Czy do tego można używać BASCOM?

Chcę kupić coś takiego:

formatting link
nie wiem jednej rzeczy. Czy można ten układ programować w BASCOM?

Reply to
Kamil
Loading thread data ...

A daj sobie z tym spokoj, przeciez to jest jakis stary zlom - zobacz na opis w pdf - kit z 97 roku. Chwilke na to zerknalem, ale to jest proc bez flashu, tylko zewnetrzny eprom - bez ISP. Lepiej kup jakis zestaw ewaluacyjny jesli musisz, albo sam zmontuj.

Reply to
T.M.F.

A ja sobie chwale ten układzik. Układ może ma swój wiek ale do nauki podstaw się nadaje. To był mój pierwszy układ, na którym zaczełem się uczyć :).

Reply to
marek

jeżeli chcesz sie cos nauczyc to zacznij np od 2051 i płyteczki rób sobie sam wiecej sie nauczysz

metodami doswiadczalnymi....

Pozdrawiam AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Łomatko ! Tylko nie 2051 :/ Dla amatora jak najbardziej AVR przynajmniej nie trzeba ciągle z podstawki go wyciągac a i programator kosztuje śmieszne pieniądze (jakies 3zł i 10 minut pracy ?). Lepiej wziąśc ATtiny2313 niż 2051.

Reply to
Sebastian Biały

Łodzisis ! Toż 2051 to jest zeszła epoka :) AVR(/PIC) jest lepszy pod każdym względem od czasu pojawienia się GCC. Jedyne co go jeszcze broni to masa gotowców :)

Lepiej od C (AVR-GCC). W nowszych procesorach okazuje się, że wręcz szkodliwe jest znanie asm, bo nie jestes w stanie optymalnie wygenerować kolejki w potoku, a kompilator potrafi. Im mniej ASM tym lepiej. Co prawda to nie tyczy się AVR ale ...

Reply to
Sebastian Biały

No nie ma potoków w AVR. A C w AVR nie jest jużtaki zoptymalizowany... W asemblerze jest jedna zasada : o czymś zapomniesz - działa źle, lub w ogóle... Daje to nawyk staranności w pisaniu programów.

Reply to
Daniel Dawid <Light'I> Majewski

No nie ma potoków w AVR. A C w AVR nie jest jużtaki zoptymalizowany... W asemblerze jest jedna zasada : o czymś zapomniesz - działa źle, lub w ogóle... Daje to nawyk staranności w pisaniu programów.

Reply to
Daniel Dawid <Light'I> Majewski

Chyba masz racje - ja za nic nie moge przejsc na C, choc przygladalem sie tematowi kilka razy :-) Od samego poczatku byl ASM i ja wrecz mysle w ASM i po prostu program w C jest dla mnie jakis zagmatwany i trudny do zrozumienia - jak wlasciwie idzie sciezka programu. Jak popatrzylem jak wyglada prosty programik ktory zapala LED na porcie, to... W asm to tylko kilka linijek kodu...

I co gorsza wcale nie odczuwam potrzeby przejscia na C... Wlasciwie, to tylko myslalem o tym, z tego wzgledu, ze inni tak masowo sie przerzucaja na C i w razie jakiejs wspolpracy to trudnobyloby pisac cos wspolnie... Jeszcze kilka latek i zostane jednym z nielicznych piszacych w ASM :-)

Pozdrawiam Jado

---> Zegarus - Otwarty Projekt Automatyki Domowej -

formatting link
<---

Reply to
Jack Houseman

On Fri, 29 Apr 2005 14:50:37 +0200, Daniel Dawid <Light'I> Majewski

Przeciez to obowiazuje w kazdym jezyku :-)

J.

Reply to
J.F.

T.M.F. napisał(a):

Tak naprawdę to ten układ ma własny bootloader i jest programowany przez port szeregowy. W EPROMie siedzi "BIOS". Program jest spod niego ładowany do dużego RAMu i potem uruchamiany. Generalnie urządzenie jest całkiem fajne choć faktycznie nieco leciwe. Jako jedna z niewielu takich konstrukcji pozwala na upartego zabawę w procki bez komputera(programy wówczas wpisuje się z klawiatury w kodzie maszynowym) :-)

Reply to
badworm

badworm napisał:

Własnie przypomniałeś mi moje początki. To było za czasów CA80. I też się dawało w hex program wstukać ;-).

