Co myślicie o nowym pomyśle SHARPa dodania zółtej

Tyle że moim zdaniem dokładanie żółtego to faktycznie trochę chwyt marketingowy - na mój gust więcej mogłoby dać dołożenie cyjanu i przesunięcie niebieskiego w stronę fioletu, tam jest najgorsza dziura w przestrzeni odtwarzanych barw. Tyle że sam monitor nic nie da - jak obraz zdejmowany jest z natury przetwornikiem RGB to nijakie rozszerzanie przestrzeni barw na monitorze nie pokaże barw które przetwornik przegapił. A dla różnic barwnych możliwych do zauważenia przez fachowca pokazywanych jedynie w animacjach (np. w grach) to nie wiem czy warto. Na mój gust to jest pierwszy nieśmiały krok w stronę odejścia od dychotomii "metoda addytywna - metoda substraktywna" na rzecz znacznie bardziej uciąglonej metody addytywnej (z co najmniej sześcioma jak nie siedmioma składowymi leżącymi blisko krzywej barw spektralnych).

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"
Loading thread data ...

W dniu 2010-03-24 19:05, wirefree pisze:

Przecież od wielu lat znane są i stosowane (np. przy druku wysokiej jakości albumów z fotografiami) metody druku 6-kolorowego. Takie rzeczy można zrobić nawet w polskich drukarniach:

formatting link
Dlaczego mimo to niewiele wydawnictw drukuje się w 6 kolorach? Koszty i jeszcze raz koszty - druk kosztuje 50% więcej niż normalnie a przygotowanie (trawienie płyt itd) też jest droższe.

Zresztą nawet w zwykłych domowych drukarkach atramentowych są modele

6-kolorowe. Właśnie po to, aby wierniej oddać m.in. gamę odcieni skóry i zieleni.
Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2010-03-24 16:26, Pszemol pisze:

Pomysł dobry. W projektorach DLP dodatkowe kolory na kółku (oprócz RBG i białego) rzeczywiście dają lepszą jakość obrazu.

Reply to
Adam Dybkowski

Trick marketingowy. Komplikacja panelu nie ma ekonomicznego sensu.

Reply to
MrWebsky

Użytkownik Adam Dybkowski napisał:

Ale to nadal jest model CMYK - tyle że z rozszerzoną dynamiką poszczególnych składowych (czyli CcMmYKk maksymalnie, żółtej się nie rozdwaja na pełna i rozbieloną).

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

A może ma ;)

Może konkurencyjne RGB stanieją?

Tak, jak staniały CRT po wprowadzeniu LCD, jak staniały "wyświetlacze" 50Hz po wprowadzeniu 100Hz i wyższych itd.

Reply to
Adam

In the darkest hour on Wed, 24 Mar 2010 21:07:31 +0000, Jerry1111 snipped-for-privacy@wp.pl.pl.wp> screamed:

Nie tylko Tobie...

Reply to
Artur M. Piwko

formatting link
>>

Ale z tego co wiem raczej sie tego bialego jednak nie przygasza. Ale moze malo wiem.

W praktyce rozbijamy sie nie tylko o same kolory ale i o kontrast. Zobacz sobie te kolejowe niebieskie lampy przy torach. I sprobuj tak samo je zaprezentować na ekranie. Wyjdzie plasko, malo niebiesko i wogole nie to co w rzeczywistosci. Natomiast sloneczna łączke jestesmy tak przecukierkować że szok :)

Jak juz Dariusz Ładziak wskazał pastylki rgb uzywane czy to w kineskopach czy w lcd nie sa w stanie pokryc calej palety. W plazmach mozna troche pokombinowac skladem gazu zeby troche model rozciagnac (ale nie wiem czy ktokolwiek probuje - panel musial by byc wiekszy o 33% i odpowiednio drozszy...).

Na moje oko relatywnie prosta transformacja, analogowa, sadze ze to nie problem. A nawet jesli robione cyfrowo to relatywnie prosto. Wchodza 3 liczby wychodza 4 obliczane w jednym kroku.

Pewnie tak. Zreszta w sklepach telewizory sa porozkrecane na maksa i oceniac jest je trudno...

Reply to
Lukasz Sczygiel

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Chybione, wystarczy, ze dla oka jakas czesc barw generowanych przez RGB bedzie nie do odroznienia, wowczas braknie kombinacji w innym miejscu. Z drugiej strony gdzies (dawno) czytalem, ze nie da sie skutecznie rozebrac koloru na trzy skladowe, by do konca wyczerpac mozliwosci wzroku.

Reply to
Ghost

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Klopt w tym, ze sygnal leci na trzech skladowych - wiec niewiele to da.

Reply to
Ghost

No ale dodanie żółtego piksela nic nie pomoże przy oddaniu koloru niebieskiego, bo przecież niebieski to już jest jeden z podstawowych kolorów w RGB :-)

Jeśli zakładamy że niedoskonałość uzyskanych barw w systemie RGB bierze się z granulacji poszczególnych składowych wysyłanych jako

8 bitowe zmienne integer to konwersja takiego RGB na RGBY, jeśli zrobiona w taki prosty sposób jaki opisujesz, nic tu przecież nie da...

