Detekcja przejscia przez zero - optoizolator

Witam i kolejny raz prosze o pomoc. Potrzebuje detektowac prockiem moment przejscia zasilania z sieci przez "0" lub "1" - w sumie obojetne. W jednej z not aplikacyjnych atmela jest cos takiego - w sumie prosta rzecz - rezystor 1M podlaczony jednym koncem do sieci 230V drugim do wejscia INT procka. Proste i skuteczne. Tyle, ze polaczenie masy ukladu do sieci i brak galwanicznej izolacji jakos mnie niepokoja. Moze niepotrzebnie ? Nie mam tez miejsca na plytce na jakies bardziej skomplikowane uklady, wymyslilem wiec, ze wykorzystam optocoupler (kruca, jako to jest po polsku?) z fototranzystorem. Czyli 230V-rezystor rzedu 220kom-dioda(+druga zabezpieczajaca)-230V. Wtedy po drugiej stronie na tranzystorze powinien mi sie pojawic przebieg sinusoidalny odpowiadajacy temu po stronie 230V. Teoretycznie to ma szanse zadzialac, ale:

- jaki jest min. prad diody? Bo przy tak dobranym rezystorze bedzie on w szczycie wynosil ok. 1mA - to powiedzmy, ze wlaczy mi troszke tranzystor, ale jak napiecie spadnie to czy np. 0,5mA ciagle bedzie wystarczajace, zeby chociaz troszke ten tranzystor przewodzil? Mniejszego rezystora nie chce dac, bo wiadomo - bedzie sie dziadostwo grzalo. Co prawda ten uklad bedzie mi raczej detektowal szczyt sinusoidy, ale zasadniczo nie jest to dla mnie problemem. Procek sobie z tym poradzi:) I tu pytanie do was:

  1. Czy to bedzie dzialac?
  2. Moze znacie inne skuteczne sposoby?
  3. Znacie jakis optocoupler, ktory ma dwie diody LED polaczone antyrownolegle? Zeby detektowac szczyty i minima?

Dzieki za pomoc i pozdrawiam, T.M.F.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Użytkownik T.M.F. napisał:

o zależy gdzie układ będzie pracował. Jeśli to ściemniacz, czemu nie. Tylko opornik musi być odpowiednio oporny na przebicie (duży gabarytowo).

Dlaczego AŻ 1mA na diodę? Transmitancja napięciowo-napięciowa będzie zależała od oporników na wejściu i obciążającego tranzystor. Trzeba tylko uwazać na prąd zerowy ego tranzystora, żeby nie wpływał na pomiar. Sa różne TRANSOPTORY, dwukierunkowe też. Poszukaj w sieci.

Reply to
A.Grodecki

Tak, problem w tym, ze mase ukladu musze wtedy polaczyc z zerem sieci - czyli jak cos sie spieprzy to mam 230V w calym ukladzie. Sytuacja jest zdecydowanie gorsza jesli podlaczam to do odbiornikow na roznych fazach

- mala nieuwaga i dym.

No wlasnie, chetnie dalbym mniej, ale przegladalem pare pdfow i dane koncza mi sie wlasnie na 1mA.

Ok, mozesz podac jakis przyklad? Znalazlem pare, ktore maja zaznaczone dwie antyrownolegle diody, tylko z tego jasno nie wynika, ze obie to LEDy, moze jedna to LED, a druga to zabezpieczajaca przed wzrostem napiecia wstecznego ?

Reply to
T.M.F.

Użytkownik T.M.F. napisał:

Nie mogę, ale sa na pewno. Można tez podłączyć odpowiednio 2 transoptory pojedyncze albo drugi moment pzrejścia dokładnie wyliczać.

Reply to
A.Grodecki

Są, są... Kupiłem ostatnio 817 i 814A, z tego co pamiętam 817 to zwykłe pojedyńcze, zatem 814A musi byc podwójny. Reszta odpowiedzi dla T.M.F-a (nie chcialem zaczynac nowego postu).

