Czym najtaniej .....

Loading thread data ...

W dniu 24.02.2011 14:46, Endriu pisze:

Witam Potrzebne są wyniki cząstkowe procesu rozładowania (np. do sporządzenia wykresu charakterystyki rozładowania) czy tylko określenie pojemności ? Jeśli wystarczy to drugie, to pierwsza z brzegu procesorowa ładowarka modelarska.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

zerknij na np. taki watek :

formatting link

12f675 to okolo 2.5pln potrzebujesz dwoch - jeden do pomiaru napiecia, drugi

- pradu, chyba ze troche udoskonalisz program i nauczysz sie przelaczac ADC pomiedzy wejsciami, wtedy starczy jeden.

plus jeszcze max232 i pare opornikow...

swoja droga dziwne ze nikt nie sprzedaje gotowcow tego typu , czasem by sie przydalo

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Endriu snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

Jak nie nie sprzedaje. Wszędzie tego pełno. W kiosku ruchu się kupi a w żabce to pewno ze trzy modele. Zegarek na baterię to się nazywa. Ceny od 10 zlotych wzwyż. Zasila się go z badanego ogniwa. Jak się wyczerpie to staje. Obciążenia wedlug uznania można sobie zrobić.

Reply to
kogutek

Zalezy. dwa mierniki, dwa akumulatorki 9V - pomiary sie skoncza a mierniki zostana.

Mozesz kombinowac jakies scalaki ADC, bedziesz pare dni kombinowal, ale wiedza zostanie.

Mozesz poszukac ukladow serii BQ2*** - dawniej Unitrode, potem TI, to sa monitory baterii, spotykane np w bateriach od notebookow.

Mozesz kupic ambitna ladowarke.

J.

Reply to
J.F.

kogutek <sok snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

Widzę, że zapomniałem opatentować swój tester baterii LiIon od telefonów...

Kwarcowy zegar ścienny, zasilany z badanej baterii przez potencjometr ok 47 -

100 omów tak ustawiony, by przy naładowanej baterii zegar dostawał 1,5V. Czasem dodaję równolegle jakiś rezystor, by zwiększyć pobór prądu. Gdy napięcie na suwaku potencjometru (na wszelki wypadek zablokowanym ze 100 mikroF) spada do ok 1V zegar zatrzymuje się. Dla innej baterii trzeba określić napięcie do którego ma się rozładowywać i odpowiednio ustawić potencjometr. Do doktoratu może zbyt prymitywne ale do porównania baterii wystarczy.
Reply to
Wmak

Wmak snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

Urzad Patentowy by Cie olał. z 50 lat temu Wojciechowski w Nowoczesnych zabawkach to opisał.

Reply to
kogutek

Zabijesz te akumulatorki w ten sposob.

Tomek

Reply to
Tom

W dniu 25-02-2011 08:42, Mirek napisał/a:

Przykładowo tu:

formatting link

Reply to
Czarek

Tez mi sie tak wydaje. Ale napisz na podstwaie czego tak sadzisz....?.

Reply to
Endriu

W dniu 2011-02-24 14:46 Endriu napisał(a):

Wystarczy mały AVRek, przekaźnik i rezystor mocy. Zasilane z niezależnego źródła (aby nie obciążać dodatkowo mierzonego akumulatora).

Mierzysz tylko napięcie (wystarczy co sekundę), rozładowując akumulator poprzez stałą rezystancję. Przekaźnikiem odłączasz akumulator gdy jego napięcie spadnie do 1V (dla NiMH) lub 2V5 (dla LiIon). Ze stałej rezystancji i zmierzonego napięcia obliczasz prąd. A stąd już krótka droga do mAh poprzez akumulowanie wyników pomiarów.

Nieco lepsze rozwiązanie to stałe obciążenie zamiast stałej rezystancji. No ale zrobienie aktywnego obciążenia to już zabawa z tranzystorami. :-)

Sprawa przekazania wyników do komputera to inne zagadnienie, niektórym wystarczy stary dobry RS232 (gdy masz go gdzie podłączyć w komputerze), można i przez USB. Jeszcze tylko wrzucenie danych np. do Excela i dostaniesz obrazek tego typu:

formatting link
Dane do tego wykresu zebrałem akurat Metexem z wyjściem RS232 (ręcznie kończąc pomiar) ale zasada ta sama (stała rezystancja). A tak wygląda gdy zapomnisz wyłączyć pomiar. Akumulator o dziwo przeżył:
formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-03-02 22:11 Endriu napisał(a):

Bo to jest wykres rozładowywania. Jak pisałem w poprzednim poście, rozładowywanie następuje poprzez stałą rezystancję a mierzone jest tylko napięcie na ogniwie.

Jak chcesz zebrać dokładne wykresy ładowania to polecam zakup porządnej ładowarki modelarskiej z USB. Chociażby taka wystarczy:

formatting link

Nie. To jest wykres rozładowywania. Przy ładowaniu przebieg krzywej będzie inny.

Nie mam.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-03-04 08:56 Endriu napisał(a):

No cóż, tłumacz średnio kumaty był. Wystarczy rzucić okiem do oryginalnej instrukcji i się humor poprawi. Ładowarka rzeczywiście jest malutka, ale trzeba dokupić do niej jeszcze zasilacz 12V. Który przy prądzie 10A już nie jest malutką zabawką.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.