DAB w Polsce - czy będzie?

Witam! Zastanawiam sie czy w Polsce bedzie wprowadzone cyfrowe nadawanie sygnałow radiowych DAB. Ostanio wyczytałem w necie, że Niemcy ponoć się wycofują z finansowania tego projektu i jedynie w Wielkiej Brytanii system DAB funkcjonuje powszechnie. Do Polski dociera sporo sprzętu radiowego z angielkim systemem DAB i nie wiem czy jest sens to kupować? I pytanie czy w Polsce ewentualnie byłby taki sam jak w Wielkiej Brytanii?

pozdrawiam - Janusz

Reply to
sofu
Loading thread data ...

Niemcy będą wprowadzać DAB+ z docelowym planem całkowitego wyłączenia analogowego radia po 2015 (czyli w praktyce pewnie po 2020). Podobnie sytuacja ma się we Francji i UK, tyle że w tym ostatnim mają jeszcze sentyment do starego DAB który to standard jest technologią przedpotopową i raczej bez przyszłości. W Polsce należy się zapewnę również spodziewać docelowo stadardyzacji na DAB+, bo jest to technologia znacznie wydajniejsza pod kątem wymaganego pasma od DAB, więc dużo tańsza dla nadawców. We Wrocławiu chyba ruszyła nawet emisja testowa. Niestety DAB+ nie jest wstecznie kompatybilny z DAB, więc stare odbiorniki raczej pójdą do kosza, chyba że mają opcję podmiany softu i odpowiedni zapas mocy olbiczeniowej żeby poradzić dodatkową korekcję Reed-Solomon i kodeki MPEG AAC v.2 zamiast znacznie prostszego MP2 czyli zapewnę w większości przypadków bez szans. Nowe odbiorniki obsługujące DAB+ zapewnę i w Polsce w ciągu paru lat będą miały masowe zastosowanie. W zachodniej Europie to prawie pewnik, bo ma być wymuszane prawnie na producentach odbiorników w celu przyspieszenia migracji analog-cyfra.

Pozdrawiam! Portal

Reply to
Portal

Jeśli jakaś technologia ma sens to DRM/DRM+, a nie DAB/DAB+.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Pan Tomasz Wójtowicz napisał:

Ale nazwę ma tak brzydką, że ją to prawie całkowicie dyskwalifikuje.

Reply to
Jarosław Sokołowski

No i dalej nie wiadomo, czy się do samochodów nadaje. DAB działa i to dobrze do >200km/h (mam w samochodzie przez przypadek).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

To już dyskusja nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. A DRM/DRM+ póki co jest technologią niemal martwą (poza bodajże Indiami) podczas gdy DAB/DAB+ jeszcze jakoś ciągnie. Dla potencjalnego odbiorcy dosyć istotne jednak jest, czy może pójść do Media Marktu i wybrać odbiornik obsługujący nowy standard w odpowiedniej dla siebie kategorii cenowej, czy też musi go sobie sprowadzić za ciężkie pieniądze lub zbudować samemu :-P.

Pozdrawiam! Portal

Reply to
Portal

W wiadomości:irnhbr$hgp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl, Portal snipped-for-privacy@poczta.onet.usun.to.pl> nastukał:

w polsce do 2025 analog będzie działał bez zakłóceń

Reply to
VSS

W dniu 2011-05-27 10:23, Tomasz Wójtowicz pisze:

A czym tego słuchać? Odbiornik DAB/DAB+ bez problemu kupisz na Allegro. Sprzętu do odbioru DRM/DRM+ nie widziałem nigdy ani tam, ani nigdzie indziej. Tak, wiem - można wziąć radio krótkofalowe z PLL, wpiąć się z dodatkowym stopniem przemiany częstotliwości przed detektorem AM, uzyskany sygnał w odpowiednim zakresie podać na wejście line-in komputera i na nim dekodować sygnał. Przy czym to zabawa dla pasjonatów. Ze sprzętem, który dawałby możliwość słuchania tych stacji zwykłemu odbiorcy jeszcze się nie spotkałem.

Reply to
Atlantis

Ja się spotkałem i spotykam co jakiś czas, jak jestem w domu, bo mi stoi przy łóżku :-). Na Ebayu też do kupienia. DRM+ nie ma, ale ma DAB i DRM (oprócz AM i FM). Są też kity do złożenia oparte na syntezie z PCz 12kHz, dekodery na PC są w sieci, też dekodery na mikroprocesory.

Waldek, chwilowo Cocoa Beach, FL

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011-05-30 18:21, Waldemar Krzok pisze:

Możesz dać namiary na jakiś sprzęt tego rodzaju? Wokół jakich kwot oscyluje cena takiego odbiornika? Nie mówię - chętnie spróbowałbym jak to działa. Demontować Yacht Boy'a celem spróbowania na komputerze - nie chcę. Na kupowanie jakiejś Elty do takich eksperymentów też nie bardzo mam ochotę. Gdyby istniało jakieś gotowe, eleganckie rozwiązanie w rozsądnej cenie...

Generalnie lubię słuchać zagranicznych broadcastów na falach krótkich (średnich i długich zresztą też, chociaż te ostatnie są teraz coś dość mocno zakłócone w mojej okolicy). Chętnie przekonałbym się osobiście jak to się sprawdza w wersji cyfrowej. Tak BTW jak wygląda kwestia fadingu przy zastosowaniu tej metody przesyłania dźwięku? Podejrzewam, że na zanikający sygnał nie ma metody i wtedy pojawia się zacięcie z charakterystycznym odgłosem kodeka. Ale co wówczas, gdy siła sygnału rośnie? Na AM dźwięk bywa wówczas przez krótką chwilę dosyć zniekształcony. System cyfrowy jakoś sobie z tym radzi?

Reply to
Atlantis

Tu masz sznurek do aukcji na Ebayu. Po niemiecku, ale cenę widać :-)

formatting link

Oczywiście, jak sygnał znika, to nie "AM-owo" tylko słychać dziury po cyfrowemu. Jak sygnał rośnie, to jest wtedy bardzo fajnie słychać. W moim dorobiłem dodatkowe wejście antenowe i masy do podłączenia dłuższej anteny, przy okazji naprawienia wyłącznika (zimny lut). Niestety nie ma już nowego oprogramowania do tego radia, a jest zbyt mało popularne, by się ludziska tym radiem zainteresowały i trochę reverse engeneering zrobili. Wersja softwarowa to Dream, możesz poszukać w sieci. Są do tego odbiorniki testowe na jedną częstotliwość (z kwarcem). Można się pobawić.

Ale podoba mi się odbiór stacji radiowych na średnich w stereo. Nawet niezła jakość.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.