Czułość radia lampowego bez anteny

Zabrałem się za uruchamianie starego Mazura. Wyjąłem lampy i włączyłem go do sieci przez żarówkę 40W - ledwie się rozżarzyła, nie pojawił się dym ani iskry, więc podłączyłem je bezpośrednio. Sprawdziłem napięcia żarzenia bez obciążenia - w normie. Potem przyszła kolej na zasilacz - po włożeniu AZ1 do podstawki też nie było problemów. Pierwszą wykrytą usterką był upływ na kondensatorze sprzęgającym triodową część drugiej ECH21 z pentodą głośnikową EBL21, przez co na siatce tej drugiej pojawiało się napięcie nawet powyżej 100V. Dzisiaj prowizorycznie wlutowałem tam monolityczny kondensator 22n (jestem na etapie szukania bardziej pasującego zamiennika) ale część m.cz. generalnie ruszyła - pojawiła się reakcja na kręcenie potencjometrem głośności oraz delikatny brum w głośniku przy maksymalnym podkręceniu. Widząc, że na gniazdku pierwszej ECH21 (mieszacz i heterodyna) nie ma niebezpiecznych napięć włożyłem ostatnią brakującą lampę. Do gniazda antenowego włożyłem końcówkę kilkumetrowej linki miedzianej w PCV, którą rozciągnąłem po stołach i szafkach w pomieszczeniu.

Sęk w tym, że w tym pomieszczeniu nie mam dostępu do mojej (również prowizorycznej) anteny złożonej z 20m linki rozwieszonej na zewnątrz, za oknem. Pomieszczenie o którym mówię znajduje się na najniższym piętrze (prawie piwnica :P). W okolicy Krakowa, pomiędzy 19.00 a 20.00 udało mi się odebrać PR1 i kilka stacji KF. Na średnich cisza. Odbiór dobry, aczkolwiek przyzwoita głośność pojawia się dopiero przy maksymalnym podkręceniu potencjometru, a wówczas w tle już pojawia się brum...

Ktoś z was może mi powiedzieć jak powinno się zachowywać takie radio, z taką anteną w takich warunkach? To raczej norma czy trzeba będzie nad nim popracować?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Użytkownik "Atlantis" napisał:

Marne szanse. Jedynka słaba po wykopyrtnięciu się masztu w Raszynie. Na średich nikt już prawie nie nadaje. Wszystko przeszło na UKF.

Remek

Reply to
Remek

Dnia 30-08-2011 o 22:46:09 Atlantis snipped-for-privacy@nospam.pl napisał(a):

Popracować, średnie i długie bez ferytowej nie pójdą, ale krótkich powienneś mieć zatrzęsienie. Wg mnie rozstrojoną masz pośrednią, albo coś z heterodyną.

Reply to
janusz_kk1

Dnia Tue, 30 Aug 2011 22:46:09 +0200, Atlantis napisał(a):

Raczej norma :) Choć sprawdziłbym dostrojenie obwodów w.cz. Na średnich nikt już praktycznie w Europie nie nadaje.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:4e5d4bd2$0$3492$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Sprawdź emisję lamp. Musisz je podlączyć na stole w katalogowym układzie z zadanym -Us i Ua (do tego pozostale siatki jak w danych). I sprawdzić czy Ia mieści sie w zakresie podanym przez producenta. Jeśli lampy będą miały dobrą emisję to z pewnością jak koledzy wspominali tor p.cz. jest rozstrojony. Te radia nie miały gigantycznej czułości. Na średnich w dzień nic nie ma. Pamiętaj, że prócz anteny potrzeba jeszcze uziemienia.

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:4e5d4bd2$0$3492$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

[...]

Dzień dobry

W tych starych konstrukcjach często wypadały rdzenie ferrytowe - w filtrach p. cz. oraz w zespole wejściowym. W plastikowych oprawkach z gwintem wklejony był ferrytowy wałeczek. Z upływem dziesięcioleci klej zdezintegrował sie ;-) i wałeczek ferrytowy trzyma się na słowo honoru. Albo i w ogóle go nie ma. W przypadku wystąpienia takiej usterki w torze p. cz. efektem jest drastyczny spadek czułości całego toru odbiornika. W zespole wejściowym brak któregoś z rdzenie ferrytowych może spowodować kompletny brak odbioru na danym zakresie. Na koniec drobna uwaga - zakres fal srednich sprawdza się raczej wieczorem i nocą. Lokalnych stacji średniofalowych w naszym pieknym kraju praktycznie już nie ma.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Am 31.08.2011 11:07, schrieb Jacek Maciejewski:

??????

Nadaje. I teoretycznie, i praktycznie. Nawet w stereo.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dnia Wed, 31 Aug 2011 11:29:49 +0200, Waldemar Krzok napisał(a):

A to ciekawostka. Słyszałem że tak bywa w USA jeszcze, ale w Europie? Puść farbę kto :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Am 31.08.2011 11:37, schrieb Jacek Maciejewski:

RTL, na przykład. Nawet fajnie słychać wieczorami. Modulacja OFDM, kodowanie MPEG-4 AAC-2. Deutschlandradio z Berlina też, ale najczęściej mono. Wszystko DRM. Radio lampowe też się do tego nadaje, tylko trzeba dorobić heterodynę 467kHz, drugą pośrednią (12 kHz) posłać do karty dźwiękowej, jakiś dekoder do tego (jest parę w sieci) i można słuchać.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

No to ja jeszcze ze swojej praktyki: czyszczenie wszelkich przełączników.

Reply to
Desoft

Dzień dobry

Użytkownik "Desoft" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:j3lcvr$ldk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

[...]
[...]