Zawsze sobie je możesz pozakręcać jak chcesz... przecież guzik z menu masz na wyciągnięcie ręki, nie? Ważne aby dostał sygnał dobry, jakiś film/bajkę z Blue Raya czy coś w tym guście, byle nie skompresowany satelita :)

Reply to
Pszemol

Ale czemu zalozyles ze ten niebieski co bedzie razem z zoltym to bedzie taki sam jak ten co jest teraz :) ? Wlasnie sek w tym ze dodajac ten zolty te dotychczasowe RGB sie "poprzesuwa" tak aby pokryc przestrzen barw "lepiej".

Da. Co prawda material jest nagrany przy pomocy jednych "pastylek" RGB ale uzyskana przestrzen kolorow mozna "rozciagnac" i co prawda z wiernoscia to nie bedzie mialo wiele wspolnego ale i teraz kolory w popularnych TV nie sa wierne. A moze byc bardziej cukierkowo... Po prostu niebieski bedzie bardziej niebieski. Albo bedzie inaczej niebieski :)

Niby tak ale w takim sklepie jest tak jak w szmacianym. Sukienka ogladana w sklepie wyglada ladnie i pasuje do karnacji a juz na sloncu okazuje sie ze baba w niej wyglada blado. W sklepie z telewizorami najczesciej swieca swietlowki do tego obok swieci kolejny telewizor i trzeba sie niezle nagimnastykowac zeby obsluga przeniosla dana skrzynke w zakatek gdzie jest ciemniej i mniej innych stoi (w MM takie katy sa ale nie udalo mi sie zmusic obslugi zeby mi tam dwa telewizory przeniosla, chcialem kupic, mialem kase ale nie chcieli i juz, kerownikowi pokazalem kase i powiedzialem ze jak nie moge zobaczyc to se ide kupic w internecie, wzruszyl ramionami)...

Reply to
Lukasz Sczygiel

Jaki to ma sens w TV? Więcej informacji czyli żółtego i tak nie nadają. Nie ma żółtego kamera, zapis, tor przesyłowy, standard TV

JanuszR

Reply to
JanuszR

W dniu 2010-03-26 00:36, JanuszR pisze:

A co w przypadku odtwarzania płyt BD na takim telewizorze? Dowolny odcień żółtego można osiągnąć chociażby w filmach animowanych (renderowanych a nie kręconych kamerą) a obraz leci przez HDMI, gdzie mamy już Deep Color (od czasów HDMI 1.3) w 30/36/48 bitach na piksel. Zresztą przy filmach tradycyjnych kręconych na taśmie filmowej też można osiągnąć kolory dużo lepsze niż z kamer cyfrowych.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:hogte2$gp8$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

W ilu skladowych kolorach?

Bez znaczenia, nie sprzedaje sie tasm, nie buduje sie urzadzen domowych przetwarzajacych z tasmy do HDMI, a nawet ten nowy Sharp nie prezyjmuje wiecej niz 3 kolory.

Reply to
Ghost

A ja sie nie zgodzę. Co do wiernosci odwzorowania to racja jest ze dodanie zoltego i poprzesuwanie RGB w inne pasma jej nie poprawi. Ale i tak wiernosc lezy pod psem wiec sharp moze dodac zolty, RGB poprzesuwac zeby lepiej pokryc widmo a material standardowego RGB "ponaciagać" aby kolory powyłaziły na te szerzej pokryta przestrzen barw. W rezultacie kolory beda bardziej cukierkowe i klienci beda wybierac telewizory sharpa.

A jak juz bedzie sie dalo taki telewizorek napedzic czyms lepszym niz rgb albo to rgb bedzie najpierw skompresowane a telewizor to widmo odkompresuje (linearne transformacje - relatywnie proste) to i wiernosc odwzorowania barw sie poprawi.

Ale osobiscie jakos nie wierze w to zeby taki standard sie jakos specjalnei przebil...

Reply to
Lukasz Sczygiel

Użytkownik "Lukasz Sczygiel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Trzeba zatem pojsc do sklepu i organoleptycznie.

Reply to
Ghost

Szczegolnie ze komplikacja jest znikoma - albo to samo, albo jeden proces dokladania zoltego filtra dochodzi, reszta w zasadzie ta sama [po opracowaniu nowych scalakow].

CRT tanialy od lat, na dobre stanialy jak LCD stanialy wystarczajaco na przecietny portfel.

A swoja droga to mnie cos zastanawia .. Tak potaniala produkcja LCD, opanowali ja i maja wielki uzysk, czy po prostu kosztuja tyle ile moga, a cena spada w miare powstawania nowych fabryk ? :-)

J.

Reply to
J.F.

JanuszR pisze:

Inny (lepszy) gamut.

Reply to
PH

Użytkownik "PH" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:hojcji$k56$ snipped-for-privacy@news.net.icm.edu.pl...

Ale czytasz na co odpowiadasz, czy po prostu chciales sie pochwalic nowo poznanym slowkiem?

Reply to
Ghost

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.