Co nowego w elektronice?

Witam,

Kontynuujac temat z innego watku, ktory zmienil sie na tyle, ze postanowilem zalozyc nowy temat, chce zadac pytanie - Co dzialo sie w elektronice przez ostatnie 3 lata? Przez ten okres bylem praktycznie out z elektroniki. Zatrzymalem sie na PIC'ach typu 18F452, AT90S4433, a z czujnikow na SHT11.

Czy pojawilo sie ostatnio cos na co warto byloby zwrocic uwage? Generalnie interesuje mnie technika mikroprocesorowa, roznego rodzaju przetworniki wartosci fizycznych na elektryczne, etc ,etc.. Moze pojawilo sie cos rewolucyjnego ostatnio? :-)

Przy okazji: Zrobilem taki maly przeglad elektroniki, przegladajac czasopisma sprzed 10 i

20 lat. Radioelektronik z 85 roku prezentowal raczej marny poziom - to chyba byl zmierzch polskiej elektroniki. O tyle pozniej EP z 95 juz daje calkiem odmienny wyglad - duzo artykulow, duzo ciekawych rzeczy. Ciekawe czy nadal tak dobrze jest :-) A moze wyszlo jakies nowe czasopismo elektroniczne?
Reply to
Jack Houseman
Loading thread data ...

weszly np tanie i duze uklady FPGA (np Cyclone) miniaturowe przetwornice DC/DC w SOT23 z pradem wyjsciowym ponad 1A w kazdej dziedzinie jest jakis postep..np mozesz kupic ADC 12 bitow i 400MHz z mikrokontrolerow to Atmel przesiadl sie na ATMEGA, ktore m.in maja JTAG ulatwiajacy debuggowanie ale rewolucji na miare wynalezienia tranzystora to nei bylo:)

Reply to
greg

Kurciok napisał(a):

U nas na przykład

formatting link
Tanie to to nie jest... I chyba trzeba podpisać certyfikat, że się tego do rakiet nie włoży i nie sprzeda Syrii czy Iranowi. Ale kupić można.

formatting link
Pozdrowienia,

Reply to
Andrzej Ekiert

Wed, 13 Apr 2005 08:04:51 GMT, na pl.misc.elektronika, Jack Houseman napisał(a):

Najbardziej rajcownie dla amatora wyglądają tanie jednoukładowce z rdzeniem ARM7. Philipsy 2138 można kupić w detalu już , a atmel też chyba zaraz będzie. Do tego masz port GNU gcc czyli wychodzi bez wielkich inwestycji.

Reply to
Jurek Szczesiul

po co druty? flip chip sie robi:) jak ma byc male to bedzie:)

Reply to
greg

A co w nich jest takiego rajcownego?

Reply to
Adas

Wed, 13 Apr 2005 19:48:54 +0200, na pl.misc.elektronika, Adas napisał(a):

Hm, tak naprawdę to nic ;-) Podobnie jak w całej reszcie... Ale wiesz, hobby ma swoje prawa. Jednych kręci nowy spławik, a innych 32 bit 60 MHz + 512 kB Flasha w jednej kostce za niecałe 50 PLN :-))

Reply to
Jurek Szczesiul

O dokladnie :-) I wszystko darmo, bo gnu. Tyle, ze ja biore lpc22xx, bo mozna tam ram dolozyc...

Reply to
jerry1111
Reply to
Wlodzimierz Wojtiuk

Mi podoba się "optymalizacja" kosztów produkcji krzemu w ostatnich latach. Ilość cykli zapisu flash w prockach podobnej klasy (chronologicznie): PIC18F6520 - 100000 (100k) cykli, EEPROM 1M cykli PIC18F6310 - 1000 (1k) cykli, brak EEPROM PIC18F65J10 - 100 (słownie sto), brak EEPROM To ostatnie to chyba pomyłka w PDF bez jaj:/ I krok do tyłu z wycinaniem EEPROM, niby cena spadła ale kierunek jakby nie ten.

Reply to
rwxrwx

rwxrwx napisał:

A to woda na młyn Atmelowcom :-D Myślałby kto, że PICe takie niezawodne, a tu proszę szmelc jakich mało ;-)

pzdr Artur

Reply to
Artur

Niezawodność nie ma nic do ilości cykli zapisu. W tym przypadku jest wybór: albo droższa wersja z 100k cykli albo tańsza ale z limitami i jest OK, cena zwykle zamyka usta. Microchip ma olbrzymi wybór uC i zawsze można coś sobie dobrać. Ale nowe_super_hiper wersje produktów trzeba zawsze obejrzeć pod światło bo można wdepnąć:)

Reply to
rwxrwx

Kierunek "ten" - po co ci 1000 cykli flasha ? Najwyzej w prototypie zuzyjesz dwie sztuki :-)

A eeprom .. to moze wymagac innej obrobki kremu, stad koszta rosna. .. choc z drugiej strony technologia jakby do Flash podobna, wiec moze nie ?

J.

Reply to
J.F.

Chciałem zaemulować brakujący EEPROM we flash. Jak nie urok to sraczka.

Reply to
rwxrwx

Spece z Sagema też wpadli na ten "genialny" pomysł w telefonach serii MC9XX. Efektem było masowe pady tych telefonów zaraz po wygaśnięciu gwarancji :-)

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.