Czym lutować stal nierdzewną?

Taką samą maskę można wytrawić z blachy, która nazywa się 'nowe srebro'. Taka blacha lutuje się doskonale. Z tej blachy wytwarzane są maski w Elpinie.

Piotr

- Męczenie lutownic± i topnikiem Sn60Pb40 nawet przed dłuższy czas daje zerowe rezultaty.

- Obróbka mechaniczna może odrobinę ułatwia problem, ale to nie jest to (w

10 stopniowej skali rezultat to 2). Detale s± małe i bardzo delikatne przez co trudno jest je szlifować.

- Próbowałem miedziować chemicznie w roztworze CuSO4 - nie nastepuje wymiana jonów

- Miedziowałem elektrochemicznie. Owszem miedĽ osadza się na blasze, ładnie sie lutuje tyle że sama miedĽ słabo się trzyma. Spoinę daje się oderwać paznokciem. Roztwór to samo CuSO4 rozpuszczone w wodzie dejonizowanej. Wyczytałem że robi sie to w roztworach kwa¶nych, ale nie mam pod ręk± H2SO4, (lub cyjankowych - odpada ze względu na BHP). Z HCl jeszcze nie próbowałem. Moja ocena to 4

- Próbowałem trawić blachę aby maksymalnie aktywowac powierzchnię. Mam tylko HCl o bliżej nieznanym stężeniu (niedymi±cy). Niestety nie rusza blachy.

- Próbowałem zrobić "wodę lutownicz±". Mam kłopot z pozyskaniem cynku, ale do próby strawiłem cynk z jakiej¶ ocynkowanej obejmy transformatora. Rezultat zerowy. Mogło być za mało ZnCl2 w roztworze, ale raczej nie tędy droga.

Czy macie jakie¶ pomysły:

- jak to przylutować (topnik, lut, aktywator)?

- jak miedziować aby powłoka lepiej się trzymała?

- gdzie w przyszło¶ci szukać usługi trawienia (lub innej prezyzyjnej obróbki) blachy cynowanej? (technologie trawienia w Faldruku nie ruszaj± cyny)

Reply to
Elitel
Loading thread data ...

Słowo "nowe srebro" padło nawet podczas rozmów z technologami i zapewniano mnie że to się dobrze lutuje, ale przy odbiorze wypytałem się i wtedy padła nazwa stal nierdzewna.

Sprawdziłem na kilku różnych sztućcach. Zarówno "nierdzewne" jak i "stainless steel" mają właściwości magnetyczne, natomiast jeden egzemplarz podpisany cyrylicą "nierż" rzeczywiście nie jest przyciągany magnesem.

Zdecydowanie stali. Srebro ma biały odcień. Szukając w googlach składu nowego srebra znalazłem że nazywane jest białym metalem czyli domniemywam że jest podobne do srebra. Ta moja blacha ma kolor podobny do czystego żelaza - dosyć ciemny (miałem kiedyś w ręku żelazną maskę do kilneskopu), z bardzo lekkim odcieniem żółtego ale nie miedzi tylko raczej niklu. Jeżeli położe na tym monetę

10/20/50gr/1zł to wydaje się zdecydowanie bardziej biała. W porównaniu do chromowanej (lub kwasoodpornej) pensety mającej jasny, ale nie biały, tylko "lustrzany", "chromowy" kolor wygląda jak 20-letnie pożółkłe lustro przy nowym.
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Dziękuję. Chyba po prostu podeœlę klisze do Elpinu. Niech spróbujš.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edk3to$coo$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

Tanie noże "nierdzewne" maja tylko ostrze. W rączce jest duzo zwykłej stali.

To obstawiam nowe srebro (u jubilera : alpaka) Z tego robi się różne rzeczy, np. cyrkle,niektóre narzędzia chirurgiczne, instrumenty muzyczne, druty oporowe, tanią biżuterię Zawiera miedź, cynk, mnóstwo niklu, zero srebra i żelaza:-) Lutuje się przeciętnie, dobrze odbiera ciepło, ale się lutuje !

Jeśli zaś to jest szare to może to jest stal mocno kwasoodporna (dużo chromu, tytan, mangan) - ta się źle lutuje i nie jest magnetyczna. Spróbuj polać kwasem siarkowym - czy będzie gazować ?

Reply to
Gringo

Akurat oglądałem łyżki :-)

Poza ostatnim zdaniem wygląda rozsądnie :-) Czy nikiel ma właściwości magnetyczne? Coś mi się obiło o uszy że trójca Fe, Ni i Co są magnetykami.

Niestety nie mam siarkowego, tylko rozcieńczony solny a ten nie reaguje. Jednak ze względu na technologię obróbki - trawienie, nie wiem czy stal kwasoodporna była by najlepszym materiałem.

Właśnie wyjąłem pasek blachy stanowiący podstawę puszki z mojej biurkowej galwanizerni. Tym razem kapiel była kwaśna, natężenie pradu ok. 20mA/400mm^2. Powłoka wyszła znacznie gładsza i daje się jej zeskrobać paznokciem. Lutowanie takiej powierzchni to marzenie :-)) Zapuścilem kolejną partię z prądem 35mA. Generalnie trzeba będzie zmienić materiał ale to co już mam usa się uratować.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edk8k1$d5j$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

Tak. Nikiel bardzo dobrze przyciaga magnes., choc w stopach z żelazem (stal nierdzewna) lub chromem (chromonikielina) już nie.

Reply to
Gringo

To brzmi dziwnie, ale rzeczywiście tak jest. Kiedyś z tego powodu miałem niezłą zagwozdkę. Jako młody chemik szukający źródła pozyskania kobaltu wyczytałem że jest stop tych trzech metali nazywający się kowar. Miały być z tego robione obudowy tranzystorów i elementy żarówek wtapiane w szkło. Niestety to co udało mi sięznaleźć nie miało właściwości magnetycznych czego się spodziewałem.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edkii5$e9m$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

świetne magnesy stałe są z Al Ni Co -stop w odpowiednich proporcjach tych trzech metali. Kobaltu tam mało, ale być musi. Żelazo zbędne, ale Aluminium przydatne.

Reply to
Gringo

mam pytanie - ile kosztuje wykonanie takiej puszki? da sie ja podtrawic na krawediach by potem pozginac? sukam taniego zamiennika dla obecnie stosowanych z Elfy - tam 1 szt 40x70 kosztuje parawie 40zl..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Dzisiaj w sklepie modelarskim widziałem arkusz blachy z nowego srebra. To rzeczywiście wygląda jak srebro i z całą pewnością nie z tego materiału jest wykonana moja blacha. W takim razie pozostaje:

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.