"coś" rozruchowe, raz jeszcze

Była ostatnio dyskusja o kablach rozruchowych... Ale takich to chyba jeszcze nie widzieliście

formatting link

Reply to
DJ
Loading thread data ...

Przecież wyraźnie napisali: prąd max. 10A.

Jak masz samochód o rozruszniku, co potrzebuje nie więcej jak 10A na uruchomienie, to kabel rozruchowy jak znalazł. :-D

Pozdrawiam, Mateusz Viste

Reply to
Mateusz Viste

Chyba "resorak" ;)

AFAIR obwód zapalniczki jest po bezpieczniku. Ile on zwykle ma amper? Jeżeli te "druty" nie mają w środku bezpiecznika, to zwyczajnie można uwalić bezpiecznik w obwodzie zapalniczki. Albo u siebie, albo u "dawcy".

Reply to
DJ

Widzielismy, ale to jest zabawka do TICO itp. Podlaczyc, poczekac 2h majac nadzieje ze nie spali sie kabelek jak padniety akumulator, sprobowac odpalic. To jak podlaczenie zelowki 7Ah do akumulatora w aucie, jak masz maly silnik jest szansa ze odpali :-)

Reply to
j.r.

Znowu nie przesadzajmy. 10A jesli przepusci, to tak z 10min moze wystarczyc.

J.

Reply to
J.F.

DJ pisze:

im tańsze metody tym droższa naprawa kiedyś w serwisie mieliśmy oj dawne czasy opla kadeta chyba, który został odpalony ze spawarki, komputer, wiązka , i pare innych drobiazgów nie nadawało się już do naprawy

FCI

Reply to
SP5FCI

Teraz wiem, że silnik 1.6 16V to mały silnik...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To wcale nie jest śmieszne. Ja całą zimę wspomagałem się małym aku 7Ah. Niby rozrusznik ok i aku też a raz na jakiś czas nie chciał zakręcić. Po dołożeniu na 5s małego aku odpalał elegancko. Okazało się, że taśma między karoserią a silnikiem straciła kontakt. Jako, że to nie Polonez ani F125 nie było linki ssania jako dodatkowa masa ;-) i może dzięki temu sporzęt nie poszedł z dymem.

PC

Reply to
PC

Użytkownik "PC" <p_c snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hbjicf$nh9$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

W WV to normalka. Tasma niby OK ale kontakt taśmy z klemą ulotnił się. Po zanurzeniu w roztworze kwasu i zalutowaniu sn97cu3 rozrusznik pali od dotyku.

Marek

Reply to
marko1a

Akurat w tym miejscu zdecydowanie użyłbym Sn30Pb70 albo nawet Sn20Pb80 (klasyka do rynien) a nie bezołowiowego wynalazku. Zrobiłeś sobie naprawę na krótko. Nie na darmo motoryzacja jest zwojniona z ROHS.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Pierwszy raz użyłem tego wiele wiele lat temu do podlutowania klemy rozrusznika i do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje. Lutowałem tym oczka z linkami do anten. Nawet w takiej sporej wiertarce którą używałem na budowie do mieszania wszelakich zapraw komutator osiągał spore temperatury w końcu przelutowałem uzwojenia na kumutatorze tym lutem i wiertarka kręci już 5 rok. Temperatura topnienia Sn97Cu3 to około 250stopni a i rezystancja takiego połączenia także mniejsza.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "marko1a" snipped-for-privacy@lycos.de napisał w wiadomości news:hbjqf6$c6g$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Tu nie chodzi o temperature topnienia, tylko temperature zarazy cynowej.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hbjscl$4ja$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Eee przesadzacie. Owszem zachodzi proces przemiany alotropowej już poniżej

13stopni C ale dotyczy to czystej chemicznie cyny bez dodatków. W praktyce z uwagi na występowanie zanieczyszczeń innymi pierwiastkami efekt wystepuje znacząco dopiero poniżej -20stopni C. Wystarczy niewielki dodatek np. 0,5% Pb aby temu zapobie. W takim samym celu dodaje się do cyny Cu zamiast Pb który jest szkodliwy dla zdrowia a Cu nie. Ot i tyle. Nie bez powodu wspomniałem o temp topnienia. Lut cynowo ołowiowy ma niższą przewodność elektryczną i nie raz przy sporych prądach połączenia jest nadtapiane aż wystąpi utrata połączenia, utlenienie miedzi i wypalenie połączenia. Wytrzymałość mechaniczna także gorsza. Lut Sn97Cu3 w elektrotechnice stosowany jest przecież z powodzeniem od dawna. Tak samo jak w instalacjach wodnych. W chłodnictwie rzadziej ale jakoś nic się nie rozpada.

