Co to za silnik, i jak tym sterować ?

Mam zrobić sterowanie (regulację) szybkością takiego silnika ;

formatting link
mam go jeszcze fizycznie, więc nie wiem kto zacz.

Silnik jest AC, 240V. Tyle wiem. Oczywiście wiadomo, że falownik trzeba by. Ale nie - falownik odpada :)

Pomyślałem, że sterowanie tym fazowo (znaczy płynna zmiana fazy) to pewnie masakra będzie. Toto w sumie wentylator będzie, więc obciążenie nie za duże, ale zakłócenia pewnie były by nie do przyjęcia.

No to pomyślałem, może grupowo ? Kiedyś chyba robiłem grupowe sterowanie do jakiejś wiertarki (i chyba było ok). Ale tutaj ? To około 1400W. W dodatku za cholerę nie mogę znaleźć informacji, czy toto ma jakiś kondensator czy nie...

Co myślicie ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

W dniu 2010-12-07 01:10, sundayman pisze:

Najzwyklejszy w świecie agregat do odkurzacza, z silnikiem szeregowym.

Nie trzeba.

Tak się tym w odkurzaczach steruje. Można by nawet podebrać gotowy układ.

Jeśli ma, to przeciwzakłóceniowy.

Reply to
PeJot

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał

Jak nie ma to dodac. 20k obrotow - musi z komutatorem. Szczotki niemal widac. "tangential motor" - trzeba sie doczytac co to znaczy .. szeregowy chyba nie ..

I sie doczytalem - boczny wydmuch, ssane powietrze nie przechodzi przez silnik.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-12-07 10:38, J.F. pisze:

Przechodzi. Tyle że powietrze ssane z tyłu, tylko do chłodzenia.

Reply to
PeJot

Aaa, no na kolegach można zawsze polegać :) Ale co to znaczy - że jak nie ma kondensator to dodać ? Jaki i w jakim celu ?

A jeszcze - możecie wskazać jakieś rozwiązanie porządne - chodzi mi o układ przeciwzakłóceniowy ?

Bo, jeśli chodzi o sterowanie, to dałem główny triak załączany optotriakiem z MCU .Niby tam miał być MOC3021, żeby się włączał w zerze - a propos sterowania grupowego, ale w sumie to kwestia zmiany programu będzie - dam zwykły optotriak i będzie już "niegrupowo".

Mam wykrywanie zera sieci, tak że jeśli chodzi o sterowanie, to powinno być ok. Ale się cholerycznie obawiam zakłóceń (a nie mam doświadczenia z silnikami za bardzo).

Pomyślałem, coby dać od strony sieci AC taki filtr :

formatting link
A przy samym triaku mam układ gasikowy 10nF/400 + 39R. Czy jest sens dodawać równolegle do tego gasika np. warystor ?

A może w ogóle to trzeba inaczej rozwiązać ? Może ekranować całość ?

Reply to
sundayman

A bo w sumie nie wyjaśniłem, że regulacja będzie z Atmegi128, dlatego muszę całość zrobić, a nie kombinować z czymś wyciągniętym z odkurzacza...

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:idju17$99r$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

martw się raczej o zakłócenia od komutatora :) reszta tak jak mówią Koledzy - normalne sterowanie fazowe.

e.

Reply to
invalid unparseable

No cóż, tutaj chyba nie poradzę. Zresztą - to już raczej problem osobnika, który będzie toto składał do kupy - ja tylko dostarczam kontroler. A co on sobie tam podłączy, i jakie z tego będzie mieć zakłócenia - to już chyba nie mój problem...

Martwię się tylko, żeby z mojego urządzia nie siało na potęgę. Tudzież - żeby mi czasem nie wywaloło triaka.

A co z przesunięciem prądu do napięcią ? Oczywiście poeksperymentuję przy tym trochę, ale może jakieś cenne wskazówki ? W ogóle sobie pomyślałem, gdyby zrobić zamiast wykrywania zera napięcia - zero prądu ? Tylko jak ? I czy to ma sens ?

No w ogóle, ze wstydem zauważam u siebie braki w podstawach elektrotechniki (tak to jest jak człowiek tylko w procesorach dłubie...)

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:idm435$qv1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

w sumie nie wiem, czy da się tak ten problem zepchnąć na silnik - na zaciskach zasilania ustrojstwa będą widziane jedne i drugie zakłócenia i całkiem możliwe, że będziesz musiał jedne i drugie zwalczać. W normalnym sprzęcie problem jest raczej zamieciony pod dywan niż rozwiązany - filtrów tam prawie brak, z wyjątkiem dwóch kondensatorów. Nie wiem, czy Tobie to wystarczy, skoro coś wspominasz o zakłóceniach.

kontrolery do obciążeń indukcyjnych - modyfikuje się nieco sterowanie triaka (więcej impulsów) i w zasadzie to rozwiązuje problem. Poczytaj w notach aplikacyjnych STM-a, rozbierz sterowanie z jakiejś wiertarki czy odkurzacza, takie z odkurzacza mocy ok. 1600W mógłbyś nawet bezpośrednio przetestować i poobserwować oscyloskopem. Poza tym te silniki nie są jakoś szczególnie kłopotliwe w sterowaniu.

chyba nie za bardzo, bo i po co?

e.

Reply to
invalid unparseable

Wspominam na wszelki wypadek. Na razie układ mam na papierze, i chcę ograniczyć eksperymenty...

No właśnie coś takiego czytałem - o wyzwalaniu "by impulse train" (to chyba to ?) - no, ale też była uwaga o "avoid firing at zero voltage", czy jakoś tak... Może nadmiernie ostrożny jestem, ale wolę teraz zapytać mądrzejszych, żeby nie toczyć walki później... (tak, to była wazelina :)

no właśnie nie wiem :)

Reply to
sundayman

W dniu 2010-12-07 17:02, sundayman pisze:

To się najpierw przyglądnij jak to jest zrobione w odkurzaczu. Tam nie ma żadnych wyrafinowanych filtrów przeciwzakłóceniowych.

Reply to
PeJot

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:idm790$9kp$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

dokładnie to i dla tego typu silnika to powinno zupełnie wystarczyć

to akurat chodzi o to, że przy zero voltage w klasycznym układzie z optotriakiem nie ma z czego odpalać bo nie ma napięcia i trzeba odczekać chwilkę po zerze żeby sinusoida urosła na tyle, by zapewnić prąd bramki.

fuj :)

e.

Reply to
invalid unparseable

Dobra, trzymam kolegę za słowo :)

Uhum, jasne.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, nieco nerwów mi to zaoszczędzi... :)

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.