Co w telewizorze piszczy?

Szajsung LE40A756R1M - ale darowanemu koniowi się nie zagląda w markę, a z zasady za rzeczy tak bezużyteczne jak telewizory nie płacę ;>

Szef przyniósł do wzięcia, bo hałasuje. Od razu było słychać jakby wentylator - ale skąd wentylator w TV? Po rozkręceniu okazało się, że jest i hałasuje.

Niestety po założeniu innego co jakiś czas wyskakuje na chwilę na ekranie "sprawdź wentylator" - dziwne, że co jakiś czas, bo jak się go palcem zatrzyma lub odepnie to ten napis jest cały czas. Z oryginałem nie wyskakuje. Wkurzające jest to tym bardziej, że w momencie pojawienia się tego napisu wyłącza się menu. No ale i tak nie dałoby się oglądać.

Podejrzewam prędkość obrotów, albo jakieś oszustwo, np. że ten oryginał ma inną liczbę impulsów na obrót. Bo to na pewno nie przegrzewanie - napisu nie ma gdy origynał sobie zwisa z boku i nic nie chłodzi.

Trzeba będzie w poniedziałek obejrzeć oscyliskopem - najwyżej dam ATtiny z odpowiednim PWM ;>

Myślicie że się spali bez wiatraczka?

Jest jeszcze jedno źródło pisku - bez wentylatora, w absolutnej ciszy pustej firmy, zaczyna leciutko bzyko-piszczeć jak włącza się podświetenie. Nie jestem pewien, czy piszczy moduł podświetlenia (z boku) czy zasilacz (na środku), ale po odłaczeniu łączących je przewodu (na włączonym podświetleniu) bzyko-pisk ustaje. Żeby podświetlenie wróciło, nie wystarczy podłączyć tego kabelka (to ten z 7 cienkimi żyłami, na górze, a nie ten z 2 grubymu na dole), trzeba z pilota wyłączyć i włączyć ponownie.

Co w tym może piszczeć, jakąś cewkę trzeba przykleić?

Oczywiście z jakimkolwiek głosem zapewne nic z tego pisku nie będzie słychać, nie sprawdziłem bo nie miałem źródła sygnału (jest na Linuxa jakiś serwer DLNA? I czym sterować?).

Reply to
Dawid Rutkowski
Loading thread data ...

Dnia Sat, 14 May 2022 03:01:25 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Jest wiele, sam używam minidlna. Malutki i raz ustawiony działa bez pudła.

Reply to
Jacek Maciejewski

in <news: snipped-for-privacy@googlegroups.com user Dawid Rutkowski pisze tak:

Obroty out of range zapisanym w bios ;)

Reply to
PiteR

sobota, 14 maja 2022 o 15:12:50 UTC+2 PiteR napisał(a):

Tak sądze, ale nie z nami te numery, Brunner ;P Nie dopisałem, że oryginalny zamiennik dwie stówki.

Ale bardzo mnie dziwi, że ten napis tak się pojawia i znika, gdy jest zamontowany inny wentylator. Kręcą się na oko równomiernie. To może tak na krawędzi dozwolonych obrotów? Bo przy zatrzymaniu/braku wyświetla się cały czas. Ew. syfny/podstępny soft szajsungowy. Ale my ich ATtiny85+78L05 załatwimy.

Do tego ten wentylator wieje w litą blachę. Ma wyciętą część tej kwadratowej obudowy naokoło (w necie są fotki), żeby wdmuchiwało "w górę" (w stronę górnej krawędzi telewizora) - chyba na radiator głównego procesora. Montowanie VESA równie ciekawe - do blachy przymocowane dwie górne dziurki - a dwie dolne to metalowe kawałeczki na plastiku tylnej obudowy...

Reply to
Dawid Rutkowski

sobota, 14 maja 2022 o 12:51:48 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

A czym się steruje, tzn. wybiera, co telewizor ma grać? Wystarczy sam telewizor i pilotem?

Reply to
Dawid Rutkowski

Dnia Sat, 14 May 2022 07:23:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Instalujesz minidlna w kompie i w pliku konfiguracyjnym podajesz katalogi których zawartość ma serwować. Oczywiscie, komp musi być w LAN i mieć usługę DLNA. W TV w konfiguracji sieci podajesz namiary na swój LAN i wtedy pojawia ci się w źródłach sygnałów (tam gdzie masz wybór między wejściami antenowym, HDMI i innymi) ikona twojego serwera. Klikasz na nią czyli włączasz odbiór z twojego serwera i dostajesz ekran z kafelkami reprezentującymi twoje katalogi, do wyboru pilotem od TV. Jak coś niejasne, pytaj.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sat, 14 May 2022 07:23:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Instalujesz minidlna w kompie i w pliku konfiguracyjnym podajesz katalogi których zawartość ma serwować. Oczywiscie, komp musi być w LAN a TV mieć usługę DLNA. W TV w konfiguracji sieci podajesz namiary na swój LAN i wtedy pojawia ci się w źródłach sygnałów (tam gdzie masz wybór między wejściami antenowym, HDMI i innymi) ikona twojego serwera. Klikasz na nią czyli włączasz odbiór z twojego serwera i dostajesz ekran z kafelkami reprezentującymi twoje katalogi, do wyboru pilotem od TV. Mój opis dot. TV Samsunga. Jak coś niejasne, pytaj.

