Czarna czy biala obudowa dla wypromieniowania ciepla?

Zasilacz/³adowarka wtykany w gniazdo 230 V (pobór mocy oko³o 15VA). Obudowa plastikowa (zapewne ABS). Która obudowa lepiej wypromieniuje ciep³o: Bia³a, czy czarna?

Reply to
ąćęłńóśźż
Loading thread data ...

W praktyce bez znaczenia. Różnice na poziomie może 0.1% K.

Reply to
John Smith

Ten kolor moze byc mylacy, przy tych temperaturach widmo jest w dalekiej podczerwieni, a tam sie moze okazac, ze czarne jest biale, a biale jest czarne :-)

Przy 200C i blyszczacym metalu kontra pomalowany metal roznica juz nie jest taka mala i siega 50%.

No ale ladowarka jest daleka od 200C :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-07-26 o 10:46, ąćęłńóśźż pisze:

Wsio ryba.

Reply to
Marek S

kilka słabointeligenckich pytań

jaką temperaturę mają w środku elementy jeśli obudowa parzy? co tam się grzeje? tranzystor chyba nie za bardzo...

Reply to
invalid unparseable

Slowo kluczowe to cieplo Joule’a. W czasie pracy struktura moze miec kilkaset stopni celsjusza. W energetyce chlodzi sie struktury polprzewodnikowe woda destylowana lub inna ciecza nieprzewodzaca pradu. W polprzewodnikach zawsze wystepuja straty i zawsze zamieniaja sie one na cieplo. Nawet minimalne straty wyrazane w pojedynczych miliwatach ale wystepujace na skrajnie malych powierzchniach wywolaja grzanie do wysokich temperatur.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 26.07.2017 o 16:22, J.F. pisze:

Policzyłem ze wzoru Stefana-Boltzmanna. Przy założeniu, że radiator o powierzchni 100cm2 i temperaturze 70C pracuje w otoczeniu o temperaturze

30C jego emisja wynosi: Dla aluminium surowego 92mW Dla aluminium eloksalowanego (anodowanego) 2.76W. Ciekawostką jest, że emisyjność eloksalowanego aluminium nie zależy od koloru, na który zabarwiono powłokę. Różnica koloru jest istotna w świetle widzialnym, ale znika w interesującym nas zakresie kilkunastu mikrometrów. Radiator zielony, złoty czy czarny wypromieniowują tyle samo energii. Wychodzi na to, że barwienie na czarno to wyłącznie zabieg marketingowy.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5984b199$0$5140$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 26.07.2017 o 16:22, J.F. pisze:

Az taka roznica ? Nie jest to wspolczynnik dla polerowanego aluminium jak na lustra optyczne ?

Az mam ochote sprawdzic :-)

Ale mowa byla o plastiku ABS.

I tu mi sie przypomniala stara wojna - wczesne komputery domowe mialy osobny zasilacz z otworami do wentylacji, z wyjatkiem Atari, ktora miala zasilacz zalany zywica.

Ciekawe co bylo lepsze ... oba rozwiazania dzialaly :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 04.08.2017 o 19:50, J.F. pisze:

Sprawdź! Przyznam się, że nie szukałem głęboko. Dane różnią się w zależności od źródła, dla nieobrabianego aluminium podawane są wartości emisyjności od 0.03 do 0.1. Dla eloksalowanego około 0.9, i tu zgodność jest lepsza.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Zalanie kroplą żywicy małego, gorącego komponentu elektronicznego zmienia całkowicie jego charakterystykę termiczną... Z jednej strony zamieniasz otoczenie z powietrza na żywicę ale z drugiej zwiększasz niejako objętość obudowy i powierzchnię kontaktu z "radiatorem" którym może w tym przypadku być laminat.

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.