmowania" napięcia od progu przełączania. Im mniejsze to napięcie, tym urządzenie jest czulsze i reaguje na niższe wartości światła. i właśnie te 0,32V to trochę za mało. A gdyby udało się regulować czułość potencjometrem - odejmując od 0,2 - 0,5V to byłoby idealnie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Michał

Reply to
Michał Augustyniak

w sensie, że to 0,32V powoduje zbyt małą czułość - czyli jest to wartość trochę zbyt duża.

Reply to
Michał Augustyniak

[...]

[...]

Banalne. Łączysz kolejno swój rezystor, potencjometr, LM4041-1.2 i fototranzystor. Równolegle do LM4041 dodatkowy potencjometr 22 kom i z wyjścia potencjometru do procesora. Dodatkowym potencjometrem regulujesz _dokładnie_ próg działania dodając od 0 do 1.2V - ile Ci trzeba.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam!

Wydaje mi się, że nie każdy tranzystor, lecz specjalny o niskim napięciu nasycenia. A jeśli chodzi o diodę germanową to mam ich całe kilogramy.

Reply to
Remek

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Dzięki. Podoba mi się takie rozwiązanie. Czyli jeśli dobrze rozumiem - jeśli podłączymy równolegle LM4041-1.2 do rezystora, to spadek napięcia na nim będzie zależał od wartości jego rezystancji?

Niestety w karcie katalogowej widzę tylko przykłady tylko dla LM4041-ADJ. I gdzie można kupić ten układ? W TME nie widzę, w Mariteksach tym bardziej... najlepiej w SO23..

Pozdrawiam i dziękuję Michał

Reply to
Michał Augustyniak

Remek napisał(a):

Jeśli rozwiązanie z LM4041 nie wypali to się zgłoszę. A te diody germanowe to są takiej wielkości "do przełknięcia" ? :-)

Reply to
Michał Augustyniak
[...]

Nie. Potencjometr równolegle do LM4041 stanowi dzielnik napięcia ok.

1.2V odkładającego się na LM4041 jesli w układzie popłynie prąd większy niż I = 60 uA + 1.2V/22kom = ok. 0.12 mA. Potencjometrem ustalasz taki spadek napięcia, jaki potrzebujesz. Zewnętrzne końcówki potencjometru do LM4041, środkowa do procesora.

Allegro. 1.20 PLN/szt.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

??? Patrz na warunki pomiaru napięcia nasycenia tranzystorów, które podaje się w katalogach. Przy małych IC 0,2V da się chyba w każdym uzyskać.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Użytkownik "Michał Augustyniak" snipped-for-privacy@konto.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@c74g2000cwc.googlegroups.com...

Zanim cokolwiek kupisz sprawdź pomysł Romana ze zwykłą diodą jaka ci wpadnie w ręce, może schottky BAS85. LM4041 to żródło referencyjne (dioda bandgap) 1,2V Możesz popróbować inne dwunóżkowe 1,2V. choćby ICL8069, AD589, LM385-1,2

Reply to
h

Użytkownik "Michał Augustyniak" snipped-for-privacy@konto.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@y43g2000cwc.googlegroups.com...

A po co ? Potencjometr , nawet SMD, jest ogromny względem SOT23

Reply to
h

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Już rozumiem ideę. Dziękuję.. tylko nie rozumiem dlaczego ten LM4041 jest konieczny.. czy nie można zwykłej diody zamiast tego LM4041? Na diodzie przecież także jest stały spadek..

Szkoda, bo sklep to sklep...

Reply to
Michał Augustyniak

h napisał(a):

Dzięki. Na pewno sprawdzę. Dziękuję również za symbole źródeł. Pozdrawiam Michał

Reply to
Michał Augustyniak

h napisał(a):

Ponieważ muszę to wszystko zmieścić w bardzo małej obudowie i każda część milimetra się liczy. A poza tym lubię tą obudowę :-) Pozdrawiam Michał

Reply to
Michał Augustyniak

Stały? -2.3 mV/K nie można nazwać stałym.

A jakie to ma znaczenie? Kupuję u tego człowieka często i zawsze bez problemów. Potrzebujesz fakturę na 1.20 PLN?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tylko czy jest sens tak kombinowac ? to _prad_ puszczany przez fototranzystor zalezy od oswietlenia. Az do granicy wchodzenia w nasycenie. Wiec wystarczy regulowac opornikiem "zasilajacym".

Jak tranzystor jest mocno oswietlony a opornik duzy, to napiecie niewiele zalezy od oswietlenia. No chyba ze cenna jest dla nas taka plaska [logarytmiczna ?] ch-ka, bo zakres regulacji duzy ..

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem - nie wnikam w to. Było pytanie o regulowane przesunięcie poziomu - podałem rozwiązanie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.