Czym lutować stal nierdzewną?

Mam taki interdyscyplinarny problem. Potrzebuję metalowej puszki ekranującej do zamocowania na druku. Zrobiłem projekt i po rozmowach z Faldrukiem dałem im to do wytrawienia. Jak na zupełnie nową dla mnie technologię wyszło prawie rewelacynie. "Prawie", dlatego że wytrawili w tym co mają, czyli w blasze do nakładania pasty lutowniczej. Blacha jest ze stali nierdzewnej a mój projekt przewiduje przylutowanie tego do PCB.

- Męczenie lutownicą i topnikiem Sn60Pb40 nawet przed dłuższy czas daje zerowe rezultaty.

- Obróbka mechaniczna może odrobinę ułatwia problem, ale to nie jest to (w

10 stopniowej skali rezultat to 2). Detale są małe i bardzo delikatne przez co trudno jest je szlifować.

- Próbowałem miedziować chemicznie w roztworze CuSO4 - nie nastepuje wymiana jonów

- Miedziowałem elektrochemicznie. Owszem miedź osadza się na blasze, ładnie sie lutuje tyle że sama miedź słabo się trzyma. Spoinę daje się oderwać paznokciem. Roztwór to samo CuSO4 rozpuszczone w wodzie dejonizowanej. Wyczytałem że robi sie to w roztworach kwaśnych, ale nie mam pod ręką H2SO4, (lub cyjankowych - odpada ze względu na BHP). Z HCl jeszcze nie próbowałem. Moja ocena to 4

- Próbowałem trawić blachę aby maksymalnie aktywowac powierzchnię. Mam tylko HCl o bliżej nieznanym stężeniu (niedymiący). Niestety nie rusza blachy.

- Próbowałem zrobić "wodę lutowniczą". Mam kłopot z pozyskaniem cynku, ale do próby strawiłem cynk z jakiejś ocynkowanej obejmy transformatora. Rezultat zerowy. Mogło być za mało ZnCl2 w roztworze, ale raczej nie tędy droga.

Czy macie jakieś pomysły:

- jak to przylutować (topnik, lut, aktywator)?

- jak miedziować aby powłoka lepiej się trzymała?

- gdzie w przyszłości szukać usługi trawienia (lub innej prezyzyjnej obróbki) blachy cynowanej? (technologie trawienia w Faldruku nie ruszają cyny)

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edjnug$akp$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

Kurcze, lutowałem taką najzwyklejszą w świecie nierdzewkę rodem z hipermarketowego kubka "nierdzewnego" zwyczajną lutownica transformatorową, lutem LC60 i kalafonią, owszem powierzchnia lutowana wymagała przeszlifowania, dokładnego oczyszczenia i natychmiastowego niemal nałożenia kalafonii, inaczej lut nie zwilżał powierzchni, a większe elementy musiałem dogrzewać palnikiem, ponieważ sama lutownica nie wystarczała do utrzymania temperatury i zimny lut wychodził, ale samo lutowanie odbywało się bez najmniejszych problemów.

Nie mam wiele do dodania do twoich prób może poza tym, że szkoda paprać się z amatorskim wytwarzaniem wody lutowniczej, kup w chemicznym sklepie "Fosol", to mieszanina kwasu solnego z fosforowym, jak tym nie dasz rady tego polutować, to już chyba niczym się "na miękko" nie da.

J.

Reply to
Jarek P.

Piotr "PitLab" Laskowski schrieb:

spróbować najpierw mosiądz osadzić, może podejdzie? Najlepiej małym palnikiem. Albo po prostu przykleić do płytki klejem przewodzącym.

Waldek

Reply to
Waldemar

Może stal stali nierówna? No nic, poćwiczę jeszcze metody oczyszczania powierzchni przed lutowaniem i zabezpieczania przed utlenianiem..

Dziękuję za sugestię, chociaż nie jestem pewien czy to dobry sposób. Fosol nakłada na stal warstwę fosforanów mającą zabezpieczyc przed korozją i ewentualnie wytrawić obecną. Po powłoce fosforanowej raczej nie spodziewam się polepszenia właściwości lutowniczych - chyba ze chodzi o samo podtrawienie powierzchni.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Blaszka ma 0,1mm grubości i 2mm szerokości. Zbyt delikatne na twarde lutowanie. Poza tym nie mam takiego sprzętu.

