Czym to zmyć/rozpuścić ?

Witam Wszystkich,

muszę naprawić urządzenie zmontowane pewnie ze 20 lat temu na uniwersalnej płytce i mam problem z usunięciem preparatu, którego użyto do zabezpieczenia PCB, na moje oko to jest taki preparat jakiego używało/używa się do zabezpieczania np. nawijanych cewek, dławików itp. (nie znam niestety fachowej nazwy)

No i tu pojawia się problem - czym można zmyć/rozpuścić to "coś" ? Próbowałem 2-propanolu, benzyny ekstrakcyjnej i rozpuszczalnika uniwersalnego - nie pomogło

Ma ktoś z Was jakiś pomysł ?

Zdjęcia płytki:

formatting link
Pozdrawiam

Tomek

Reply to
OWL
Loading thread data ...

W dniu 17.09.2015 o 21:56, OWL pisze:

Aceton może?

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2015-09-17 o 22:04, Jakub Rakus pisze:

Dzięki za podpowiedź, spróbuję oczywiście ale najpierw muszę "skombinować" aceton, pomyślałem o zmywaczu do paznokci ale wszystkie jakie znalazłem w domu to niestety wersje bezacetonowe..

Pozdrawiam

Tomek

Reply to
OWL

użytkownik OWL napisał:

Rozcieńczalnik uniwersalny dużo gorzej rozpuszcza od nitro, a "nitro" jest mniej agresywny od cykloheksanu i cykloheksanolu które są wycofywane z użycia, szkodliwe, śmierdzące itd. Bardzo możliwe że zaatakuje izolację od przewodów. Jeśli to żywica, szanse są małe i pozostaje tylko grot lutownicy i skrobanie.

Reply to
szklanynocnik

(ciap)

Sie idzie do sklepu (z farbami), sie kupuje.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2015-09-17 o 23:08, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Tego się właśnie obawiam ... Mam jeszcze nadzieję, że to "cudo", które mam na płytce to coś w stylu "lakier elektroizolacyjny" a do tego powinien wystarczyć odpowiedni rozpuszczalnik, będę próbował dzisiaj ...

Pozdrawiam

Tomek

Reply to
Tomek

Czasem łatwiej, szybciej, taniej jest zrobić nowe o tej samej lub lepszej funkcjonalności niż bawić się długo i nieskutecznie ze starym. :-)

Reply to
P03

Problem polega na tym, że takie preparaty w długim okresie czasu ulegają polimeryzacji i o ile po roku daje sie je czymś zmyć, to po dwudziestu latach nic ich nie rusza. Tester

Reply to
Tester

W zasadzie nie ma problemu ruszenia tego czegoś, ale bywa problem aby nie ruszyć pozostałych elementów. Dajemy małą kropelkę na materiał, po chwili ścieramy i jeśli nie ma śladu to rozpuszczalnik nieodpowiedni. Warto również brać pod uwagę rozpuszczanie w nieco wyższej temperaturze.

Reply to
wt

Leroy Merlin albo Castorama na dziale z farbami.

Reply to
Gof

Ja kiedys taka zalewe traktowalem hotairem, potem ladnie odchodzila srubokretem.

Reply to
Gof

W dniu 2015-09-20 o 02:36, Gof pisze:

Ciekawa propozycja - muszę spróbować, dzięki za podpowiedź ! Póki co to wygląda na to, że aceton rozpuszcza powoli "to coś", efekt widać na razie na cienkich warstwach, na grubszych trochę słabiej. Dziękuję Wszystkim za pomoc !

Pozdrawiam

Tomek

Reply to
Tomek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.