Co do detekcji. Nie ma sensu wykrywanie szczytu przebiegu. W różnych sieciach róznie ten szczyt moze wyglądać, poza tym trochę mało stabilny i mało _pochyły_ jest ;-)

Detekcja zera nie jest problemem. Jesli masz w ukladzie transformator, to dobrym rozwiazaniem jest zaraz za mostkiem prostowniczym wlozenie jeszcze jednej diody w kierunku przewodzenia, a dopiero za nia kondensatory filtrujące. Z miejsca polaczenia mostka z dioda mozna przez dzielnik rezystancyjny sterowac baze NPN-a, a dalej z jego kolektora transoptor. Działa wyśmienicie i pewnie. Z drobiazgów - warto dać niskoomowy opornik do masy w miejscu polaczenia mostka z dioda, albo sam dzielnik oporowy zrobic niskoomowy (a nie bawic sie w 100k). Do bazy tranzystora dodac jakies 22n czy ile tam bedzie pod reka ;-) Jesli natomiast nie ma transformatora - to nalezy czerpac z sieci. Mozna na tranzystorach zrobic uklad, ktory bardzo precyzyjnie wykryje zero (im wieksze napiecia _detektujemy, tym dokladniej, uklad z pomiarem po wtornej trafa bedzie mniej dokladny), ale wlaczy nam transoptor tylko na ulamek m_sekundy. Wtedy nie bedzie problemu z cieplem. Jesli zrobimy uklad z wejsciem na 3-ch tranzystorach (z czego jeden PNP) to mamy detekcje dajaca

100Hz, czyli idealnie pod sterowanie fazowe.

OK, teraz od strony procka. Warto zrobic cyfrowego PLL-a, a nie bazowac na kazdym przerwaniu zgloszonym przez detektor. O ile zasilana bedzie grzalka - mozna to odpuscic, ale jesli zasilany z takiego ukladu ma byc jakis silnik, czy tez cos oswietleniowego - bezwzglednie nalezy filtrowac przerwania. Jak... to juz pozostawiam do rozwiazania. W kazdym razie znam uklad, w ktorym wlaczenie calej sinusoidy triakiem konczy sie praktycznie zawsze wywaleniem bezpiecznika (ot taki nietypowy silnik jest zasilany). Uklad z detekcja po stronie wtornej + PLL w procku jeszcze ani razu nie wywalil bezpiecznika - znaczy jest dokladny.

__ Pzd, Irek.N. ps. pisalem kiedys o plywaniu fazy w takim ukladzie - zapraszam do archiwum.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

No wlasnie, gdybym mial transformator to problemu by nie bylo:(

A mozesz pokazac jak by taki przykladowy detektor mial wygladac? Sory, ale jakos analogowka to nie to co lubie :) Generalnie zalezy mi, zeby uklad byl maksymalnie prosty i maly. Separacja tez bylaby atutem.

Jeszcze raz poprosze o wiecej szczegolow:)

google wypuwaa mnostwo twoich postow, ale jakos nie moge znalezc zadnego zwiazanego z plywaniem fazy. Mozesz podac msg_id lub topic pod ktorym to jest?

Wielkie dzieki za pomoc, pozdrawiam, T.M.F.

Reply to
T.M.F.

A jak w takim razie zasilasz elektronike? Skoro nie trzeba optoizolacji...to w czym wlasciwie problem? Jeden/trzy tranzystory, dwa oporniki i gotowe. Bardzo dokladne.

Hmm... jak tylko znajde troche czasu to narysuje.

Ale do czego...do filtracji, pll-a czy detektora?

2004-08-31 15:01:15 poczatek. W sumie chodzilo mi o 2 informacje, detektor generowal szpilke 30us z dryftem na poziomie 10us.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

poszło...

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

No wlasnie optoizolacja by sie przydala. Nie chce laczyc sieci z masa ukladu. A to dlatego, ze ten uklad laczy sie z innym itd.

