czym zastąpić dekoder kwadraturowy, liczniki

Witam. Ma ktoś pomysł jak zrealizować taki układ ?

Dwa liczniki 10 bitów z czego jeden napędzany sygnałem typu step/dir a drugi sygnałem kwadraturowym. Potem kolejny blok liczy różnicę między licznikami i wyrzuca na wyjście. Liczniki w stanie początkowym są ustawione dokładnie w środku i taki stan jest też na wyjściu. Dodatkowo układ musi mieć wejście reset ustawiające liczniki znowu na środku. Częstotliwości sygnałów powiedzmy do 400-500kHz (wydaje mi się, że to stosunkowo niewiele jak na współczesną elektronikę).

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrealizować ? Chodzi o jakieś bardzo proste programowalne układy logiczne. Dla utrudnienia całość chodzi na 5V.

To ma być wyłącznie sztuka dla sztuki więc w grę nie wchodzą żadne kontrolery ani inne popularne rozwiązania. Chciałbym po prostu pobawić się czymś nowoczesnym (ale nie ZBYT nowoczesnym bo nie mam ani tyle wiedzy ani możliwości technicznych).

Ktoś coś doradzi ? Już sporo o tym czytałem i mam wrażenie, że w miarę prosto się nie da.

Reply to
ww
Loading thread data ...

W dniu 2016-01-29 o 08:22, ww pisze:

Altera MAX7000S działa na 5V i jest programowalny w układzie. I bardzo tani. I różne wielkości są dostępne. I w wygodnej obudowie PLCC występuje :) Do tego tani programator z alledrogo albo od Chińczyka i darmowy soft od producenta, pozwalający na narysowanie schematu blokowego i zaprogramowanie nim układu. Dla początkujących - chyba lepiej się nie da.

a.

Reply to
Artur Miller

Użytkownik "ww" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n8f3qd$i84$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Ale niekoniecznie niewiele jak na wspolczesne enkodery ... choc jak czytam ze tanie serwo ma w standardzie enkoder 32k, to znow przeoczylem jakas r/ewolucje :-)

Przy okazji wniosek - 10 bit to za malo :-)

IMO - sa do tego gotowe kosci. Ale jak sie chcesz pobawic, to w jakims FPGA zajmie to drobny %, a i w CPLD sie zmiesci. Jak wieksze FPGA, to zmiesci sie i regulator i procesor sterujacy, choc prawde mowiac to odczuwam wewnetrzny opor w robieniu procesora z FPGA - normalnie bym rzekl "po co przeplacac", ale teraz przeplacanie to moze byc osobny uP :-)

Rada - daj duzy zegar i realizuj to jako automat synchroniczny.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-01-29 o 09:06, J.F. pisze:

Mogłem przesadzić. Chciałem po prostu zaznaczyć, że nie potrzebuje dziesiątek, setek czy tysięcy Mhz.

To co robię to podobno jakiś klon sterownika gecko g320. Tam są liczniki

8 bit i max błąd to 128 (w praktyce przy 120 już jest error). W sumie serwo któremu zdarza się przekraczać taką odchyłkę to złe serwo. Ale oni też w którejś wersji zwiększyli to do 9 czy 10 bit. Dalej już nie ma sensu iść.

Ale ja potrzebuje to co napisałem i nic więcej. Regulator jest zrealizowany na wzmacniaczach operacyjnych.

Czyli ?

Reply to
ww

W dniu 2016-01-29 o 08:28, Artur Miller pisze:

No super obudowa.

Ale to się da gdzieś kupić w Polsce ? Na razie najbliżej znalazłem na ebayu.

Reply to
ww

Użytkownik "ww" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n8f7th$t58$ snipped-for-privacy@dont-email.me... W dniu 2016-01-29 o 09:06, J.F. pisze:

Niekoniecznie - serwa rozne sa i zastosowania tez.

10 bit przy enkoderze 15bit to 10 stopni obrotu. Ulamek milimetra na srubie pociagowej, o ile nie ma przekladni. Do jakiegos szybkiego przestawienia narzedzia akceptowalne - i chcialoby sie, aby sterownik nie zwariowal.

Hm, mieszac technologie ... i po co, skoro wszystko wejscie i wyjscie cyfrowe :-)

nie patrz po artykulach dla amatorow jak to _prosto_ zrobic, np na dwoch przerzutnikach typu D, tylko zaprojektuj automat/blok, ktory bedzie w cyklu zegara analizowal sygnaly kwadraturowe i generowal sygnal +/-1 do licznikow.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-01-29 o 09:39, ww pisze:

No w DIPie nie znajdziesz :)

Farnel ma, ale chyba traktują to jako "rare vintage" sądząc po cenach :) jak potrzebne detaliczne ilości, to sprawdzę w zasobach, mam cos w PLCC tylko nie paamiętam czy to MAX7000 czy 3000A (3.3V).

a.

Reply to
Artur Miller

W dniu 2016-01-29 o 09:40, J.F. pisze:

No ale ja nie mam enkoderów 15 bit. Przy 11 bit to już pół obrotu czyli w cholere dużo. Ale tak ogólnie to oczywiście masz rację i lepiej by było zrobić więcej bitów. Pomyśle o tym.

Mam już chyba z 4 różne konstrukcje w pełny cyfrowe więc dla odmiany testuje inne rozwiązanie. O tych gecko zawsze słyszałem dużo dobrego więc postanowiłem zbudować sterownik oparty o te same rozwiązania.