pzdr Artur

Reply to
Artur

Daniel Dawid Majewski napisał:

Jeśli w języku wyższego poziomu o czymś zapomnisz, przypomina to o sobie po pół roku. Kiedy kasa już przejedzona, akurat jest nawał roboty, brak pomysłów, a zleceniodawca grozi sądem. :-( Ta..., języki wyższego poziomu, wymuszają większą staraność. ;-)

pzdr Artur

Reply to
Artur

Jack Houseman napisał:

Nie zostaniesz sam :-). Ja choć piszę w BASCOM, wszystkie przerwania i procedury krytyczne czasowo piszę w asm. Pisałem trochę w CV i też przerwania musiałem robić "po swojemu". Wszystkie programy wyższego rzędu muszą mieć "jakąś rezerwę" na nietypowe "zagrania" użytkownika. Na marginesie. Dowolny, najbardziej "badziewny" język da kod o niebo lepszy od kodu pisanego w asm przez "laika".

pzdr Artur

Reply to
Artur

Owszem, dlatego AVR to nie dotyczy, ale większych procków ...

Podobnie w C z jednym wyjątkiem - znalezienie problemu w C jest znacznie szybsze, a kod generowany z poziomy C można łatwo "wyobrazić" sobie w ASM - nie na darmo nazywa się C najniższym z wysokich. Jedyne o czym warto wiedzieć to architektura - jeśli masz 8 bitowy procesor, to zupełnie inaczej sprawdza się w C np. ustawienie 11 bitu niż w procesorze 16 bitowym (mozna dojść do 1 może 2 instrukcji, zależy od procesora). Więc pisanie w C nie zwalnia ze znajomosci ASM (wskaźniki choćby) jednak znacznie upraszcza życie.

PS. Popełniałem kiedyś programy w ASM na 68000 o wielkości parudziesięciu tyś linijek. Stare dobre czasy i Amiga. Dzisiaj jednak twierdze, że byłem głupi, bo tą samą jakość programu uzyskał bym w C a szybkośc tworzenia i czytelnośc wzrosły by w sposób trudny do określenia, ale bardzo duży.

Że już nie wspomnę, że C jest _prawie_ przenośny ...

Nie mam nic przeciwko pisaniu w ASM prostych procedur, jednak przy programach większych niż 100 linijek to nie ma sensu. Tak więc asembler IMHo tylko do wstawek, reszta w C.

Reply to
Sebastian Bialy

Ciekawe jak jest z multitaskingiem w C? Czy da sie tutaj dzielic procedurki na maszyny stanow? (programowanie wspolbiezne). Moze jakis przyklad takiej procedury ktos ma - zeby spojrzec jak to w C wyglada. Ostatnio usuwalem z programu jedno makro, zeby odzyskac troche pamieci programu - sporo to instrukcji zajmuje - podejrzewam ze w C kazda instrukcja to takie makro jakby - jak spada wydajnosc procesora dla programu w C w porownaniu do ASM? A moze nie spada - a rosnie tylko objetosc programu - dlatego takie 128kB pamieci programu w niektorych procesorach?

Reply to
Jado

Spokojnie, póki co mowa o mikrokontrolerach... ;) Dla mnie asm jest prosty i nie mam z nim problemów. Zawsze przy okazji nowego projektu powstaje jakaś biblioteczka procedur na przyszłość. Potem tylko include... Nawet programowanie strukturalne i proceduralne w asm też jest możliwe. A zresztą, każdy robi to co lubi. Co do znajdowania błędów, to w asm też są możliwości debugowania. Porządnie napisany kod wręcz sam w sobie pokazuje błędy... ;) Na mikrokontrolerach albo wstawiam kod wyświetlający coś na LCD, albo idzie co trzeba po serialu. Dodatkowa korzyść - trenuję własną pamięć...

Reply to
Daniel Dawid <Light'I> Majewski

Ale o co chodzi jakby ? Masz na myśli cooperative multitasking ?

Do takich rozważań trzeba mieć konkretny kompilator, procesor i kod.

Dla mnie używanie tylko asm to jakaś pomyłka, człowiek jest przywiązany do jednej architektury uC jak pańszczyźniany chłop do ziemi;)

Reply to
point

A to ciekawe. A zaprogramuj cos sensowniejszego od migania dioda dla tiny12.

[...]

Ale? A o czym piszemy? O Doom 4?

Reply to
Slawomir Sidor

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.