częstotiiwość próbkowania sygnału kartą audio PC

Przy okazji modyfikowania programu oscyloskopu który sobie robiłem sprawdziłem możliwości karty audio zamontowanej (zintegrowanej) w moim PC.

I tu się lekko zdziwiłem.

Myślałem, że wartości częstotliwości próbkowania ograniczone są do jakiegoś zbioru. (32, 44100, 48 kHz, ...) Tymczasem gdzieś w necie natrafiłem na opis programu który próbkuje z f=60kHz.

Postanowiłem to sprawdzić.

Ustawiłem 60kHz - poszło ładnie, 100 kHz poszło, 200 kHz działa

300, 400, 600kHz ... też działa.

Co prawda przy 300 kHz na wykresie zaczynają pojawiać się schody a przy 600 wykres wygląda już zabawnie.

Ale do 200kHz jest jak należy.

Program testowałem na Win XP oraz Win 7 Starter na małym netbook-u.

Nie chce tylko pracować z Vistą.

Dla zainteresowanych tu umieściłem program który próbkuje z f=200 kHz

formatting link

kk

Reply to
kk
Loading thread data ...

Są ograniczone, ale systemowe oprogramowanie ma resampler i jak chcesz sobie próbkować z częstotliwością 100 kHz, to proszę bardzo, dostaniesz tyle z systemowego interfejsu, ale sterownik ustawi wtedy w urządzeniu najbliższą (wyższą, o ile to możliwe) częstotliwość próbkowania.

A podałeś na wejście karty sygnał o takiej częstotliwości? Jeżeli tak, to sprawdziłeś, czy to co dostałeś to nie efekt aliasingu? To co widać na obrazkach z linka wygląda jak próbkowanie z mniejszą częstotliwością + resampling. Pasmo tego to na oko 24 kHz więc sensu nie widzę, żadnej dodatkowej informacji o sygnale tym sposobem nie uzyskasz.

Poza tym teoretycznie da się. Większość kart ma przetworniki delta- sigma. Przetwornik tego typu ma tę ciekawą właściwość, że można za jego pomocą uzyskać szybsze próbkowanie kosztem mniejszej dynamiki, ale do tego musi być jeszcze odpowiedni układ sterujący który to umożliwi, większość ma raczej stały zestaw częstotliwości. Jest jakieś narzędzie diagnostyczne DirectX, którym można sobie przejrzeć dostępne tryby pracy karty, w tym sprzętowe częstotliwości próbkowania, zgłaszane przez kartę. System nie ustawi innej częstotliwości niż ta, którą karta zgłosi i żaden magiczny program w tym nie pomoże, chyba że jest sterownikiem, a karta fizycznie ma mozliwość ustawienia innej częstotliwości.

Reply to
shg

Użytkownik "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał w

A to sie lekko zdziwilem. Jaka plyta/chipset ?

Ja sie bawilem w druga strone - wyjsciem. Wyszlo mi ze zawsze jest 48kHz, "karta" sobie wylicza probki sama .. nie zaraz - to chyba bylo 96kHz a nie 48.

U mnie (notebook noname) mikrofon lapie cos okolo 800Hz (wentylator ?), na to nalozone ok 19.5kHz, ale faktycznie cos sie zmienia co 5 us.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2011-01-05 16:34 J.F. napisał(a):

Nie ma się co dziwić. Zwykle kilka aplikacji chce jednocześnie odtwarzać dźwięk, do tego z różnymi próbkowaniami. Resampler (najczęściej siedzący w systemie, a jeszcze nie w karcie dźwiękowej) przerabia te wszystkie strumienie na stałe próbkowanie np. 48 kHz i tak wysyła do karty dźwiękowej.

Przy pomocy Open AL powinno się dać uzyskać tryb wyłączności czyli wciskać do karty dźwiękowej jeden strumień - można wtedy wycisnąć nawet

192 kHz jeżeli na tyle pozwalają przetworniki i sterownik.
Reply to
Adam Dybkowski

W sumie masz racje - nie ma innej mozliwosci.

Ech, ilez to GHz trzeba zeby zapiszczec :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.