Co myślicie o nowym pomyśle SHARPa dodania zółtej

formatting link
Czy to marketingowy trick czy ten żółty piksel rzeczywiście coś daje czego kombinacja zielonego i czerwonego dać nie może?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Bardziej "podkrecone" kolory. A w praktyce sceny beda jasniejsze a kolory zywsze.

Aktualnie jest tak ze swiecacy bialy kolor daje o 2x jasniejsze swiatlo niz sam np. czerwony.

Pewnie sprawa nie bedzie sie opierac na dodaniu samego zoltego do tego co jest. Oprocz zoltego poprzesuwane zostana inne skladowe i dzieki temu niebieski bedzie bardziej niebieski i lekko zywszy.

Tyle ze to tylko w lcd warte zachodu. CRT i plazmy tego problemu nie powinny miec... Tak sobie wygdybalem...

Reply to
Lukasz Sczygiel

Dlaczego tak uważasz? To, że biały wymaga zaświecenia trzech pikseli nie oznacza że musi wpuścić 3 razy więcej światła, może je dać trzy po równo przygaszone..

Pamiętaj, że teoretycznie 8 bitów na kolor w systemie RGB dawało już ponad 16 milionów kolorów, podczas gdy oko ludzkie jest w stanie rozróżnić jakieś 6-8 milionów. Więc to chyba nie chodzi o to, że jakichś kolorów nie można było uzyskać w systemie RGB.

No napewno daje to większe pole do popisu jeśli chodzi o manipulacje pikselami ale zastanawiam się właśnie jak skomplikuje się elektronika która teraz musi sygnał "natywny" R:G:B przetłumaczyć na sygnał RGBY.

:-)

Ciekawe czy jak zobaczymy w lecie 2010 jakiś taki telewizor w sklepie na wystawie to czy będziemy umieli odróżnić go od innego RGB... Bo jesli nie, to jest to kolejny pic na wodę fotomontaż.

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

Czego to nie zrobia marketoidy zeby nie wcisnac kitu "lokalnym debilom" paleta CMYK znana jest od lat i stosowana w drukarkach kolorowych ten dodatkowy zolty piksel to pic na wode fotomontarz .

Reply to
wirefree

Akurat CMYK do ma sens w mieszaniu barw w świetle odbitym a nie przechodzącym, nie?

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

punkt widzenia zalezy w tym wypadku od punktu siedzenia, w kazdym badz razie np w Telebimach LED stosuje sie 4 diody led z ktorych 2 to czerwone z racji niskiej jasnosci czerwieni.

Reply to
wirefree

W dniu 2010-03-24 16:26, Pszemol pisze:

Jeśli będzie odpowiednio dobrany to będzie dawał. Wbrew powszechnemu przekonaniu poprzez mieszanie trzech dowolnie wybranych i ustalonych barw nie da się uzyskać pełnej palety barw rozróżnialnych przez człowieka (cztery też za mało, ale już lepiej).

Główny problem teraz będzie brak odpowiedniego źródła sygnału, brak standardów transmisji, co by wykorzystało przestrzeń barw oferowaną przez taką matrycę.

pzdr mk

Reply to
mk

Tak czy inaczej nie spotkałem się z monitorami LCD typu CMYK a Ty? :-) A mówimy tu o monitorach...

A co to ma do rzeczy w temacie dodania nowego koloru?

Reply to
Pszemol

" Wbrew powszechnemu przekonaniu poprzez mieszanie trzech dowolnie wybranych i ustalonych barw nie da się uzyskać pełnej palety barw rozróżnialnych przez człowieka"

Przez chwile pomyslalem ze znalazlem sie na grupie Audioodmiennych.

Prosze niech ktos mi powie ze to nieprawda.

Reply to
wirefree

wirefree pisze:

Zapytaj pierwszego z brzegu drukarza.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

MKi pisze:

Jak mawiali starozytni nie ucz ojca dzieci robic !

Nie musze pytac zreszta tak jak wiekszac czytelnikow tej grupy ktorzy zdobyli odpowiednie techniczne wysztalcenie.