Reply to
Jacek Maciejewski

sobota, 14 maja 2022 o 16:50:52 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

OK, dzięki, przetestuję w poniedziałek w robocie, tam póki co mam ten telewizor i gotowy LAN kablowy - w domu musiałbym pozaprawiać końcówki (gniazdka są, kable wychodzą w skrzynce - ale przez 8 lat nie było to potrzebne) no i jakiś switch skombinować - bo nie wiem, jak z obsługą wifi w tym telewizorze (a to by było najłatwiej, za AP robiłby telefon - a może testowałeś, np. wystarczy wsadzić jakiś stary moduł wifi USB - mam w laptopie taki fajny malutki ferguson W02, wielkości odbiornika od myszki bezprzewodowej, super-wygodny, bo nic z boku nie wystaje - kupiłem kiedyś, bo podobno działa w dekoderach DVB-T fergusona - ale trafił do laptopa, bo z linuxem nie chciało działać wbudowane wifi).

A wątpliwości miałem bo się niepotrzebnie naczytałem, że oprócz DMP/DMR i DMS są jeszcze DMC - np. apka na telefon i coś mi się ubzdurało, że bez tego dodatkowego kontrolera nie zadziała.

Reply to
Dawid Rutkowski

Dnia Sat, 14 May 2022 09:41:33 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Nie, zabyt wiele się tym nie bawiłem, u mnie LAN działa na wifi a telewizor to umie. Zacząłbym od instrukcji obsługi twojego TV :)

Reply to
Jacek Maciejewski

osobiście używam kodi odpalanego na Raspberry pi Co prawda teraz mają ceny astronomiczne (kupowałem 3b po bodaj 160pln a teraz i 700 widziałem) ale bankowo spadną.

ssie z serwera smb (zwykły NAS dwudyskowy).

sterujesz klawiaturką z touchpadem za 29pln albo np. takim pilotem ibox ares 3 (jakoś tak - świetna sprawa).

Alternatywnie możesz kupić mediaboxa np. savio i tam postawić kodi na androidzie.

Generalnie: KODI najlepszym rozwiązaniem, nieważne jak go użyjesz.

Reply to
sirapacz

A nie działa CEC czy jak mu tam? Powinno działać normalnie pilotem od telewizora. Mi to działało na jakimś wczesnym OSMC i TV Samsunga.

Reply to
Mirek

[...]

No ja miałem swego czasu podobną konfigurację ale zrezygnowałem z tego, bo lista plików odświeżała się kiedy chciała. Po wgraniu na komputer nowego pliku czasem telewizor widział go od razu, z czasem... na drugi dzień. Nie pomagały restarty komputera ani telewizora. Skończyło się na tym, że jak trzeba było coś wyświetlić na telewizorze to wgrywałem na pendrajwa, bo było szybciej.

Reply to
Mirek

sobota, 14 maja 2022 o 19:37:44 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

To jest zawsze źródło rozczarowań :( Podobno jakiś proprietary szajsungowski moduł USB do wifi można dokupić, ale co z tego, jak po wifi nie działa DLNA. Inna sprawa, że to nie jest smarkTV, więc oprócz DLNA praktycznje nie ma powodu do używania netu - najwyżej do aktualizacji oprogramowania. Chyba że go nie doceniam i jak się podłączy go do netu to zadziwi...

Reply to
Dawid Rutkowski

sobota, 14 maja 2022 o 19:48:09 UTC+2 sirapacz napisał(a):

No ale z tego co widzę to to KODI to jest player - podłączany do takich całkiem głupich telewizorów. Coś jak dekoder DVB-T, który dodatkowo może odtwarzać z pendrive'a.

A telewizor z DLNA ma wbudowany player, potrzebuje jedynie sieciowego źródła plików. Inna sprawa, że ten player może być kiepski, ale ma tą zaletę (być może jedyną), że działa na komputerze wbudowanym w telewizor i nie potrzeba kupować i druciarsko podłączać innego komputera.

A samo DLNA to też żadne oczeń wyrafino, nie widzę tu wiele więcej ponad to, co od lat potrafi SMB.

Reply to
Dawid Rutkowski

Dnia Sat, 14 May 2022 13:03:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Nad tym bym nie płakał. Używanie netu na smart TV to jak lizanie cukierka przez szybę. Ale DLNA się czasem przydaje, choć prawdę mówiąc, równie dobrze można przenieść materiał na pendrajwie.

Reply to
Jacek Maciejewski

sobota, 14 maja 2022 o 22:32:23 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

Jeszcze TV musi mieć player do plików z pendrive. Choć w sumie mój dekoder DVB-T Viwa player ma, a DLNA nie ma. smarkTV nadaje się tylko do youtube'a, nic innego nie ma sensu. Ale jak już podłączam TV do netu, to youtube'a bym chciał, wygodniej niż komp podłączać. Inna sprawa że jak youtube protokół zmieni, a TV nie będzie miał aktualizacji softu, to będzie po oglądaniu.