Marek

Reply to
marko1a

I właśnie dlatego się _nie_ stosuje w chłodnictwie... To pole dla lutów twardych.

Reply to
DJ

Użytkownik "DJ" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hbk4av$bqe$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Stosuje stosuje. Tyle że rzadzej. Chodzi nie tylko o temperaturę a sporo wieksze cisnienia których lut miękki nie utrzyma.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Cos tam dzwonili ale nie wiadomo w którym kościele. Wszystkie zwolnienia obowiązują maksymalnie do roku 2014. Nie dotarłem narazie do decyzji komisji w tej konkretnej sprawe. Ale coś mi się wydaje że zwolniono pod przykrywką "dopasowania do postępu naukowo technicznego". Półprawdą jest że powodem zwolnienia jest fakt że motoryzacja leży. Wymuszenie w chwili obecnej na motoryzacji spełnienia tych wymogów oznaczałyby kosztowne zmiany technologiczne które dobiłyby niejeden koncern. Jakoś nie przeszkadza to co poniektórym producentom osprzetu. Już teraz pojawiają się elementy dla motoryzacji ROHS np.

formatting link
dlaczego zwolnienie nie obowiązuje producentów np. urządzeń dźwigowych. hmmmm?

Marek

Reply to
marko1a

Myślę, że urządzenia dźwigowe w ogóle nie podlegają dyrektywie ROHS - jako nie będące sprzętem powszechnego użytku.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Znajdz lepiej przerywacz do kierunkowskazow czy wycieraczek.

Taki przekaznik jak powyzej moze nie zawierac w ogole potrzeby lutowania. Wiec jesli maja kaprys pocynowac nozki bezolowiowo zeby zyskac innych klientow, to tak zrobia. Nadal mozna wlutowac go olowiowo.

A swoja droga to w samochodach widze ze czesto zamiast lutowanych polaczen sa zgrzewane. w sumie to dla producenta rozsadny kierunek.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

  1. To był pierwszy lepszy przykład.
  2. Mam w ręku jeden taki przekaźnik i co widzę? Wyprowadzenia cewki luotwane :)
  3. Nadal myślicie że chodzi o lutowanie czystą cyną podczas gdy do cyny dodaje się np. Pb Cu Ag po to aby zniwelować efekt zarazy cynowej. Czy to jest Pb czy Cu czy Ag to jest tylko sprawa technologi oraz kosztów.

Oczywiście. Jak sobie producent chce to sobie może nawet kleić. Zresztą cos mi się wydaje że diody w niektórych alternatorach są chyba klejone do podłoża już od wielu lat.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Mylisz się. Jeśli już to do urządzeń dzwigowych należą wszelkie windy, dźwigi, suwnice, podnośniki w warsztatach samochodowych i inne, wózki widłowe, zwyżki, wciągarki (nawet te z castoramy za 200zł). Jak najbardziej są wśród nich takie które są w powszechnym użytku. Ale i tak nie o to chodzi. Nigdzie w dyrektywie nie wspomina się o konkretnej gałęzi przemysłu lecz tylko o technologii wykonania konkretnych elementów lub urządzeń nie ważne w jakim miejscu docelowym zainstalowania. Wszystkie zwolnienia obowiązują do roku 2014. Dyrektywa ROHS nie dotyczy tylko ołowiu ale także mnóstwa innych pierwiastków lub związków chemicznych. I tak np. w telewizorze ROHS może znajdować się matryca w której z jakichś powodów musi zawierać pierwiastki według dyrektywy ROHS zakazane ale z powodu braku alternatywy maksymalnie do roku 2014 zostaje zwolniona. Tak samo np. niektóre diody mocy LED także są zwolnione czy jakies lampy do specjalnych zastosowań itd. itd.

Marek

Reply to
marko1a

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.