Tobie radze tez zaczac nauke i to najlepiej od podstaw bo masz duze zaleglosci.

Reply to
wirefree

wirefree pisze:

Łał. Mamy na grupie nowego super-experta! I to jakiego napalonego!

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Daje. Musialbym poszukac artykul (kolega pisal) gdzie ladnie przedstawione jest 3, 4, 5, 6 roznych kolorow do odtworzenia CIELAB. AFAIR dla 4 jest juz dosc dobre pokrycie i zwiekszanie ilosci kolorow niewiele zmienia. Robilismy to dla roznych kombinacji laserow (w LCD masz szersze pasma poszczegolnych skladowych) ale idea dla LCD pewnie zostaje ta sama: 3-troche za malo (wiec nadrabiaja podswietleniem),

4-optimum, 5-prawie nic nie daje.
Reply to
Jerry1111

Inna przestrzen kolorow by sie przydala, bo sama konwersja pewnie za duzo nie polepszy.

Reply to
Jerry1111

Znowu Expierd? Bedzie fajnie ;-) Tylko mam wrazenie ze mi go wszyscy z killfile wyciagaja ;-(

Reply to
Jerry1111

Pszemol pisze:

Pewnie ze składowych R i G wezmą mniejszą, wyślą na Y, a resztę zostawią w R lub G ;)... A tak na serio - sygnał i tak będzie taki sam jak dotychczas.... pewnie dekodują to podobnie (do RGB) i dalej "dodają" Y. Swoją drogą, większa powinna być ilość osiąganych kolorów z zakresu żółte, pomarańczowe, żółto-zielone itp. Zakładając, że (R+G) = Y i dając

8-bitów na kanał, to można wygenerować 256 odcieni żółtego dla RGB i 512 odcieni żółtego dla RGBY :). Rośnie też liczba możliwych odcieni tych kolorów... W aparatach cyfrowych stosuje się sensory RGBG. Tutaj, można powiedzieć, że mamy RGBG lub RGBR, w zależności od tego jak sterować będziemy Y. No i zakładając, że takie 4 pixele tworzą właściwy PUNKT. Generalnie nie sądzę, żeby to była jakaś rewolucja... po prostu bajer, żeby się lepiej sprzedawało. Może obraz faktycznie lepszy będzie, ale nie jest to kamień milowy w rozwoju telewizji ;).. W sumie co chwile producenci TV wymyślają jakieś nowe pomysły, każa marka musi mieć swoje hasło i tyle... to bardziej pomysł marketingowców niż naukowców.... Takie jest moje zdanie ;)...
Reply to
Konop

W dniu 2010-03-24 20:31, wirefree pisze:

Pochwal się lolku gdzie zdobyłeś to wykształcenie i ile cię kosztowało.

Reply to
AW

Użytkownik Lukasz Sczygiel napisał:

Wiesz - CRT nie ma tego problemu bo luminofor zwany zielonym świeci w zasadzie na żółto. A jak dokładamy żółty to zaraz warto by dołożyć cyan i magentę żeby z rtójkąta RGB zrobić sześciokąt RYGCBM. A potem jeszcze fiolet dołożyć Iten prawdziwy a nie udawany przeniebieszczoną purpurą). W monitorach dla DTP może mieć to znaczenie - lepiej oddadzą to co w druku (czyli w metodzie substraktywnej CMYK) wyjdzie. Przeciętnemu klikaczowi niewiele to da tak jak przeciętny klikacz nie kupuje selekcjonowanych monitorów klasy DTP.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Pszemol napisał:

Całego mnóstwa nie można było - w żadnym dyskretnym systemie mieszania barw nigdy nie osiągniesz wszystkich barw spektralnych. Fioletu w ogóle żaden współczesny system odtwarzania barw nie uwzględnia - linia purpur nie jest linią purpur tylko leci przez obszar brunatów tak naprawdę...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik wirefree napisał:

Rozumiem że drukarzem jesteś? No to już wiem dlaczego część wydawnictw ma taki do dupy kolor - pewnie ty to drukujesz.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.