czestotliwosciomierz do pomiary f swiatla laserowego

Mam prosbe o porade jak sie do tego zabrac profesjonalnie. Potrzebuje w miare czuly i stabilny czestotliwosciomierz pozwalajacy zmierzyc czestotliwosc swiatla lasera w zakresie widzialnym. Kombinowalem co by zadoptowac do tego celu zwykla "suszarke" policyjna wycechowana w jednostkach predkosci ale zgaduje, ze tam prawdopodobnie pomiar odbywa sie na zasadzie okreslania i obrobki roznicy czestotliwosci swiatla wyslanego do klienta i od niego odbitego. Zatem bezwzglednej wartosci czestotliwosci z niego nie wyluskam. Opisze do czego mi to potrzebne. Otoz chce sprawdzic efekt Dopplera. Mam wozek na ktorym chce umiescic moj "f-meter" i jechac z nim z predkoscia powiedzmy 1 m/sec w kierunku swiecacego z przeciwka lasera i odczytac jego odebrana czestotliwosc, nazwijmy ja f1. Potem moj przyrzad ustawiam na statywie a na wozek pakuje laser i znowu jade z nim w kierunku przyrzadu z predkoscia 1 m/sec. Odczytam na nim wartosc f2. Twierdze, ze te wartosci f1 i f2 beda sie nieco roznic. A wg znanej najgenialniejszej w dziejach nauki Teorii Wzglednosci, tej Szczegolnej nawet, wartosci te powinny byc identyczne... Czy Ktos moze tym sie zajmowal i bylby w stanie cos zasugerowac? Od czasu mojego rozstanie sie elektronika (okolo 20 lat) jakis postep zauwazylem i byc moze budowa takiego urzadzonka nie przekracza zarowno moich umiejetnosci jak i mozliwosci finansowych. Fotodioda, jakis madry scalak i zespol wyswietlacza - tak sobie to wyobrazam. Pzsdr. Tornad

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

W dniu 2010-08-23 19:33, Tornad pisze:

500nm to jest około 600THz. ...

Sugerowałbym siatkę dyfrakcyjną i spektrometr.

Poczekaj jeszcze ze 20 lat bo na razie elektronika działa na częstościach z kilkaset razy mniejszych.

Reply to
Mario

Tak sie nie da, nie te czestotliwosci, spytaj ponownie za 20 lat :-)

no chyba ze sie postarasz o jakies dwa precyzyjne i dobrze stabilizowane lasery, moze kierujac je razem na jedna fotodiode uda sie zdudnienia zmierzyc. Fotodiody sa dzis chyba nawet na 10GHz.

drewniany wozek, dwa takie mierniki - moze zamiast fali odbitej dadza rade zmierzyc fale emitowana przez drugi taki.

Ewentualnie .. nie laser tylko stabilny generator 1GHz, co jest w zakresie mozliwosci amatorow. Tzn czestotliwosc, bo stabilnosc na poziomie 10^-8 to niekoniecznie.

J.

Reply to
J.F.

Odczytam na nim wartosc f2. Twierdze, ze te wartosci

Mlody te bajki to ja wszystkie znam tam i z powrotem. Mnie chodzi o to, ze zalozenia tej Teorii sa bledne. Jednym z postulatow jest wlasnie postulat jakoby KAZDY bserwator musial zmierzyc predkosc swiatla jako rowna c niezaleznie od tego czy ten obserwator sie porusza czy nie. Moim skromnym zdaniem jak ja ide w kierunku zrodla swiatla z predkoscia powiedszzmy 1 m/sec to ja zmierze predkosc swiatla jako rowna c + 1 m/sec. A to jest sprzeczne z postulatem. Odnosnie efektu Dopplera dochodzi nawet do tego, ze normalnie sie go falszuje; teorie, ktora Doppler "wynalazl" na dlugo przed tym jak mlody Einstein w wieku lat 7 zaczal mowic lala. Otoz istnieja 4 (slownie cztery) podstawowe przypadki ruchow zrodla i odbiornika w stosunku do medium, w ktorym swiatklo sie rozprzestrzenia oraz w stosunku do tych elementow. I istnieja cztery klasyczne wzory scisle okreslajace wartosci odebranych czestotliwosci. Tymczasem w nowoczesnej Wikipedii i prawie wszystkich informacjach na ten temat widzi sie jedynie dwa przypadki gdy zrodlo i odbiornik wzajemnie sie zblizaja i oddalaja. Calkowicie ignoruje sie medium czyli proznie czy powietrze, w ktorym swiatlo sie rozchodzi. Dlaczego? Tylko dlatego, ze narusza to postulat wzglednosci pana Einsteina. I nie wazne, ze wyniki pomiarow daja bledne wartosci np w astronomii, wazne jest aby byc w zgodzie z postulatami Einsteina. Nawet dorobiono leratywistyczny efekt Dopplera, potem jakis enigmatyczny efekt poprzeczny a wszystko po to, by czytelnikowi namacic i wmowic, ze kazdy musi predkosc swiatla zmierzyc jako c i kropka. A kto w to nie wierzy i mowi, ze poprwnie powinno byc c +- v, to sie go odsyla do szkoly, potem osmiesza a jak to nie pomaga to wyzywa od kolkow i matolkow. Tak, ze jestem przygotowany i dletego chce to w sposob najmniej skomplikowany sobie pomierzyc; doswiadczenie jest najwazniesze i krytyki sie nie boi. Ja nie podwazam teorii, ona jest spojna, prosta, wrecz w swej prostocie piekna, ma tylko jedan wade; oparta jest na blednych zalozeniach. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

Dnia 23-08-2010 o 20:32:29 Tornad snipped-for-privacy@hotmail.com napisał(a):

Powiem prosto, nie jesteś jako amator w stanie zrobić pomiaru prędkości o dokładności do ułamka nm, bo to jest dokładność kosmiczna i dostępna tylko w niektórych labolatoriach.

