czy ktos ma doswiadczenia z laserowa transmisja na duze odleglosci

No wlasnie. Tak sie powoli przymierzam do zrobienia czegos takiego. Chodzi mi o transmisje w zakresie 10km, mysle ze w podczerwieni, prawdopodobnie przy "uzyciu" jakiegos obiektu widzianego z obu punktow (np. komin elektrocieplowni), bo bezposredniej widzialnosci nie ma.Z materialow w sieci wynika ze transmisja jest mozliwa na duzo wieksze zasiegi i to przy "atmosferycznych" odbiciach, no - ale pasmo pewnie do kitu...

Potrzebna zasadniczo transmisja glosu, ale moze cos sie zmiesci jeszcze. (video ?, jakas siec komputerowa ?) Mysle sobie, ze raczej cyfrowo. Co do laserow - wlasnie sobie pomyslalem, czy przypadkiem nie dalo by sie zastosowac diod do CDRW - maja nawet znaczne moce, sa przystosowane do modulacji itp. niestety niewiele mi sie udalo znalezc o takich diodach (do CDRW wlasnie), bo innych materialow jest sporo. Oczywiscie do pracy dzien/noc, jakas tam bedzie potrzebna optyka (lunetka :), kontroler do sterowania, moze potem do jakiegos sensownego kompresowania sygnalu (audio), zeby sie przenosilo jako tako itp.

Moze ktos ma jakies doswiadczenia i zechce sie podzielic ?

Zadanie jest typowo "amatorskie" - zeby sie pobawic, zrobic cos w miare niedrogiego (wiec bez pomyslow z laserami za 4000 $), a przy okazji troche oszczedzic na TPSA :) Aczkolwiek rozumiem, ze za 100 zl to raczej sie nie da :)

A moze sie pokaze, ze pomysl jest "nosny" i cos ciekawego mozna jeszcze wydusic z niego.

Piotrek.

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

kiedys byly tu watki i linki do takich rzeczy, predkosci ztcp male.. ale na glos z kompresja bedzie chyba ok, archiwum zobacz

Reply to
krzys_iek
060700080605080706060301 Content-Type: text/plain; charset=us-ascii; format=flowed Content-Transfer-Encoding: 7bit

Tomek K>>

Tez mi to przyszlo do glowy. Ale - zakladajac ze "CEL" ma rozmiary przynajmniej kilkumetrowe to fakt, ze laserowa "plama" moze po nim troche skakac da sie wytrzymac poniewaz i tak CALY cel bedzie w polu widzenia odbiornika - poprzez jakas lunetke. Ale oczywiscie - problem moze z tym byc. No i dlatego pewnie bedzie trzeba zrobic solidna konstrukcje zeby za bardzo nie drgala. Moze pocieszajace, ze caly nadajnik duzy nie bedzie - wiec moze jakos to sie da zrobic. Calosc pewnie music stanac na dachu (bloki). bo na bakolowej barierce to chyba nie za bardzo :) no wlasnie - sam jestem bardzo ciekaw... :)

Reply to
Piotr

Masz jakis pomysl na zrobienie "kilkumetrowego" celu?

Moze to Cie zainteresuje:

formatting link
nie jest to ani laserowe (tylko LED) i na mniejsza odleglosc (1.4km), ale zapewnia 10Mbps full-duplex. Moze jakies pomysly, chocby z optyki/mechaniki uda Ci sie wykorzystac.

Daj znac, tu albo na priva gdy cos wymyslisz, bo choc takiego linku nie bede w "przewidywalnej przyszlosci" ;-) realizowac, tematem jestem zainteresowany.

Pzdr, Tomek Koprowski

PS. moglbys wylaczyc w tym netscapie HTML?

Reply to
Tomek Koprowski

Saturday, July 12, 2003, 4:40:14 PM,Tomek Koprowski nastukał(ła):

TK> On Sat, 12 Jul 2003 01:27:48 +0200, Piotr snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

TK> wrote:

Proponuje najpier wykonac testy na mniejsza odleglosc ze swiatlem widzialnym (ogniskowanie nadajnikow itp.. Poza tym tak duza odleglosc wymaga celowania optycznego (teleskop astronomiczny w roli celownika? strasznie duze powiekszenie to by musialo miec) i mikronowej precyzji obrotu samych glowic nadawczych - a musza one byc chyba dosc duzych rozmiarow (a wlasciwie dlugosci - na zasadzie dzwigni regulowac w pionie/poziomie gwintowanymi pretami? Bo np.anteny kierunkowe dla pasm gigahercowych i tak maja rozbita wiazke i taka precyzja nie jest potrzebna.. Poza tym - kominy elektrocieplowni Leg w krakowie na przyklad maja odchyly na kilka metrow.. od samego wiatru, wiec jest sens montowac na nich tylko lacznosc radiowa, przyczyny powyzej (szeroka wiazka) - nie maja one przeciez odciagow tylko sa konstrukcja wonostojaca. I tak anteny montowane sa w polowie ich wysokosci, z tych samych przyczyn (i dla bezpieczenstwa samego serwisu jak sadze, w koncu to niebagatelna wysokosc) W tym przypadku zogniskowanie lasera na taka odleglosc bedzie fizycznie niemozliwe.. Moze jest wiec mozliwosc podzielenia calego dystansu na 2-3 mniejsze odcinki i zastosowanie czegos w rodzaju "repeaterow" - modulow odbiornik/uklad odtwarzania sygnalu/nadajnik - tylko ze dochodza po drodze slabe ogniwa calej konstrukcji, trzeba tez pomyslec o zasilaniu tych przekaznikow.. Jesli chodzi o mniejsze odleglosci to plataly sie po sieci jakis czas temu schematy urzadzen i projekty transceiverow laserowych o szybkosci nawet do 10Mbit i wyjsciu bezposrednio do sieci LAN - niestety ceny juz samych laserow dla prywatnego zastosowania sa zaporowe... Mam gdzies troche materialow i aplokacji, poszukam wieczorem.