Ciekawe, czy jest na linuxa lub androida taki player youtube'a, co by wyświetlał na telewizorze z DLNA? Wygodniej niż podłaczać przez VGA lub HDMI.

Reply to
Dawid Rutkowski

Dnia Sat, 14 May 2022 14:13:54 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski napisał(a):

Jak ma gniazdo USB to raczej ma plajer bo inaczej po cholerę to USB :)

DLNA to serwer plików a nie strumieni a przynajmniej ja tak to widzę. Więc raczej komputerowe plajery nie będą umiały współpracować z DLNA. Sam kiedyś się rozglądałem za taką funkcją która umożliwiałaby transmisję zawartości ekranu kompa na telewizor po DLNA i jakoś nie znalazłem.

Reply to
Jacek Maciejewski

On 14.05.2022 23:13, Dawid Rutkowski wrote: [...]

Smark TV trochę słabo nadaje się do jutuba, bo jutub napierdziela wtedy w oglądającego reklamami, co na komputerze z zainstalowanym Adblockiem itp. nie ma miejsca. A softu typu Adblock na TV chyba niema (tzn. być może jest na Android TV, nie wiem). Z drugiej strony TV jest zazwyczaj większy niż monitor komputera. Na szczęście jest jeszcze Netflix i jakieś tam inne płatne serwisy z filmami i serialami.

BTW. Napisałeś, że nie wydajesz kasy na tak bezużyteczne rzeczy jak TV. No właśnie wydajesz, tracąc czas na zajmowanie się jakimś gruzem, zamiast np. wykosić trawę wokół domu. :-D

Reply to
JDX

niedziela, 15 maja 2022 o 08:14:55 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

Może być jeszcze do wifi. Też po cholerę, skoro nie działa na nim DLNA ;>

DLNA to taka rodzina urządzeń. Nie będe przepisywał wiki, tam jest to wyjaśnione. To, co wyświetla, może być DMP, wtedy sam ciągnie, albo DMR, wtedy materiał dostaje w trybie push.

Dziwne, wydaje się to bardzo proste - czym by się różniło od VNC? Ale może większość telewizirów na tylko DMP - i nie ma DMR. A przez plik, nawet na linuxie, opóźnienie będzie za duże.

Fajną rzeczą był Chromecast - dongiel wkładany w HDMI (na szczęście jest tam pin 5V), wyświetlający po wifi ekran telefonu czy tabletu na telewizorze. Ale to było zamknięte i nie chwyciło (najgorsze były chyba te ekranowe przyciski w androidzie).

Reply to
Dawid Rutkowski

Do youtube'a też możesz dopłacić i będzie bez reklam. Byle tylko smarkTV miał soft co to obsłuży.

Ale racja, tak mało używam, że wyparłem te reklamy. Echh, człowiek już zaczyna żyć przeszłością ;>

Jak mi pierwszy raz film przerwali reklamą - o wiele głośniejszą - to tablet był w niebezpieczeństwie. A to było chyba "shine on you crazy diamond"! "Zwykłe" teledyski są na szczęście za krótkie na reklamy w trakcie.

Jutubowego adblocka nie używam, bo praktycznie tylko muzykę przez bluetooth na wieży z tabletu puszczam, a na tablecie apka działa o wiele lepiej niż jutub w przeglądarce. A wątpię, by gugiel wpuścił co sklepu play jutubową apkę co pomija reklamy... Ale może gdzieś w necie jest APK do ściągnięcia? Ciekawe, czy guglowa apka jutubowa jest open-source...

Hehe, ja tu się uczę ;>

Nie będzie szajsung pluł nam w twsrz! No i naprawdę podejrzewałbyś mnie o wydanie kasy na coś takiego jak dom? ;>

Oczywiście bywają takie sytuacje w życiu, że optymalizuje się ważniejsze kwestie - i np. jakiś telewizor w mieszkaniu trzeba mieć (monitor od komputera raczej nie, bo wróci problem z czasów spectrum, czyli "czy włączasz komputer czy też oglądasz z rodziną kolejne wcielenie Izaury" - to z Bajtka ;), bo sam nie mieszkasz... Ale w moim tylko z wystawki ;>

Wiele lat mieliśmy kineskopowy daewoo 14", co to jeszcze mama po okazyjnej cenie kupiła, gdy pracowała w FSO w latach 90-tych. Chyba jeszcze stoi w komórce i działałby. Teraz jest płaski 26" po siostrze, co se do nowej chałupy kupiła jakiegoś wielgasa. Może mieć już z 15 lat, pilot na pół martwy, ale to, co trzeba, na szczęście działa (source i mute), a guziki do zmiany kanału, głośności i włączania są na telewizorze, więc przynajmniej się ruszą ;>

No właśnie, my tu o rozrywkach, a miała być nauka. Wie ktoś, co może w tym sterowniku podświetlenia piszczeć-burczeć?

Reply to
Dawid Rutkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.