czym przeczyścić zaśniedziały styk

Witam Mam następujące pytanie. W aparacie fotograficznym niektóre blaszki które stykają się z akumulatorkami (ogniwa typu AA / R6)) lekko zaśniedziały. Powodem był jeden akumulatorek który prawdopodobnie nie wytrzymał ładowania i z czasem zaczął korodować przy biegunie dodatnim. Chciałbym się dowiedzieć czym mogę "zdezynfekować" i zabezpieczyć styki w urządzeniach które miały kontakt z uszkodzonymi akumulatorkami lub bateriami po tzw. wylewie. Z podobnymi śladami korozji spotkałem się w pilotach oraz aparatach komórkowych. Przede wszystkim zależy mi na ochronie metalowych kontaktów w komorze na baterie w aparacie foto. Są one lekko przebarwione ale obawiam się aby z czasem nie zaczęły śniedzieć. Pzdr.

Reply to
vogl
Loading thread data ...

Użytkownik "vogl" snipped-for-privacy@user.com napisał w wiadomości news:f6u0kp$128$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

dobrze oczyścić (wydrapać) potem wazelina techniczna

Reply to
blur

oczyscic tak ale wazelina musi byc bezkwasowa czyli nie techniczna :D

Reply to
PAndy

...ciach...

I tu właśnie mam problem, czym "dobrze wyczyścić". W moim przypadku (aparat foto) jest to tylko lekkie przebarwienie blaszek więc nie mam tam czego drapać ale podejrzewam że blaszki mogą i pewnie są "skażone" jakimś kwasem lub zasadą czy innym składnikiem elektrolitu i to właśnie chciałbym w pierwszym rzędzie zneutralizować. Faktem jest że mam pilota gdzie bez drapania się nie obejdzie. Podsumowując, szukam przede wszystkim jakiegoś neutralizatora którym można oczyścić blaszki-styki w urządzeniu które miały kontakt z uszkodzonym ogniwem. Pzdr.

Reply to
vogl

Użytkownik "vogl" snipped-for-privacy@user.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@user.com...

możesz to zrobić spiritusem albo innym nie kolorowym alkocholem

Reply to
blur

...ciach...

Ok, to może jakies konkretne nazwy specyfiku do konserwacji styków czy może symbol tej wazeliny, bo z praktyki wiem że większość sprzedawców "gubi się" gdy muszą wyszukać produkty o nietypowym zastosowaniu lub składnikach. I jeszcze jedno, jak się ma tłusta wazelina do zachowania dobrego kontaktu elektrycznego na styku ogniwo - styki zasilające urządzenia. Pzdr.

Reply to
vogl

blur napisał(a):

Etylowy, metylowy czy obojetnie?? Pzdr.

Reply to
vogl

ze jak?

Reply to
PAndy

ewentualne zasniedzenie czysci sie mechanicznie - mozesz kupic koncowke - miniszczotke druciana mosiezna do wiertereczki i tym ladnie wyczyscic, potem lekko psiknac jakims kontaktem zreszta tak podchodzi do tego producent kontaktu: "Styki, do których został użyty KONTAKT 60 w celu rozpuszczenia tlenków i innych osadów, należy następnie przemyć preparatem KONTAKT WL, a w celu pokrycia styków powłoką ochronną należy użyć preparatu KONTAKT 61" zamiast miniszczotki mozna uzyc specjalnego pisaka z koncowka z wlokna szklanego do czyszczenia stykow... dobra jest tez gumka kreslarska (twarda, taka ktora nie pachnie)

Reply to
PAndy

Użytkownik "PAndy" <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f6vflt$ff0$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

ale kolega pisał że tylko lekko kolor zmienił się więc po co takie inwazyjne sposoby ?

Reply to
blur

lekko o zancza ze powstaly sole ktore beda powodowaly dalsza korozje pod wplywem wilgoci z powier\trza trzeba mechanicznie oczyscic i zakonserwowac

Reply to
PAndy

PAndy napisał(a):

Dziękuję kolegą za pomoc. Mam jeszcze pytanie go pisaka z końcówką włókna szklanego. W związku z tym że użycie gumki kreślarskiej może być czasami za mało "penetrujące" gdyż blaszki kontaktowe maja czasami "fikuśne" kształty i powierzchnie jak dokładnie nazywają się ww. pisaki. Jakoś na allegro i google nie mogę niż znaleźć pt. pisak z końcówką z włókna szklanego. Są jakieś długopisy ale chyba nie oto chodzi. Pzdr.

Reply to
vogl

tu najwiekszy problem - poszukaj w katalogu ELFA - oni maja takie wyszukane rzeczy - nie wiedziec czemu na zachodzie mozna dostac mase fikusnych i uzytecznych rzeczy a w Polsce jest z tym dalej problem mimo ze wydawaloby sie jest kapitalizm. Jesli naprawde blaszki maja fikusne ksztalty to sprobuj je wyczysc papierom sciernym 1500 - 2000 - latwiej nim dotrzec jesli owinie sie kawalek papieru na jakims malym patyczku. Gumka myszka niezastopiona jest szczegolnei jak sie ma pola kontaktowe do podczyszczenia (np zlacza krawedziowe kart) - z dobrym rezultatem do czyszczenia np zloconych pokryc mozna uzyc zwyklego bialego papieru do ksero czy lasera, mimo ze w teorii nie powinien zawierac maczki szklanej to i tak usuwa calkiem niezle ewentualne zanieczyszczenia

Reply to
PAndy

...ciach...

Wielkie Dzieki.

Pzdr.

Reply to
vogl

niezastapiona, niezastapiona, niezastapiona... przepraszam juz robie dresikowe bledy...

Reply to
PAndy

Użytkownik "vogl" snipped-for-privacy@user.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@user.com...

TME

wyposażenie warsztatowe - narzędzia - pomocnicze narzędzia do lutowania FIBERPEN Szczotka z włókna szklanego w oprawce

Reply to
blur

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.