Cienka folia z niklu

Loading thread data ...

Ukaniu snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Jak byś nie szukał tylko przeszedł się do jakiejś lepszej galwanizerni to pewno by Ci już taką folię zrobili.

Reply to
kogutek

Czemu nikiel? Zgaduję - bo złoto jest za ciężkie?

Mirek.

Reply to
Mirek

Złoto jest zbyt kowalne - mambrana by wiotczała.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ukaniu snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Technologia jest prosta. Osadza się na innym metalu nikiel a potem podłoże rozpuszcza.

Reply to
kogutek

Dnia Sat, 31 Mar 2012 12:19:04 +0000 (UTC), kogutek napisał(a):

I znasz takie galwanizerie w Polsce, ktore to robia ?

bo wpisanie w google nickel foil daje pare interesujacych linkow, a "folia niklowa" nie :-(

P.S. Jak to w koncu jest - metal powstaly w wyniku elektrolizy jest kiepskiej jakosci czy znakomitej. Tzn o wytrzymalosci mowie, nie czystosci.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 31 Mar 2012 14:40:55 +0200, J.F. napisał(a):

P.S.

formatting link
za kg, opakowanie 100 arkuszy, bo chyba nie 300zl za pasek niklu

25x250x0.025mm czystosci zaledwie 99.5%

PPS. Ten mikrofon to jakies specjalne cudo ? Bo nie bardzo wierze w mozliwosc amatorskiej naprawy. Pewnie sie okaze ze folia fikusnie pogieta. A ona w ogole niklowa, czy np z metalizowanego mylaru ?

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Dawnymi czasy rzucili mnie na studenckie praktyki robotnicze do galwanizerni. Na różna rzeczy się tam napatrzyłem. Między innymi na galwanizację tworzyw sztucznych (ABS). Podstawaową warstwą, nakładaną zaraz po aktywacji powierzchni, był tam bodajże nikiel. W tym przypadku galwanizowanie tworzywa sztucznego (np. w postaci folii) może być niezłym pomysłem. Wpisanie w googla "galwanizacja abs" daje całkiem dobre wyniki.

To zależy. Może być i tak, i tak. Mieli tam na przykład osobne wanny do miedziowania kwasowego i cyjankowego. To ostatnie przebiega wolno, ale powłoka dobrze przylega do podłoża. Robi się je najpierw, później dowala się kwasowo grubą warstwę miedzi.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Witam Najlepszą jakość warstw metalicznych uzyskuje się, nie metodami galwanicznymi, tylko poprzez naparowywanie próżniowe. Zakładów oferujących naparowywanie jest mniej niż galwanizerskich ale jeżeli folia ma być super, to może warto spróbować. PP

Reply to
PL(N)umber_One

Obecnie stosuje się podobno pallad, stosunkowo rzadka warstwa (pojedyncze atomy, które osadzają się w siatce tworzywa), dopiero potem niklowanie i chromowanie.

Przed laty kumpel pisał pracę dyplomową o klejeniu i metalizowaniu teflonu. Tutaj najpierw bombardowano teflon jonami metalu (nie powiedział jakiego). Potem można było metalizować teflon czym się chciało, a także kleić do czegokolwiek.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Postęp technologiczny, to rzecz bardzo interesująca, ale akurat w tym przypadku ida one w odwrotnym przypadku niż potrzeby pytającego. Naniesienie ordynarnej powłoki grafitowej mogłoby być najlepszym rozwiązaniem.

Tajna praca dyplomowa?!

Nie wykluczam, że nawet na teflonie by się dało umieścić warstwę przewodzącą, poniklować ją, a następnie bez wysiłku odkleić.

Reply to
Jarosław Sokołowski

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Znakomitej jakości. Atomy poukładane są równo jak w pudełeczku. Oczywiście spieprzyć można wszystko. Ale temat jest nie jak spieprzyć a jak zrobić dobrze.

Reply to
kogutek

Zgadza się. To tylko napisałem jako ciekawostkę.

Tak wyglądało. Robiona na zlecenie jakiejś firmy, kumpel dostał za to też pieniądze.

Chyba w tym przypadku byłoby lepiej na jakimś podobnym materiale, ale przewodzącym, lub przynajmniej elektrostatycznie podatnym. Może POM?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Powitanko,

Dobre mikrofony maja membrane z takiej folii, tak przynajmniej pisza i zlotawo mi przeswieca przez siatke. Bycmoze jest to cos pozlacane. Chodzi o to, zeby chemicznie sie nie degradowala.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Nie wiem gdzie kupić, twoje kilkanascie um to duzo jak na mikrofon. Oderwij sobie kawalek folii aluminiowej (typowa 0,012mm) i zobacz jaka jest sztywna. Wydaje mi sie ze w mikrofonie 1um to duzo. Folie Cu mozna zrobic osadzajac Cu na stali kwasoodpornej z kapieli siarczanowej, z niklem sie nie bawilem. Rownie dobrze folia do mikrofonu to moze byc stop. Moze poprostu kupic bardzo duzy mikrofon pojemnosciowy i wydlubac.

Reply to
nenik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.