Co do AVRów (programator)

Witam

Wiem, że temat wałkowany wielokrotnie, ale niestety, wiele rzeczy się zmienia, pojawiają się nowe produkty, nowe procki, nowe firmware'y... Sytuacja jest dosyć dynamiczna i ciężko bazować na postach sprzed kilku miesięcy... Poszukuję jakiegoś niedrogiego programatora/debugera dla AVRów itp. Wymagania:

- jak najtańszy (200.300zł max)

- programowanie po SPI, PDI, TP (zwykłe AVRy, XMega oraz nowsze ATtiny10 i podobne)

- debugowanie (JTAG koniecznie, dobrze też byłoby mniejsze procki jakoś debugować)...

- jakieś perspektywy na przyszłość (żeby się nie okazało, że za rok już nie kupię procków z nim zgodnych)...

To właściwie tyle... Przymierzałem się do AVR Dragon, ale sam już nie wiem, czy spełnia on wszystkie powyższe wymagania i czy nie ma czegoś lepszego lub/i tańszego.

Co do kwesti DIY czy zakup - wszystko mi jedno!! Jeśli funkcjonalność ta sama, a cena OK, to kupię gotowca, ale jeśli jakiś DIY ma mi dać większe możliwości, to sobie sam poskładam.

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@k11g2000vbf.googlegroups.com...

Powiem tak - Dragon jest fajny do... prac specjalnych. Czyli do "naprawy" posadzonych procków. Potrzebujesz coś zaprogramować równolegle, czy wysokonapięciowo, Dragon jest ekstra, ale do codziennej pracy to masakra. Mam go ze 3 miesiące i powiem tak, wszystkie uwalone proce sobie "naprawiłem", ale....

AVR Studio do obsługi programatora to koszmar, np. nie podaje domyślnych ustawień fusebitów dla danego procka. W pdf-ach chcąc to odszukać to trzeba zajrzeć na 10 różnych stron i stracić pół godziny czasu, bo nie ma żadnego zestawienia.

No i ostatnia rzecz, którą mi się naraził: Dragon nie obsługuje po ISP np. ATMEGI32U4, którą obsługuje po ISP programator "trzeciego" producenta i to z oprogramowaniem, które nawet nie ma o jej istnieniu pojęcia. A co najgorsze stwarza pozory działania. Bo w AVR Studio ATMEGE32U4 jak najbardziej można wybrać, jak najbardziej ustawić tryb ISP, tylko że połączenia nie można nawiązać. I gdy człowiekowi po półgodzinnej walce już piana idzie z ust, zagląda się do tabelki i eureka. Dragon z ATMEGA32U4 działa tylko w trybie równoległym i czymś tam jeszcze (nie chce mi się teraz do pdf-a zaglądać). Tylko do cholery dlaczego program o tym nie krzyczy po wybraniu ISP, a jedynie wywala komunikat, że połączenie nie powiodło się.

No i na koniec... Jak już zdecydujesz się na Dragona, to miej na uwadze, że czeka Cię wykonanie przejściówki do ISP (lub jej zakup), bo jakiś burak zamiast typowego 10 pinowego gniazda dał 6 pinowy goły "goldpin". No i wlutowanie podstawek, bo przecież przy ponad 200 zł. dla AVR koszt podstawek wartych powiedzmy dolara to zbyt wiele. No chyba że ma to na celu żebyś sobie lutowanie poćwiczył.

Na codzień natomiast używam coś takiego i jestem zadowolony:

formatting link

Natomiast Dragon - na pewno go nie sprzedam, ale używać tylko jego sobie nie wyobrażam.

Reply to
Marcin Wasilewski

Użytkownik "Marcin Wasilewski" snipped-for-privacy@adres.pewnie.je.st> napisał w wiadomości news:igf2vu$684$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

^^^

Dla ATMEL-a oczywiście. .

Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2011-01-10 13:01, Konop pisze:

formatting link

ATJTAGICE klon (do JTAGa). Z debugowaniem mniejszych nie jest już tak łatwo (tanio).

Reply to
Adam Dybkowski

Radzisz kupować to bezpośrednio na tej stronie internetowej Czy lepiej zrobić samemu?? A może są jakieś dostępne klony tego??

Czyli podsumowując.. wśród tanich narzędzi mam do wyboru:

- uniwersalny programator do praktycznie wszystkiego (mkII klon)

- trochę droższy debugero-programator, mniej uniwersalny, ale dający ograniczone możliwości debugowania (AVR Dragon)

- klony JTAG do programowania i debugowania większych procków

A jeśli chcę mieć wszystko w jednym, to już musi być drogo, czy tak??

Reply to
Konop

W dniu 2011-01-11 20:08, Konop pisze:

To już jest klon. :) Ja tam kupiłem i przesyłka poszła bez problemu. Płatność AFAIR przez PayPal. Na mojej www w Downloads znajdziesz cały schemat i dokumentację tej płytki.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-01-12 22:59, Adam Dybkowski pisze:

A dokładniej to schemat leży tutaj:

formatting link
Mi wyszło, że taniej kupić gotowca niż zamawiać PCB, części i bawić się w lutowanie. Wolę bawić się we własne projekty a narzędzia mieć gotowe. I tak, lutownicę też kupiłem gotową zamiast składać z części.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.