To jest dobry pomysł! Nie mam takiego kleju spróbuję poszukać.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edjplo$asa$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

To na pewno, ten mój kubek to był badziew za kilka zł, niemniej ponad wszelką wątpliwość była to nierdzewka (obróbka - koszmarrr!!!!)

Jasienieznam, ale na fosolu o ile pamiętam jest informacja, że m.in. wspomaga lutowanie miękkie żelaza i ocynku bodajże [1]. Więc może i tu zadziała?

J.

[1] i jeszcze jako ciekawostka z tematu grupy - lata temu znałem gościa, który bardzo dumny z siebie opowiadał, jak to sobie kupił dostępny wtedy "amatorski wzmacniacz stereo" w zestawie do samodzielnego montażu i bardzo porządnie go polutował "na fosol" :-)))
Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edjnug$akp$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

"na aspirynę" próbowałeś ?

Reply to
l

Użyj kleju do naprawiania ogrzewania szyb samochodowych.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mogło być za mało ZnCl2 w roztworze, ale raczej nie tędy

cynk zawsze brałem z kubków rozbrojonych baterii (niealkalicznych).

Reply to
PH

Użytkownik "l" snipped-for-privacy@yahoo.com napisał w wiadomości news:edjrg8$ev8$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Aspiryna to raczej do usuwania emalii z drutów nawojowych była.

J.

Reply to
Jarek P.

Dziękuję. Już znalazłem w znanym serwise aukcyjnym i kupiłem. Swoją drogą dalej robię próby z galwanizacją. Teraz bardzo staranie odtłuściłem, podtrawiłem anodowo i galwanizuję w zakwaszonym roztworze. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Jarek P." <jarek[kropka] snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:edjsjf$67a$ snipped-for-privacy@daniel-new.mch.sbs.de...

Ale ona pomaga w lutowaniu niklu i chromu, istotnego składnika stali nierdzewnej

Reply to
l

Nie, ale próbowałem kiloma innymi fachowymi topnikami na bazie kwasów organicznych (TE410, AWS748) - bezskutecznie.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Aspiryna jest bardzo dobrym topnikiem do lutowania opornych materiałów. Wymaga zmycia po lutowaniu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Sprawdziłem. Nie pomaga. Cyna nie zwilża blach zarówno przy lutowaniu "niskotemperaturowym" - poniżej temperatury rozkładu kalafonii, ani w wyższych temperaturach. Próbowałem na sucho z samą aspiryną bez kalafonii. Drapałem powierzchnię przed lutowaniem - NIC. Wyjątkowo odporna swołocz.. Pytałem się technologa co to za stal, ale nie potrafił powiedzieć.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edjth8$bfm$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

Bo to są aktywne (delikatne) topniki do elektroniki Spróbuj na aspirynę, lub polską, staromodną "żrącą" pastę PAL1 (do lutowania cyną zardzewiałych rynien) Popróbuj na salmiak (substancja do czyszczenia grotów lutownic) i boraks (topnik do lutów twardych). Szuraj po tym grotem lutownicy. Problem leży w tym, ze ty to masz bardzo małe, nie chcesz tego dać do galwanizerni, by pokryli porządnie miedzią albo cyną czy cynkiem Aluminiowe kubki ekranujące miały cynowane łapki, a stal 10-18 (0H18N9) się znacznie łatwiej cynuje. Może twoja blaszka wcale nie jest stalą (nie zawiera żelaza) , a platerowanym aluminium lub innym metalem ?

Reply to
l

Błąd. Zrób pastę z aspiryny (ale zwykłej - nie musującej), kalafonii i alkoholu.

Papier ścierny zwilżony olejem silnikowym... Tak jak do alumunium.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "l" snipped-for-privacy@yahoo.com napisał w wiadomości news:edjufi$pnm$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Matryce do nakładania past SMT robi się z fosforobrązu lub z blachy MZN15 (Nowe Srebro)

Reply to
l

Znam i nawet mam te związki, tyle że u rodziców kilkaset km stąd :-/

Nawet gość w Faldruku oferował cynowanie chemiczne. Pewnie skorzystam, ale najpierw warto spróbować "domowych" metod.

Ma właściwości magnetyczne, poza tym ciężar właściwy sugeruje stop stali.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:edjvp4$buu$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

To to jest "nowe srebro" albo nikiel. Stal nierdzewna ani kwasoodporna nie jest przyciągana magnesem. Czy to ma kolor stali ? A może jednak srebra ?

Reply to
l

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.