Czujniki obecności...

Witam, mam pytanko, czy ktoś orientuje się może jaka firma sprzedaje (może być wysyłkowo) czujniki obecności do stosowania w domowej instalacji elektrycznej? Od razu mówię, żę nie chodzi mi o czujnik ruchu , tylko właśnie o czujnik obecności. Chcę takowy zastosować do sterowania oswietleniem w kilku pomieszczeniach, a czujki ruchu się nie nadają, ponieważ jak się człowiek wyraźnie nie rusza np praca przy komputerze, obecność w łazience, to światło się wyłącza, lub jeżeli zaprogramujemy długi czas, to z kolei świeci się niepotrzebnie... Będę wdzięczny za pomoc, niestety w sklepach z tego typu rzeczami o czymś takim nie słyszeli, a napewno coś takiego jest bo widziałem :)

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

Maciek C pisze:

Ponieważ kilka razy rozważałem projekty, mające na celu stworzenie takich czujek (bo istnieją zainteresowani takimi systemami), to powiem krótko:

Takich czujek nie ma, możliwe są natomiast (i pewnie też istnieją, bo wiem o prowadzonych nad nimi pracach) systemy, które analizują informacje z różnych sensorów i wyciągają z tego wnioski o obecności kogoś, lub nawet konkretnej osoby (są w stanie rozpoznawać osoby).

Obawiam się jednak, że nawet jeśli ktoś już taki system oferuje, to konieczny jest na jego zakupienie znaczący budżet.

Jak ktoś trochę pomyśli o tym, jak mógłby działać taki system, to sam dojdzie do wniosku, że to nie jest takie banalne, jak się może wydawać.

Ultradźwiękowa albo też mikrofalowa czujka ruchu jest na dzisiejsze czasy najprostszą opcją (są one czulsze niż piroelektryczne). Ale sprawne czujki tego typu niestety nie są tanie.

Wiesław Bicz

formatting link

Reply to
Wiesław Bicz

Instalacjami alarmowymi zajmuję się od łądnych nastu lat. Jak tylko przypomnisz sobie, gdzie widziałeś takie czujki i dasz namiar to masz u mnie skrzynkę wódki :)))

Poważnie ujmując rzecz. Czujek obecności nie znajdziesz, bo ich po prostu nie ma. Co prawda jest szereg czujek: PIR, MW (mikrofalowe), ultradźwiękowe. Niestety wszystkie działają na zasadzie wykrywania ruchu. Są natomiast systemy wykrywające obecność, które reagują na zasadzie analizowania obrazu z kamer pracujących w paśmie widzialnym lub też w podczerwieni, ale są to dość drogie rozwiązania i średnio-nadające się do Twoich zastosowań. Są też czujniki pojemnościowe, indukcyjne oraz bariery opto-elektoniczne, które mogą pełnić rolę czujników obecności, ale te niestety mają bardzo mały lub ograniczony zasięg i musiał byś stosować szereg takich czujników pokrywających cały obszar pomieszczeń. Tak więc "tyż doopa". Najprostrzym rozwiązaniem jest zastosowanie czujek ruchu + bariery opto-elektroniczne w drzwiach zliczające liczbę osób wchodzących i wychodzących do/z pomieszczenia. Jednak jest przy tym sporo zabawy aby to wszystko okablować i oprogramować, a i tak jakieś pomyłki mogą nastąpić - choćby 2 mijające się osoby w drzwiach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są czujki ruchu PIR lub MW (te są bardziej czułe i reagują nawet na niewielkie ruchy rąk) oraz dobrania odpowiednich czasów ich zadziałania oraz ich ustawienia.

Reply to
Jacek "Plumpi

_______________________________________________-

moim zdaniem jest to do zdobycia, stosowane jest w instalacjach alarmowych wykorzystujacych analize pomieszczenia. Dziala to na zasadzie porownywania obrazu z klatki wzorcowej, gdzie pomieszczenie jest bez osob a po stwierdzeniu zmiany w obrazie z kamery, kiedy wykryje roznice w obrazie uaktywnia alarm. W domowej instalacji byloby to klopotliwe, gdyz pozostawienie jakiegos przedmiotu w obrebie analizowanego obrazu z kamery powodowalo by uaktywniony stan alarmowy oraz nie mogloby byc stosowane w pomieszczeniu o zmiennej jasnosci (okna). Ma to jednak zastosowanie do analizy obrazu np. w sejfach, pomieszczeniach typu sluza, gdzie jakakolwiek anomalia w obrazie traktowana jest jako stan alarmowy. reszta to pole do popisu dla oprogramowania sluzacego do analizy obrazu.

Krzysztof AlfaVideo

Reply to
AlfaVideo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.