Reply to
T.M.F.

Jasne. Dolny schemat + jeden tranzystor z transoptorem na sobie i po temacie ;-) Acha, zasilanie można z sieci, w końcu prady wyjdą żadne (30uA? dla prądu na diodzie transoptora 10mA).

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Dzieki. To ja chyba poprosze o rysuneczek:) Sorki, ale o ile z cyfrowka nie mam problemu to mieszanie z elementami dyskretnymi zostawiam ekpertom:) A na powaznie, to nie bedzie sie to wszystko grzalo? Jakie tranzystory nalezaloby tam wlozyc? Dla sieci 230V napiecia na niektorych moga byc chyba sporawe...

Reply to
T.M.F.

tez bym poprosil, adres jak w naglowku tylko koncowka bez tylu kropek: @gazeta.pl

Reply to
Michal Baszynski .

Porozmawiaj z T.M.F. Wysyłałem z kompa do którego nie mam dostepu aż do poniedziałku ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Eee... damy rade bez niego.

Kwestia jakie oporniki wsadzisz, jak dobre (duze) to nic a nic. ;-)

BC550C/BC560C - moje ulubione (tanie, dobre wzmocnienie, nawet szybkie... i dostępne w opakowaniach typu worek ;-) )

Hmm...sądze że 5V wystarczy :-)

OK, zacznijmy od początku.(bede szacowal, nie chce mi sie liczyc dokladnie) Bierzesz opornik 100k/0.5W, albo lepiej dwa oporniki 47k i po przez diode (1N4007 przykladowo) do fazy. Zdrugiej strony po przez zenerke na 5.1V do zera (nie ma znaczenia czy zero to zero czy faza). Dodatkowo rownolegle do zenerki jakis elektrolit, moze byc

47u/10V. To powinno dac nam wystarczająco stabilne napięcie 5V i prad ...powiedzmy max 1mA. Mamy zasilanie. Zefiniujmy:

- masa: koncowka diody zenera od strony ujemnej (elektrolita tez)

- plus: przeciwna koncowka diody zenera - od strony + elektrolita

Schemat dolny - wyjście z detektora po przez opornik 10k na baze npn-a (BC550C). Emiter do masy a kolektor po przez opornik 220 i transoptor do plusa. I tyle. Na wyjściu transoptora bedziesz mial waskie impulsy o czasie trwania .... i tu jest klopot, bo 30us zwykly transoptor nie bardzo przenosi. Albo trzeba cos szybszego, albo powiekszyc opornik w bazie wejscia detektora, aby wydluzyc czas trwania impulsu. Powiedzmy ze 220k powinno wystarczyc. Jesli masz oscylek, to mozesz zobaczyc czy te 30us przenosza Twoje transoptory. Z doswiadczenia wiem, ze zwykla seria 817/827/847 zaczyna zdychac cos kolo 20us, ale moze to zalezec od producenta.

Teraz energetycznie: Zasilacz daje 5V i niecaly 1mA, jego opornik szeregowy będzie przewodzil przez polowe okresu prad 230V/100k, więc wytraci sie na nim ulamek wata. Nie powinno cyc cieplo. Od strony detektora - opornik wejsciowy na poziomie 220k, wiec jeszcze lepiej niz w zasilaczu, opornik na PNP-ie moze byc spokojnie 2M2, a opornik pomiedzy kolektorem a zasilaniem...powiedzmy ze 22k wystarczy. Wazne jest, aby tranzystory mialy jak najwieksze wzmocnienie.

To tyle :-)) Mam nadzieje ze nie palnalem gafy (z glowy pisalem).

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Wyslalem.

Reply to
T.M.F.

Ok, dzieki. rozrysuje to sobie i jak cos mnie zaniepokoi to sie przypomne :) Jesli nie bede dawal znaku zycia przez dluzszy czas to znaczy, ze niezyje ;)

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.