TK> Z diodami CD-RW niestety nie pomoge, ale chce Ci zwrocic uwage TK> na inny (i chyba najwieszy) problem w tego typu laczach: TK> precyzje wykonania "trzymadla". Jesli nadajnik wychyli sie TK> o powiedzmy 0.01deg od pozycji (na skutek np. wiatru) to TK> 5km dalej przeklada sie to na przesuniecie o 87cm czyli TK> wiazka laduje grubo poza celem. Jesli poradzisz sobie TK> z mechaniczna konstrukcja, ktora bedzie umozliwiala TK> precyzyjne wycelowanie a jednoczesnie bedzie dosc sztywna, TK> zeby sie ani odrobine nie wychylac pod wplywem czynnikow TK> zewnetrznych, to reszta bedzie juz "kaszka z mleczkiem" ;-) sadze ze wiazka lasera nie ma az takiej spojnosci zeby po odleglosci 5 km nie byla wlasnie plama o srednicy metra.. Moze wskazniki laserowe z bazaru maja koszmarnie badziewne diody ale fakt faktem ze po 300-400 metrach wiazka wlasnie zmienia sie w strumien o srednicy okolo 30-40 cm. A sprawdzilem to przyklejajac wskaznik do lunety o dwudziestokrotnym powiekszeniu i dla porownania wielkosci wycelowalem w odlegly budynek obok okna.. wiec az taka precyzja nie jest raczej konieczna (a i tak biore poprawke na to ze w owym laczu bedzie dioda lepszej klasy i o mniejszym rozrzucie) Trzeba tez brac pod uwage to, ze powoduje to znaczacy spadek mocy swiatla docierajacego do malutkiego badz co badz odbiornika... Wiec moze umiescic odbiornik w ognisku lustra wkleslego? I tak sygnal musi byc modulowany by byl niewrazliwy na swiatlo otoczenia..juz dawno mialem ochote wykonac taka konstrukcje wiec przygladam sie uwaznie watkowi. A mowie o tych lustrach dlatego ze mam w domu 2 szklane lustra paraboliczne, srebrzone, o srednicy 15 cm .. ze zlomowanych epidiaskopow :D Soczewka o podobnej srednicy z tego samego zrodla spisuje sie swietnie jako... projektor do kina domowego z monitora 15 cali z takowym obiektywem.. monitor jest obudowany skrzyneczka ze sklejki, ekranem do gory, plaskie lustro odwraca i odbija obraz pod katem 45stopni, kontrast i jasnosc na maxa.. efekt powala na nogi.. obraz o przekatnej okolo 50 cali (wiecej sciany nie mam :D ) TK> Pzdr, TK> Tomek Koprowski

Reply to
=?Windows-1250?B?o3VrYXN6IEJvbGVzdGE=?=

no tak...same problemy. Ale wyjasniam uklad, tzn. zalozenia.

Z jednej strony - jeden uklad odbiornik/nadajnik. Powiedzmy na dachu mojego bloku. Skierowany na komin elektrocieplowni w odleglosci ok. 5 km. Rozumiem,ze wiazka laserowa w tej odleglosci (o ile sie BARDZO nie postaram o to) bedzie miala - bo ja wiem - moze i pare metrow ? No - teraz nie chce mi sie liczyc, ale - na razie spekulujemy :) Zreszta - moze wlasnie wskazane by bylo, zeby (chocby z uwagi na ruchy komina) ta "plama" nie byla za mala. Z drugiej strony (no moze nie calkiem) - drugi zestaw tez skierowany na ten komin. Czyli w zalozeniu komin robi jakby za pasywny retransmiter. oczywiscie, widomo - straty na rozproszeniu wiazki itp itp. Ale - tylko taka sytuacja jest do przyjecia. Zadne tam "podstacje' po drodze - bo ja to robie dla zabawy (ewentualnie zeby gratis rozmawiac z kolezanka :). Jak sie uda - to fajnie - a jak nie... Zaklucenia od swiatla - no wlasnie dlatego myslalem raczej o podczerwieni...ale i tak - uniknac sie tego calkiem nie da... A - dlaczego na tem komin ? Bo to jest jedyny obiekt widoczny z obu punktow. bezposredniej widzialnosci nie ma.

