Czy istnieja diody Zenera na napiecie < 5V ??

Problem jak w temacie. Zrodził się z tego powodu, że prowadzący na laboratoriach z półprzewodników (znana uczelnia wyższa), twierdzi, że takich NIE MA i o mało nie przypłaciłem upieraniem się przy swoim oceną "niepozytywną". Diody stabilizacyjne jak najbardziej istnieją - nawet na napięcia 2,2V i to wiem na pewno. **Ale czy zasada ich działania opiera się na zjawisku Zenera ?** - moze dlatego się tak facet upiera? Albo zatrzymał się w rozwoju na poziomie lat 80-tych?

Pozdrawiam! Stefcio Z.

Reply to
Stefcio Z.
Loading thread data ...

The ZENER EFFECT was first proposed by Dr. Carl Zener in 1934. According to Dr. Zener's theory, electrical breakdown in solid dielectrics occurs by a process called QUANTUM-MECHANICAL TUNNELING. The Zener effect accounts for the breakdown below 5 volts; whereas, above 5 volts the breakdown is caused by the avalanche effect. Although the avalanche effect is now accepted as an explanation of diode breakdown, the term Zener diode is used to cover both types.

Czyli inaczej: Poniżej 5V występuje efekt zenera, powyżej- efekt lawinowy. Trochę jakby odwrotnie niż ten Twój wykładowca :-). Ale z tego co jeszcze pamiętam- to właśnie w okolicach 5V jest granica między dwoma efektami powodującymi działanie diód umownie zwanych diadami Zenera.

M.

refs:

formatting link

Reply to
Marcin Wolcendorf

Marcin Wolcendorf:

yep. Nie zmienia o faktu, że diody wykorzystujące efekt zenera są produkowane na napięcia > 3V. Na niższe napięcia stosuje się albo układ zastępczy (tranzystory MOS) lub n diod Si połączonych szeregowo. Chodzi tu jednak o stabilność termiczną, mniej o występowanie efektu Zenera. Tak mi się przynajmniej obiło o zwój mózgowy (reszta zwojów chwilowo robi co innego).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Hmm, czyli dla sinusoidy nie da sie policzyc transformaty Fouriera? Ani nie da sie jej przedstawic za pomoca superpozycji funkcji harmonicznych? Dziwne, bo cos mi sie wydaje, ze twoj wykladowca mial racje.

Reply to
T.M.F.

Sproboj laczyc szeregowo zwykle diody tudziez diody LED, oczywscie napiecie z takiej diody uzyskasz, gdy ten :)

Reply to
Subbaka

Diody do stabilizacji malych napiec to nie sa zenerki, przez to tez w ukladzie sa wlaczone w kierunku przewodzenia.

ZTCP szpaq

Reply to
Szymon

Sie da. Malo ciekawa jest :-)

Da sie, ale tez malo ciekawa.

Ale fizycy nie zwykli mowic o czymkolwiek w ilosci zero ze jest "zawarte w " :-)

J.

Reply to
J.F.

Mnie się też tak coś obiło.

M.

Reply to
Marcin Wolcendorf

Tue, 28 Oct 2003 23:00:46 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No wlasnie, jezeli mowimy o przypadku idealnym, czyli o czystej, istniejacej tylko w wyobraxni idealne sinusoidzie. To _NIE_MA_ harmonicznych.

Reply to
BLE_Maciek

Glowy nie dam - ale pojecie pierwszej harmonicznej chyba istnieje :-)

J.

Reply to
J.F.

Wed, 29 Oct 2003 23:02:11 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No dobra :-) faktycznie przegapilem to, oprocz pierwszej harmonicznej nie ma prawa (w przypadku idealnym) byc nic.

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.