cynowanie domowych pcb :)

Sprawdzilem, zrobilem - dziala. Bardzo przyjemnie. Lutuje sie duzo lepiej niz po seno Potrzebne:

- opalarka do okien (lub zelasko, mikro-piecyk do pizzy itp toster)

- wlasnorecznie zrobiona plytka drukowana (lepiej przed wierceniem)

- papier scierny ~400 lub lepiej szmatka-czysciwo do rur miedzianych

- pasta do lutowania rur miedzianych Rothenberger rosol 3 (sklad S-Sn97Cu3 zgodna z DIN EN 29453 oraz topnik DIN EN 29454-1 3.3.1.C.)

- szmatka albo kawalek recznika papierowego, cos do przytrzymania plytki

formatting link
plytke mocujemy by nam nie uciekla
formatting link
przecieramy papierem sciernym lub lepiej czysciwem, by byla czysta miedz bez nalotow
formatting link
bierzemy rosół (27zł) i smarujemy...
formatting link
tak by była cała miedz pokryta Potem grzejemy to np opalarka do okien - pasta najpierw rozpusci sie, potem zrobi szara i jakby wyschnieta.
formatting link
paste wycieramy szmatka - resztki wyschnietego topnika daja sie usunać _wodą_ :)
formatting link
po wyschnieciu z wody, wyczyszczeniu mamy plytke slicznie pocynowana, rownomiernie, troszke matowa ale swietnie sie lutuje. I miedz jest zabezpieczona przed czynnikami zewnetrznymi.

Lepiej jest robic na pcb niewierconym jeszcze, bo w male otworki pasta wlazi, i ciezko ja wymyc - nie przeszkadza, wkładając element wypada, ale po co mają jakieś farfocle latać :)

Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Próbowałem tak i tak. W sumie bez roznicy, wiec łatwiej na zimno. Pasta po "przegrzaniu" robi sie jak wyschnieta plastelina, i obojetnie czy na zimno, czy na ciepło tak samo sie usuwa. Poza tym nie trzeba tego grzać jakoś super - 10-20s wystarczy, płytka jest ledwo "bardzo ciepła" - po chwili juz mozna ja wziasc w palce.

Reply to
BartekK

JS_WP napisał(a):

No to teraz tez jest w ludzkim :) Niech ktos znajdzie gdzie rosol 3 mozna kupic bez problemu, bo ja znalazlem ostatnia jedna flaszeczke w calym miescie...

Reply to
BartekK

BartekK napisał(a):

Zawsze sie tylko w przypadku takich nowych metod z uzyciem preparatów przeznaczonych do innego celu zastanawiam jaka jest po ich stosowaniu rezystancja powierzchni laminatu między scieżkami. Oczywiście nie śmiem krytykowac tylko zaznaczam temat pod rozwagę :)

(Kupiłem jakiś czas temu kilka opakowań po 5 zł jak była wyprzedaż w NOMI oczywiście do zastosowania z jakim został wyprodukowany)

Reply to
Peper

Peper napisał(a):

Zmierzylem, multimetrem >200Mohm, przy 1kV upływność na sciezkach ktore mialy byc pod 230v - powyzej 10Mohm (tylko do tylu mam tester wysokonapieciowy). Po wyczyszczeniu nic miedzy sciezkami nie zostaje, musialy by byc duze farfocle zeby cos przebilo.

Reply to
BartekK

BartekK napisał(a): ...

A pasta do BGA? Lepsza/gorsza/nie nadaje się?

k.

Reply to
kuba

Jest jakaś Keda za 12zł (50g?) na Allegro. Rosół znalazłem za jakieś chore pieniądze w sklepie na zamówienie (90zł za 250g). Problem w tym, że 250g to mi chyba do końca życia wystarczy i jeszcze zostanie.

k.

Reply to
kuba
Reply to
invalid unparseable

Rafał Paskowski napisał(a):

Białe z niebieskim nadrukiem na zamknięciu (od góry). Znalazłem jeszcze jakiś Unifix 3 za 16 zł - chyba kupię i sprawdzę.

k.

Reply to
kuba

Jarek P. napisał(a):

Sklad rosolu: S-Sn97Cu3 Din EN 29453 Din En 29454-1 3.1.1.C

Sklad pasty Degufit 3000 S-Sn97Cu3 Din EN 29453 (60% gew.anteil, cokolwiek by to znaczylo) Din En 29454 type 3.1.1

a pasta Degufit (do dostania w castoramie itp) wogole pcb nie cynuje.

Reply to
BartekK

Jarek P. napisał(a):

Drogo troche, ale z braku innych warto wiedziec ze tez dziala ;)

250gr rosołu kosztuje normalnie 27zl, w nomi byl w wyprzedazy po 5zl.
Reply to
BartekK

Jarek P. napisał(a):

No jak sie smaruje to wychodzi tak jak widac, pasta ma konsystencje blota z piaskiem ;) wiec ciezko probowac zrobic to rownomiernie. A jak sie podgrzewa opalarka - to doslownie po 2s wszystko rozplywa sie ladnie

- widac ze sie po prostu topnik zamienia z cieplego masla w wode, i rozprowadza rownomiernie z powodu napiecia powierzchniowego. A chwile jeszcze grzeje i nagle ta woda zamienia sie w szare jednolite zaschniete cos, co usuwa sie jak wyschnieta plastelina, obojetnie czy jest gorace czy zimne. Moze dlatego ze grzales zbyt punktowo, to ci sie to nie rozplynelo, u mnie na plytke 4x5cm wystarczy opalarka dmuchac w sam srodek. W przypadku rury miedzianej - ktora ma ogromna pojemnosc cieplna - moze i jest szansa usuwac to cos na goraco, ale plytka ani sie nie nagrzewa od opalarki tak mocno, ani nie jest w stanie utrzymac temperatury tak dlugo, zeby zdarzyc na goraco usunac paste.

Reply to
BartekK

Jarek P. napisał(a):

A ja kupiłem "Pastę do lutowania miękkiego LF nr 3" firmy Amasan.

100g za 19zł. Grzałem to opalarką. Niby działa, ale powierzchnia cyny jest szara i chropowata. Na pewno nie jest to kwestia przegrzania, bo próbowałem z różnymi czasami i odległościami. Grzanie nie zmienia wyglądu nałożonej pasty, nic się nie rozpływa (dopiero jak zaczyna wrzeć). Wygląda na to, że się niezbyt nadaje (chociaż lutuje się tak pocynowaną płytkę bardzo dobrze).

k.

Reply to
kuba

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.