Czym się różni emiter od kolektora?

O ile pamietam to emiter jest silniej domieszkowany.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik
Loading thread data ...

Tranzystor składa się z trzech warstw półprzewodników, np N-P-N W podręcznikach objaśniających zasadę działania tranzystora rysunki tych warstw są symetryczne. Skąd wiadomo, która warstwa N ma być emiterem, a która kolektorem? A może - a raczej na pewno - istnieją jakieś różnice pomiędzy warstwami N? Jeśli tak to jakie?

Tadek

Reply to
Tadek12

Dnia Fri, 9 Apr 2004 23:18:09 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Tadek12 <t.bodalski_USUNTO_@_TO_TEZ_apteka.wroc.pl> nadała:

W gęstości domieszkowania i kształcie. Gemeralnie emiter jest onszarem domieszkowanym bardzo silnie, baza słabiej a kolektor najsłabiej (do tego baza jest bardzo cienka). Odwrotne połączenie tranzystora (emiter zamieniony z kolektorem) jest możliwe, i tranzystor będzie nawet działał, ale będzie miał dość kiepskie wzmocnienie :)

Reply to
Tomasz Szcześniak

bedzie tlumil/zmniejszal sygnal. Swoja droga jak zastapic bipolara mos/fetem i np. bc550 czym mozna zastapic ewentualnie dobierajac inne wartosci rezystorow w aplikacji klasyczny uklad - rezystor przy drenie a rezystor przy emiterze do masy ?

Reply to
Doxent

Użytkownik "Tomasz Szcześniak" snipped-for-privacy@pay.com.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@tomek.dom

Tranzystor jesli ma być "dobry" to powinien mieć m.in. możliwie wysoką wartość współczynnika wzmocnienia prądowego. Wsp. ALFA (wzm. prądowe w układzie OB) jest iloczynem dwóch współczynników:

1) sprawności wstrzykiwania nośników z obszaru emitera do bazy 2) sprawności transportu nośników mniejszościowych w bazie

Sprawność wstrzykiwania mówi o tym jaka część prądu emitera przyjmuje postać strumienia nośników mniejszościowych osiągających "bazową" krawędź warstwy zaporowej złącza E-B. Jednym z czynników decydujących o sprawności wstrzykiwania jest profil domieszkowania złącza E-B a w przybliżeniu - stosunek poziomów domieszkowania w obszarze bazy i emitera. Stąd wynika wysokie domieszkowanie obszaru emitera (w n-p-n -> n+ ) i niższy poziom domieszkowania obszaru bazy

Sprawność transportu określa jaka część nośników wstrzykniętych z emitera do bazy zdoła osiągnąć krawędź warstwy zaporowej złacza B-C. Te które nie zdążą, ulegają rekombinacji w obszarze bazy i wnoszą swój wkład do prądu Ib. Poprawę sprawności transportu można uzyskać skracając czas przelotu nośników w bazie. Stąd obszar bazy powinien być jak najkrótszy (tzn. odległość pomiędzy złączami E-B i B-C). Ponadto stosuje się niejednorodny profil domieszkowania w obszarze bazy skutkujący powstaniem wbudowanego pola elektrycznego unoszącego nośniki w kierunku kolektora.

Profil domieszkowania złącz odpowiadający powyższym założeniom w naturalny sposób powstaje w technologii epiplanarnej. Tzn. złącze B-C powstaje w wyniku wdyfundowania w niskodomieszkowany obszar wyspy kolektorowej epi-n (ciągle mówimy o tranz. n-p-n) wyspy bazowej (p) przekompensowującej domieszkowanie warstwy epi-n. Z samej natury procesu dyfuzji wynika niejednorodny profil domieszkowania obszaru p (mierzony w głąb struktury). Obszar emitera powstaje w wyniku kolejnej dyfuzji (n+) o wysokiej koncentracji przekompensowującej akceptorowe domieszkowanie w obszarze bazy. Stąd tranzystor epiplanarny ma układ (n+)-(p)-(n) a ściślej (n+)-(p)-(n-epi)-(n++) - żeby nie zapomnieć o wysokodomieszkowanej warstwie zagrzebanej zmniejszającej szeregową rezystancję jaką wnosi niskodomieszkowany (n-epi), a więc wysokorezystywny obszar kolektora pomiędzy złączem B-C a metalizacją wyprowadzenia.

Tranzystor może pracować w układzie inwersyjnym. ZTCW podobno nawet istniały kiedyś tranzystory symetryczne, przeznaczone do pracy w dwukierunkowych wzmacniakach podwodnych, kablowych linii teletransmisyjnych. Jednak odwrócenie tranzystora epiplanarnego sprawia, że profile domieszkowania (korzystne w układzie standardowym) zaczynają działać na niekorzyść. Stąd wynikają fatalne, współczynniki wzmocnienia - w przeliczeniu na BETA nie przekraczające _kilku_. Ponadto wysokodomieszkowane złącze E-B ma niewielkie napięcie przebicia - zwykle na poziomie ok .6V co dodatkowo ogranicza jego użyteczność. Z drugiej strony, odwrócony układ poziomów domieszkowania skutkuje bardzo niskimi napięciami nasycenia w układzie inwersyjnym Uce_sat(inv) co było stosowane np. przy kluczowaniu sygnałów analogowych.

Mniej oczywisty wydaje się wybór drenu (D) i źródła (S) w tranzystorach MOS. Zasadniczym czynnikiem rózniącym obie elektrody jest zazwyczaj połączenie jednej z nich z podłożem tranzystora.

Jeżeli coś pokręciłem - sprostujcie. Pisałem z pamięci a minęło już te parę(naście) lat. ;-)

Reply to
Marek Dzwonnik

PO domieszkowaniu poznac. Zlacze baza - kolektor jest obustronnie nisko domieszkowanym zlaczem. Natomiast zlacze baza - emiter jest od strony obszaru emitera domieszkowane bardzio wysoko, prawie pod granice degeneracji polprzewodnika. PAre rownan trzeba by rozpisac czemu tak wlasnie ma byc zeby tranzystor dzialal jak nalezy - ale wlasnie tak jest i tak sie robi tranzystory.

No wlasie takie. A ze szczegolow nie wszystkim znanych - tranzystor wlaczony odwrotnie (ze zlaczem emiter-baza spolaryzowanym zaporowo i zlaczem kolektor-baza spolaryzowanym w kierunku przewodzenia nadal bedzie dzialal i wzmacnial - tyle ze marnie bedzie to szlo...

Reply to
Dariusz K. Ladziak

uwaga praktyczna przy identyfikacji nozek tranzystora - przy badaniu zlacz testerem diod, zlacze kolektor-baza ma kilka mV mniejszy spadek napiecia niz emiter-baza

Reply to
greg

Użytkownik "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Jak zwykle Pan Marek dał tak wyczerpującą odpowiedź, że jedyne co mi pozostało do sprostowania, to ... sprostować pogięte nóżki BC107, którego właśnie wylutowałem :-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Brawo!!!

Widać ktoś tu chyba w CEMI pracował :-)

Mister

Reply to
Mister

Użytkownik "Mister" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c59ibf$lat$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

CEMI odmeldowało się na wieczną wachtę, zanim ja zdążyłem skończyć studia.

Ale jak najpierw oblałem PŁP po wykładach prof.Świta (cóż... rozmowa z dr.A.Pfitznerem wymagała pewnego wyjściowego poziomu wiedzy ;-) to potem musiałem je zaliczyć na warunku u prof.Pułtoraka. Widać powtórka była na tyle skuteczna, że do dzisiaj jej nie mogę zapomnieć ;-)

Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.