Co to konkretnie da ? Bo coś takiego w tej chwili mam zrealizowane na kontrolerze. Tylko jak przejdę z liczb 8 bit na 16 to już mi się to na pewno przestanie wyrabiać. Chociaż co do tego "na pewno" nie jestem pewny.

Reply to
ww

W dniu 2016-01-29 o 09:55, Artur Miller pisze:

Niestety. Żeby to chociaż miało mniej nóg. Taki układ na płytce jednowarstwowej to jednak spory problem.

No zdecydowanie detaliczne. A 3.3V też bym chętnie przetestował. Zwłaszcza jeśli IO ma 5V tolerant.

Reply to
ww

To powinno być orajt:

formatting link
Ewentualnie

9572. Nie są zbyt nowoczesne. :-) Są zasilane z 3,3 V, ale wejścia mają "5 V tolerant". W każdym razie raczej ciężko będzie znaleźć CPLD zasilane z 5V - chyba już nikt tego nie produkuje. Na serwisach aukcyjnych trzeba szukać, np.:
formatting link
Reply to
JDX

To może takie by sobie sprawić do testów:

formatting link
formatting link
?

Jak z jakimś oprogramowaniem do tego ? To się programuje przez JTAG ?

U mnie istotne są też napięcia na wyjściach. Potem jest trochę analogówki i jest to wszystko obliczone na 5V. Ale w sumie powinno dać radę to zmienić.

W każdym razie

No w sumie też nie wiem czy mam ochotę ładować się w układ, którego trzeba szukać po całym świecie. Zaraz go zepsuje i będę się zastanawiał skąd wziąć drugi. Bez sensu.

Reply to
ww

On 2016-01-29 10:08, ww wrote: [...]

Ja tam kiedyś prototypowałem układ z kością CPLD w obudowie TQFP44 na płytce uniwersalnej. Pod CPLD podłożyłem kwadratowy kawałek cienkiego kartonu i "okynarowałem" CPLD do reszty układu. :-D

Reply to
JDX

użytkownik ww napisał:

Grubo, arduino:(

formatting link
1/4 już jest, po odrzuceniu arduino oczywiście.

Koledzy podpowiedzą z licznikiem 10bitowym.

Reply to
vernon.l.pinkley

W dniu 2016-01-29 o 12:52, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Głównie właśnie tego chce się pozbyć.

Reply to
ww

formatting link
druga fotka, w polowie strony

J.

Reply to
J.F.

Strona tego "Największego światowego producenta i projektanta FPGA" to mistrzostwo.

"Failure of server APACHE bridge:"

"UPGRADE YOUR BROWSER"

Nie działa od cholera wie kiedy i chyba nikt nie za zamiaru tego naprawić.

Reply to
ww

W dniu 2016-01-29 o 09:06, J.F. pisze:

Faktycznie trochę przesadziłem. Max step jaki uzyskałem z komputera to 30kHz, maksymalna częstotliwość z enkodera (ale takiego o raczej niskiej rozdzielczości) poniżej 7kHz. Teraz testuje na enkoderze

512ppr i będzie pewnie więcej. W każdym razie 500kHz na pewno nie będzie.

Rozbudowałem swój sterownik do 10 bitów i robię testy. Na razie nie widzę opcji żeby błąd przekroczył te 500 działek w którąkolwiek stronę. To się zdarza jedynie kiedy serwo wpadnie w ogromne oscylacje (co oczywiście w normalnej pracy nie ma prawa mieć miejsca).

Reply to
ww

W dniu 2016-02-02 o 08:55, ww pisze:

a przy okazji, spojrzałes na LM628/629 ? PID, trajektorie i interfejs enkodera plus wyjście PWM albo na DAC - w jednej wygodnej kostce.

a.

Reply to
Artur Miller

Dnia Tue, 2 Feb 2016 08:55:03 +0100, ww napisał(a):

500 dzialek to jeden obrot. Dasz dekoder 2000ppr i 10 bit zabraknie :-)

IMO - nie tylko oscylacje, wszelkie szybkie zmiany - z tym, ze jesli ma byc dokladnie, to zadajnik powinien zadbac, zeby szybkich zmian nie bylo. Ale nie zawsze musi byc dokladnie. Chodzilo mi tylko o to, zeby "logika" serwa nie przeskoczyla, wydluzenie licznika niewiele kosztuje, jesli i tak o FPGA myslisz.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-02-02 o 09:24, J.F. pisze:

W sumie to on chyba liczy 4 zbocza sygnału więc tych impulsów jest więcej.

Nie dam. To jest prosty, amatorski sterownik do prostych serw i prostych enkoderów.

Po to się ustawia maksymalne posuwy żeby możliwości napędu nie przekroczyć. A jak przekroczę zadaną pozycję o pół obrotu (2,5mm!!) to materiał mogę już wyrzucić i zacząć od nowa.

Ja nie myśle o FPGA ! Ja myśle co najwyżej o jakimś CPLD. Jak w tego xilinxa 9500 wrzuciłem dwa liczniki 16 bit i sumator (z gotowych modułów) to już przekraczam zasoby. Pewnie jak zmniejszę do 10-11 bit to się uda. Tak więc jednak kosztuje.

Reply to
ww

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.