deadtime w przetwornicy mostkowej

Loading thread data ...

Brzmi tak, ze moze niechcacy zaczyna dzialac jak rezonansowa? I galezie sterowac z przesunieciem? Jaka indukcyjnosc rozproszenia trafa?

Poza tym jakie drivery i uklad bramki? Tranzystory padaja tak, ze wszystkie nogi zwarte czy inaczej?

Reply to
Jerry1111

U mnie w polmostku rezonansowym wypelnienie jest 25%. W pozostalym czasie przewodza diody. Sprobuje narysowac:

_-___-__ ___-___-

Trafo ma 20uH rozproszenia, szeregowo jeszcze dlawik 40uH. Na drugiej galezi mam 2x100n (ze strony wtornej taka konfiguracja widziana jest jako zrodlo pradowe - nie wiem do czego uzywasz tej przetwornicy, ale jesli do tego, co 3 lata temu chciales zebym zrobil - to sie powinno nadac). Prady w impulsie (tfu, w szczycie sinusa) do 30A i wiecej (zalezy jaka sobie czestotliwosc ustawie), pomimo 25% PWM przetwornica jako taka nie ma 'okresu martwego' - znaczy transfer energii leci caly czas. Wszedzie ladne sinusy, za bardzo nie sieje.

Zewrzyj wtorne. Zmierzy jeszcze kilka innych rzeczy przy okazji, ale bedzie chociaz rzad wielkosci.

Kilkadziesiat to duzo. Musi byc pelny mostek? Ja mam bardzo ladne efekty z polmostkiem i 2x100n. Ganiam 20A tam i z powrotem na IRG4PC40UD na malym radiatorze i bez zadnego wiatraka.

Nie uzywalem.

Dla IPM durne pytanie. Tam trudno sie domyslec co pada. Moze dioda, moze driver, moze tranzystor.

Diody 'porzadne'.

Przepiec raczej nie bedzie. Snubbery jakies masz?

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ - oscylacje pradu czy napiecia? Znaczy, masz tam sonde pradowa na pierwotnym? (najlepiej jakiegos LEMa)?

Jesli trafo ma 60uH rozproszenia, to w 6us _prad_ raczej nie spadnie do

0V. No bo ktoredy rozladujesz rozproszenie?

;-) been there, done that, jak swoja przetwornice robilem podobnie. Co tylko zwieksze obciazenie to fajerwerki.

Otoczenie w sensie gorne zasilanie i/lub drivery bramek?

Ja podtrzymuje swoje - moze dlatego ze ostatnie 4 m-ce spedzilem z roznymi rezonansowymi dziwadlami 'w reku' i wiem ze calkiem ciekawe efekty da sie prosto uzyskac.

Ufff... 35 minut odpowiadalem ;-) Ale po drodze nawet PDFa do tych modulow znalazlem.

Reply to
Jerry1111

Ale od tego by mu chyba tranzystory nie lecialy - przy zbyt wczesnym wlaczeniu po prostu zewra diody pracujac inwersyjnie.

Chyba ze w tych modulach sa jakies cuda ..

Do zasialania 560V? az za duzo czasu.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Przeteżęnia wynikające z przepięć na indukcyjności rozproszenia i doprowadzeń - uwala Ci diody w modułach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

I jeszcze jedno - tylko się nie obraź - sprawdź, czy się nie pomyliłeś i zamiast zablokować kondensatorami zasilanie do masy, nie podłączyłeś jednego z wyprowadzeń na wyjście. Wiem, że sugestia idiotyczna ale i tak kretyńskie błędy zdarzało mi się popełniać i ich nie zauważać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Fabryczne tanie to nie wytrzymuja nawet w zimie jak je dobrze obciazyc. Nie zapominaj ze one maja parametry przy cyklu 20% (w 10 minut). Mysmy robili baaardzo przewymiarowane chlodzenie i potrafilo to dzialac 2h na

100% mocy.

Z innych postow - rezystor pomogl. Teraz zamiast rezystora daj dlawik z mala pojemnoscia miedzyzwojowa i z glowy bedzie. Malutki rezonans wyjdzie ale go nie zauwazysz i to Ci tylko te dupniecia pradu zlagodzi. Pojemnosc sie zmniejszy (2xC szeregowo) i bedziesz mial jeszcze dlawik do ograniczenia narostu pradu z C_transformatora.

Nic. Jak mniejsza to po prostu przez pewien czas sie rozladowuje (czasami nawet do 0) przed nastepnym cyklem. Jak za duza - to sie superrezonans nazywa i moja tak wlasnie pracuje. Mozesz go se dostroic na ZVS nawet ale to IMHO zabawa. Po prostu prad nie zdazy narosnac do maxa (ktory by byl w rezonansie). Inny plus - wszedzie sinus, zwarta sonda oscyloskopu niewiele pokazuje.

Rezonans tez robia - trzeba troche sie pobawic, bo to jednak duza moc. I nie porownoj tego do zwyklego polmostka, bo oczywiscie 10kW sie tak nie robi. Pomysl inaczej - na kondensatorach, wzgledem 1/2Vcc (zakladajac 400Vdc) masz +/-1.1kV. Teraz tak - tego napiecia nie widza tranzystory, one jest tylko na pojemnosciach ;-) I to caly trick.

Co prawda ja robilem (jak to jeszcze robilem) klasycznie na mostku. Teraz bym nie robil - szkoda zabawy, teoria (u mnie) poszla do przodu. U mnie Twojego problemu nie bylo, bo tranzystory byly juz po wtornej stronie, a luk to indukcyjnosc a nie pojemnosc.

Widzialem podobny patent. Tylko sie nie smiej ;-) Pelny mostek. W szczycie 100A. Sterowanie... generator na cmosach ze stalym wypelnieniem. Tylko ze w szereg zrodlo pradowe (tranzystor + dlawik) ktore reguluje prad wyjsciowy. Zastosowane w zgrzewarce. Po wtornej 3kA na kilku woltach.

Transformator i dlawik nawijane sekcyjnie zeby zminimalizowac pojemnosci. Podczas tego watku zrozumialem dlaczego - wczesniej nie bylo takie jasne ;-)

Problem z bardzo krotkimi szpilkami pradu - ale to wyjasniles. Mialem to samo jak chcialem _raz_ jakies inteligentne moduly uzyc i podziekowalem, zostalismy przy Semikronach.

Szkoda ;-)

Nie wiem jak cegi wygladaja, ale ja 'poswiecilem' jednego LA305-S coby miec swiety spokoj na czas projektowania. Ciekawych rzeczy sie dowiedzialem z niego.

I nie pomyslalem nic a nic o pojemnosci. Cholera...

Dla mnie to posadzilo bardzo ladnie troche tranzystorow zanim zrozumialem.

Reply to
Jerry1111

Gdzieje wlaczyles - szeregowo z trafo ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.