Dzieki za linki. No - temat jest ciekawy. Na pewno sie jeszcze odezwe w sprawie, jak zaczne to testowac w praktyce... Gdzies w sieci widzialem opisy lacznosci bodajze na 100 mil. Wiec wydawalo by sie, ze 10 km to nie tak duzo :)

Aha - co do celowania - to dotyczy faktycznie glownie nadajnika - czyli lasera. Tym gorzej, ze o ile o podczerwieni - to nic widac nie bedzie (zreszta, przy tej odleglosci)... moze obserwowac komin przy pomocy kamery widzacej w podczerwieni ? odbiornik z jakas niezbyt wielka lunetka bedzie i tak widzial caly komin (w sensie jego grubosci), no i celowac latwiej, bo na oko chociazby....Badziej mnie martwi - co w zimie (snieg) albo w deszczu ?

tez sie obawiam, ze przy takim zalozeniue (brak bezposredniej widzialnosci) to pewnie co najwyzej sie przesle sygnal audio (i to moze nie stereo :) ). Ale - zobaczymy.

Piotrek.

i sorki za html. Pisze z maca, i sie nie moge u polapac :)

Reply to
Piotr

... i bedzie do odbiornika dostarczac taka energie na jednostke powierzchni ze nic tego nie bedzie w stanie wykryc. ;-) Zakladajmy ze optyka bedzie jednak dobrej jakosci.

Pzdr, Tomek Koprowski

Reply to
Tomek Koprowski

Chlopaki - przy kiepskim laserku to 5km dalej wiazka bedzie miala

5m srednicy. Moze nawet i 50m :-)

J.

Reply to
J.F.

A nie da sie tu zastosowac korekcji aktywnej na jakis elektromagnesach lub piezo? Tylko to by wymagalo kanalu zwrotnego do nadawania polozenia plamki na odbiorniku.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Czy ja wiem? Piec diod odbiorczych zmontowanych na planie krzyza, a w nadajniku silownik operujacy w niewielkim zakresie

2D (zbudowany na czterech glosnikach i wahaczu?). Poza tym zalezy od konkretnych warunkow domowych i wykonawcy

-- jedni maja problemy z przylutowaniem wtyczki do sluchawek, inni buduja odbiorniki z widmem rozproszonym z kawalka drutu i uzywanej opony od Stara. ;-)))

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Sunday, July 13, 2003, 10:44:15 PM,Piotr Wyderski nastukał(ła):

PW> zalezy od konkretnych warunkow domowych i wykonawcy PW> -- jedni maja problemy z przylutowaniem wtyczki do sluchawek, PW> inni buduja odbiorniki z widmem rozproszonym z kawalka drutu PW> i uzywanej opony od Stara. ;-))) Swiete slowa :D

Reply to
Łukasz Bolesta

Ale przeciez nie mamy najmniejszego zamiaru tam wchdzic, a jedynie oswietlac. Z duzej odleglosci :-)

J.

Reply to
J.F.

Jest takie ryzyko ... ale komin jest zapewne duzy.

Nie zakladajamy - jakim cudem ma byc dobra ? Zglosisz sie do PZO zeby zaprojektowali ?

J.

Reply to
J.F.

JF> Ale przeciez nie mamy najmniejszego zamiaru tam wchdzic, a jedynie JF> oswietlac. Z duzej odleglosci :-) Aaaaaa... To to poeta mial na mysli :D no to szykuj kase na 2 teleskopy astronomiczne w roli odbiornikow.. bo musisz powiekszyc "mruganie komina" do tego stopnia by odebral to fotoelement.. Poza tym sygnaly musza "mrugac kominem" na roznej wysokosci zeby sie wzajemnie nie zaklocaly... No chyba ze praca simpleks z jakims znacznikiem konca nadawania.. Bo cos takiego byc musi przy transmisji cyfrowej.. Przeciez nie bedziesz klikal przelacznikiem nadawanie - odbior co kazdy pakiet :D

Reply to
Łukasz Bolesta

To sie chyba McGyveryzm nazywa... ;-)

Pzdr, Tomek Koprowski

Reply to
Tomek Koprowski

Tak, MacGyver byl jednym z mniej zdolnych, ale za to najbardziej znanych adeptow tej szkoly... ;o)))

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Nie za bardzo mi sie chce w to wierzyc mowiac szczerze. Tzn w amatorskich warunkach.

A wskazniczki sa naprawde niezle pod tym wzgledem, mimo ze niby badziewie za grosze.

J.

Reply to
J.F.

Tak przynajmniej wyczytalem kiedys na liscie dyskusyjnej Ronji, ale upierac sie nie bede bo sam nie sprawdzalem. Moze jeszcze da sie gdzies wyszperac archiwum...

Szczegolnie zadziwiajaca szybka modulacje znosza. (z tej samej listy, czlowiek wyciagnal z nich 10Mbps)

Pzdr, Tomek Koprowski

--
Life is as bad as you make it be
Reply to
Tomek Koprowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.