Potwierdzam. Poważne podejście do renowacji, a nie tylko zwykłego uruchomienia starego lampowca nakazywało by zdemontowanie całego zespołu obwodów wejściowych i heterodyn. Tak, jak wspomniałeś - przywrócenie sprawności przełącznika zakresów, dokładne wyczyszczenie całości. Sprawdzenie ciągłości uzwojeń (myszy!) wizualnie i elektrycznie. To były proste odbiorniki, wdzięczne przy konserwacji i renowacji. Przestrzegałbym jednak przed nieprzemyslanym strojeniem toru p. cz. czy obwodów wejściowych. Brak doświadczenia i / lub odpowiedniego sprzętu pomiarowego wróży nieuchronne klopoty.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Dnia 31-08-2011 o 10:57:46 janusz_kk1 <janusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Oczywiście w nocy :) zapomniałem dodać.

Reply to
janusz_kk1

W dniu 2011-08-31 11:28, Krzysztof Kucharski pisze:

Cewki oglądałem i od strony wizualnej wszystko wygląda ok. Nie dostrzegam brakujących rdzeni albo śladów mysich zębów. Jeśli już odbiera się jakąś stację, to radio stroi się do niej dosyć ostro.

Udało mi się dzisiaj odebrać kilka stacji średniofalowych.

Generalnie poszperałem trochę w "junk boxie" i znalazłem kilka ze dwie kolejne sztuki EBL21. Na jednej z nich radio działało ciszej, z wyraźnymi zniekształceniami, za to na drugiej... Zagrało pięknie i głośno - kilka razy głośniej niż grało do tej pory. ;) Co do ECH21 to trudniej stwierdzić - mam łącznie tylko 4 sztuki tych lamp (dwie przyszły wraz z odbiornikiem + dwie zapasowe, żadna z nich nie jest NOS-em). W każdym razie radio cały czas na kawałku kabla <1m gra tak cicho, że słuchanie nie jest żadną przyjemnością. Trzeba przedłużyć do kilku metrów rozciągniętych po stołach i szafkach, żeby "Jedynka" odbierała przyzwoicie. Jesteście pewni, że w zarunkach "piwnicznych", bez uziemienia należałoby się spodziewać czegoś lepszego?

Napięcia na elektrodach lamp pomierzyłem, ale potem przyszło mi do głowy żonglować lampami i będę musiał to zrobić jeszcze raz jutro. ;)

Jak do tej pory jedyną wyraźną usterką był upływ na kondensatorze sprzęgającym triodę ECH21 z pentodą EBL21. Poza tym jest dziwny objaw przy jednym z ustawień przełącznika tonów - napięcie polaryzacji s1 pentody głośnikowej zmienia się z normalnego (około -4V) na +kilka V. Nie mam pojęcia skąd ono się tam bierze...

Reply to
Atlantis

Gdyby ktoś rzeczywiście chciał Mazurem odbierać DRM to heterodyna drugiej przemiany musi mieć 477 kHz bo w naszych radiach p.cz. zawsze wynosiła 465 kHz.

Reply to
kilokitu

Pan Remek napisał:

Kiedy się wykopyrtnął? Dlaczego ja o tym jeszcze nic nie wiem?

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2011-08-31 22:11, Jarosław Sokołowski pisze:

W 1939. Polacy wysadzili jeden z masztów, aby instalacja nie wpadła w ręce Niemców. ;)

Reply to
Atlantis

Dobry wieczór

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:4e5e83fe$0$2455$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Kilka uwag:

  1. Masz sprawny OR. Trzeba go tylko dopieścić. To były dobre radia, sam mam w domu rodzinnym model "Mazur 2". Nawet gdzieś poniewiera mi się do niego schemat. Moge poszukać, ale to kwestia paru dni. Przypomnij się na priv: sq9jjk maupa op kropka pl

  1. Mam gdzieś kompletny i sprawy (chyba?) polski tester lamp. Muszę tylko odnaleźć do niego książkę z kodami. Do tego mam kilkanaście sztuk popularnych lamp odbiorczych. Zainteresowany? Jeżeli tak, to oddam go za free. Warunek - odbiór w Bielsku Białej lub w najbliższych okolicach. Szczegóły na priv.

  2. Miałem gdzieś komplet lamp do mojego Mazura. Sztuka - nówki ;-) Jeżeli jesteś zainteresowany, to mogę je odstapić za free. Szczegóły na priv ;-)

  1. Fabryczne radia lampowe to wspaniała szkoła radiotechniki. Gorąco polecam dalsze działania w tej materii. Ja już dałem sobie z tym spokój... Ale to już temat na inny wątek ;-/

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Użytkownik "Krzysztof Kucharski" snipped-for-privacy@BEZTEGO.poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:j3m58s$5t7$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Są ludzie co mają szczęście :-)

Pozdrawiam, Łukasz

Reply to
Ukaniu

W dniu 31.08.2011 11:07, Jacek Maciejewski pisze:

Nadaje, nadaje i to w moim mieście (Słupsk) w trybie 24/7 :-) Szkoda tylko, że z małą mocą (800W) :-(. Ale dzięki nim odżył we mnie sentyment do detektorowców. Wczoraj podpiąłem detektorowca pod tubowy głośnik z lat 20-tych. Gra całkiem, całkiem. Można tego normalnie posłuchać. Eksperymentowałem też z detektorem grafitowym i mam nieodparte wrażenie, że działa lepiej od diody germanowej :-)

P.S. Jak tam się miewa reakcyjniak Kolegi Atlantisa ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Pan Grzegorz Kurczyk napisał:

Audiofil!

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.