czy czujnik PIR działa przez szybę? (

witam

trzeba aby się załączało światło gdy ktoś przechodzi przed oknem. Ale niema żadnej możliwości ingerencji w budynek na zewnątrz - zabytek i niema szans. Postawiłem przed szyba czujnik PIR, taki najtańszy z ebaya i... nie działa. ślepy jak kret. Jak wykryć obecność "ktosia"?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Dnia Wed, 11 Nov 2015 14:32:28 +0100, ToMasz napisał(a):

Przez szkło się nie da. Zastąp szybę czymś przeźroczystym dla podczerwieni, wystaw czujnik za szybę, użyj np. czujnika mikrofalowego.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@poczta.fm.com.pl> napisał w wiadomości news:n1vft3$k5n$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

PIR nie działa przez szybę. Albo sam czujnik mikrofalowy albo najtańsza kamerka z detekcją ruchu.

Reply to
yabba

mikrofalowego.

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego pir przez szybę nie działa a pilot od tv tak. To podczerwień i to podczerwień, zatem jaka jest graniczna długość fali przy której nie ma już przejścia przez szybę (tłumienie gwałtownie rosnie)?

Reply to
Marek

dokładnie, czujnik mikrofalowy... donald tusk z kolegami powymieniali lampy na klatkach w blokach... i się okazało, że jak ktoś łazi po domu to lampy się zapalają... ech te oszczędności...

Reply to
platformowe głupki

Ztcw tłumienie szkła rośnie mocno od okolic kilku um (3-5). A czułość PIR to np. 5-14um.

Czyli akurat się "mijają". Co nie znaczy, że w niektórych przypadkach przez cienką szybę PIR nie "złapie".

W twoim przypadku - jak koledzy pisali - czujka mikrofalowa, ustawiona na małą czułość. Inaczej może łapać wiatr.

Reply to
sundayman

ustawiona

Ale! ja nie chcę żadnej czujki.

Reply to
Marek

W dniu 2015-11-11 o 17:12, Marek pisze:

no to kamera, oswietlacz IR i wykrywanie ruchu

a.

Reply to
Artur Miller

W dniu 2015-11-11 o 18:27, Artur Miller pisze:

Tylko gdzie podłączyć tą żarówkę przez 0R do 230 V? ;-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

a w ogóle to donald tusk z grupą przyjaciół pracując pod roboczą nazwą europejscy projektanci sukces stworzyli czujkę z możliwością ustawienia czasu włączenia na 10 sekund, 5 minut i 30 minut... jakoś nikt w europie nie wpadł na to, że to idiotyczne wartości i przydały by się inne... ktoś powie, widać inaczej się nie dało... tak inaczej nie dało się w po/eu... bo normalnie te cztery opcje wybierało się 3 bitami... zadziwiające, że po przełączeniu na niedozwolone kombinacje układ nie reagował poprawnie zmieniając czas włączenia... znaczy celowe działanie...

euro żondzi!!!

Reply to
platformowe głupki

Na pewno chcesz, tylko jeszcze nie wiesz o tym.

Reply to
sundayman

Użytkownik "ToMasz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n1vft3$k5n$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

przykleic tasma klejaca :-)

Zmienic szybe. Przez zwykla szybe niestety nie dziala.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Calkiem inne podczerwienie. Ta od pilota bliska, rzedu 1um, a te PIR gdzies kolo 10um.

W szkle da sie zrobic bardzo ostre przejscie, no ale my tu o zwyklej szybie okiennej a nie o specjalnym filtrze - tu sie nikt nie stara.

J.

Reply to
J.F.

zwyklej

Czy folia daje taki sam efekt jak szyba?

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... On Thu, 12 Nov 2015 15:08:00 +0100, "J.F."

Jaka folia ? Folia z plastiku, szyba ze szkla.

Jak widac jest folia, ktora jest przezroczysta dla dalekiego IR ... bo robia z niej obiektywy ("szybki") do czujnikow PIR.

Soczewki do kamer termowizyjnych byly kiedys z germanu, teraz chyba cos tanszego uzywaja.

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 11 listopada 2015 14:32:29 UTC+1 użytkownik ToMasz napisał:

to nie jest prosta sprawa, a ja używałem czujek PIR i mikrofalowych, z zasady poza wnętrzem są zawodne(przeciągi, wiatr, zwierzęta). Mikrofalowe(radiowe) tylko tam, gdzie nikogo dokładnie nie ma. Przez brak litery mikro podaje się błędnie długość fali podczerwieni ciała człowieka, to 10 mikrometrów, 9 mikrometrów, nie milimetrów. Nie ma to nic wspólnego z podczerwienią pilota i kamer podczerwonych , np 0.720 mikrometra, 0.900 mikrometra. Szkło tłumi całkowicie PIR, mikrofale nie. W praktyce prowadzę sprawdzanie i promieniowanie dla PIR przepuszcza dobrze polietylen, to na przykład przezroczysta folia ogrodnicza i przezroczyste torebki do żywności, zamrażania. NIEKTÓRE rzadsze opakowania. W sumie to średnica 1-2 centymetry. W tym kontekście na boku napiszę, że są czujniki bez soczewek, z lustrem z czarnego obsydianu.

Reply to
tak

Dnia Sat, 7 Oct 2017 18:49:07 -0700 (PDT), tak napisał(a):

Na niezlego suchara odpowiadasz :-)

Przez szybe istotnie nie dziala ... ale ... sam czujnik PIR to z czego ma "szybke" ? Kwarc ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 8 Oct 2017 14:27:44 +0200, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal:

german, moze tez byc znse

Reply to
yorgus

W dniu środa, 11 listopada 2015 08:32:29 UTC-5 użytkownik ToMasz napisał:

przepraszam, ze nie googluję długo, ale w tych czasach mało piszą. Napotkane próby użycia szkła są niewiarygodną brednią, szkło _silnie_ i w praktyce w 100% tłumi i uniemożliwia wykrywanie. Potwierdzam, ze w czujniku mala szybka jest z germanu, soczewki są miękkie i z polietylenu zapewne, polietylen np. torebki do żywności nie tłumi, nie tłumi tez fal do anteny satelitarnej. Są rożne rodzaje i grubości plastiku, nie każdy plastik jest taki sam. Przy okazji lepsza od szkła jest plastikowa szyba poliwęglanowa, są tez szyby akrylowe plastikowe wcześniej zwykle nazywane pleksi. W tym momencie nie podam tłumienia. Jeśli chodzi o zawodność czujek, to problem od dawna jest rozwiązany- czujki dualne np. wykrywają zwierzęta i ludzi powyżej 40kg itp. Można tez łączyć czujniki i rodzaje czujek, wymienię czujniki ruchu ultradźwiękowe, w świetle widzialnym(działa!), bariery podczerwieni, w tym laserowe(oczywiście może być czerwony laser), radarowe, czyli radiowe mikrofalowe, czujniki PIR, czyli ruchu żywych obiektów, długość fali człowieka to 9 milimetrów do centymetra, to promieniowanie podczerwone, cieplne, temperatura około 35 stopni Celsjusza. Oczywiście skomplikowane zaburzenia promieniowania WiFi.

Reply to
fmdenon

W dniu środa, 11 listopada 2015 17:12:44 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

To zmień szybę.

formatting link
O fluorek wapnia pewnie się nada, chyba canon to to stosuje w obiektywach za big kaskę.
formatting link

Reply to
Relatywizator rzeczywistości Dąs

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.