Reply to
janusz_kk1

Zgoda ale heterodyne wynalezli juz chyba znacznie wczesniej. Jakby te czestotliwosci zdudniac z jakas stabilizowana kwarcowo wzorcowa to wtedy uzyskalibysmy te czestotliwosc kilkaset razy mniejsza. Dziekuje za zainteresowanie. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

dostępna  

To o dziwo tez nie jest mi obce. Dlatego nie pytam o predkosciomierz swiatla lecz o czestotliwosciomierz, roznice chyba czaisz? Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

Jeszcze drobiazg - policz ile wedlug Ciebie, czyli klasycznie, bedzie wynosila jedna i druga czestotliwosc.

Bo wydaje mi sie ze roznica bedzie niemierzalnie mala.

Czyli .. potrzebujesz najpierw szybkiej rakiety. przy 10km/s mozna juz pomyslec - choc lepiej z 50.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-08-23 21:21, Tornad pisze:

Jeśli masz stabilizowany kwarcowo generator 600THz i pracujący na takiej częstotliwości nieliniowy element elektroniczny to możesz sobie zdudniać. A czekając aż takie się opracuje możesz pobawić się ewentualnie optyką nieliniową.

Reply to
Mario

Dzieki za sugestie, zawsze poszerzaja horyzonty. Ale o tym aby pomierzyc czestotliwosc swiatla lasera trzeba bylo uzywac rakiet, nie pomyslalem. Ciekawe jak "oni", producenci laserow mierza te czestotliwosci skoro na kazdym ta wartosc w nM jest podawana. Budowa "suszarki" jest dziecinnie prosta; oto schemat jednej z nich.

formatting link
I koszt niewielki trzy -cztery stowki. Moze to zacheci naszych elektronikow do zainteresowania sie problemem. Tornad

Reply to
Tornad

A jak działają laserowe mierniki prędkosci? Te policyjne...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tornad pisze:

Przez zdudnianie otrzymujesz sumę i różnicę częstotliwości - "częstotliwość" światła o długości 800nm (płytka podczerwień) to

375*10^12, przy pomocy generatora 10GHz (czyli 10^10) "zbijesz" częstotliwość sygnału o całe 0,003 procenta :) Ale zanim się zabierzesz za "zdudnianie" chciałbyś zapewne jakoś te setki teraherzów odebrać, jeśli zamierzasz użyć do tego fotodiody to muszę cię zmartwić - częstotliwość sygnału wyjściowego niewiele ma wspólnego z długością fali światła, na każdy foton o energii w zakresie czułości diody przypada ileś tam elektronów - i tyle. Mieszać musisz przed odbiornikiem. Kup dobry laser, o dużej długości spójności (jakiś gazowy zapewne) rozdzielacz wiązki, parę lusterek - jedną wiązkę puść zgodnie z kierunkiem ruchu, drugą - przeciwnie i obserwuj prążki interferencyjne. Pozdrawiam GRG
Reply to
grg12

W dniu 2010-08-23 21:48, Tornad pisze:

Mierzy się długość światła a nie częstotliwość. Dowiedz się co to jest spektrometria.

Nasi elektronicy bardzo chętnie zrobią ci urządzenie, które "have high frequency supports (more than 200 MHz)" Podaj ile jesteś gotów zapłacić. Jednak te more than 200MHz to nie będzie 600THz. Odnoszę wrażenie że przyszedłeś tu potrollować bo udajesz, że nie rozumiesz co do ciebie się pisze.

Reply to
Mario

W dniu 2010-08-23 21:49, RoMan Mandziejewicz pisze:

Może szybkie kolejne pomiary odległości?

Reply to
Mario

W dniu 2010-08-23 19:33, Tornad pisze:

a coś w rodzaju czujki mikrofalowej by nie wystarczyło?

Reply to
Michał Baszyński

Nie jest tak zle, miernik kupic mozna (ot, takie pudelko do racka 19"). Miernik dlugosci fali z dokladnoscia (grrr... nie pamietam dokladnie, AFAIR pokazywal 1064.1234nm) kosztuje ze £30-40k, wiec z amatorskim uzyciem moze byc problem - ale do specjalnego labu nie trzeba.

Amatorsko mozesz zlozyc interferometr Fabry-Perot.

Aha - jeszcze telekomy moga miec jakies podchodzace mierniki (ale ja od telekomow staram sie z daleka...).

Reply to
Jerry1111

"Oni" to patrza jak (pod jakim katem) polaryzator za krysztalem jest ustawiony i wiedza czy laser produkuje 1064nm czy 1319nm czy 1338nm. A jak trzeba dokladniej niz 'na oko' to albo spektrometer albo miernik dlugosci fali sie wyciaga z szafy.

Reply to
Jerry1111

Stawiam na d[time of flight]/dt.

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.