Ciecie plytek

Powitanko,

Wiem, ze profesjonalnie to pewnie sie robi gilotyna, ale w warunkach domowych kupowanie takich maszyn jak pokoj moze sie nie spotkac z uznaniem zony;-) Szukam wiec jakiegos rozwiazania mniej upierdliwego od ciecia recznego. Np. takie cos:

formatting link
watpliwosci to obroty (5krpm)- nie za szybko to? i pasek napedowy - jakos nie mam przekonania. A moze jest cos lepszego w cenie nie zabijajacej? Rozwazam tez zlozenie samemu podobnego sprzetu, tylko nie wiem jak to jest z predkoscia ciecia. W metalach wiadomo - wiercic trzeba powoli, drewno - szybko, w PCB - ultra szybko, ale ciecie to co innego. Jakich frezow uzywac (ksztalt zebow)? Przydalo by sie tym czasem przeciac plastik, tu z kolei z pewnoscia male obroty i jakies miekkie metale (Al, moze mosiadz), tu juz pewnie troche mocy trzeba. Bede wdzieczny za wszelkie uwagi w tym nieco offtopicznym temacie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Zależy ile tego tniesz i jakie kształty. U mnie bardzo często sprawdza się dremel :-) Mam takiego bezprzewodowego, ma chyba 5k-35k obrotów *bez obciążenia*, nadaje się zarówno do cięcia PCB jak i wiercenia.

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Powitanko,

Tak, ale raczej trudno tym uciac prosto, a na tym mi najbardziej zalezy. Jakas prowadnica musi byc. Ilosci raczej prototypowe.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

To tak jak u mnie. Małe płytki brzeszczotem. Większe, lub gdy się spieszę, tnę małą frezarką ręczną z założoną cienką tarczą. Za prowadnicę robi aluminiowy liniał lub kawałek laminatu z wyfrezowanymi wglębieniami, do podparcia frezarki tak, by nie odjeżdżała. Idzie naprawdę szybko i równo. Żłobię dwustronnie, łamię i równam na piapierze ściernym. Jest szybciej niż cięcie za jednym przejściem całego laminatu (silnik za mocny nie jest). Wadą jest bardzo drobny pył, który osiada na wszystkim w okolicy.

Reply to
Marcin Kulas

Powiem Ci, że nie tak trudno. Przystawiasz do czegoś o równej krawędzi (kawałek płaskownika, linijka metalowa, etc) robisz jeden szybki rowek, a później w ręce możesz tym dremelem to przeciąć w parę sekund. Metoda śmieszna, ale naprawdę da się to uciąć (nawet bardzo rzekłbym) prosto.

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Malutka gilotyna - właściwie w sklepie to się nazywało "nożyce stołowe". Tnie szybko, równo. W przeciwieństwie do dremela bez hałasu i pyłu, no ale jak kto woli.

Mirek.

Reply to
Mirek

Obawiam się, że tego typu maszyna zdecydowanie nie spotka się z uznaniem żony. Będzie produkowała duże ilości pyłu i powodowała uciążliwy hałas. Kup raczej nożyce stołowe. Czym solidniejsze i cięższe tym lepiej. Nożyce powinny być jakoś przykręcone do stołu (oczywiście solidnego i ciężkiego).

Paweł

Reply to
Paweł

Ja mam coś takiego:

formatting link
Ale w warsztacie, nie w domu. Hałasuje, ale tnie dobrze. Nie tylko PCB. Nie pyli przesadnie.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Mam podobną piłę z czasów gdy Proxxon był Minicraftem. Stolik taki sam, ale zasilanie 12-18V, silnik 100W 20kRPM. Do cięcia laminatu używam frezów tarczowych do metalu 50mm x 0.4mm. Tnie super, ale kurzy też. I wyje niewąsko :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

MKi pisze:

Z taśmą diamentową i "polewaczką"? Jak się sprawuje? Kupiłem tą piłę do cięcia metalu - wreszcie koniec ze sportem w warsztacie :) Pozdrawiam Grg

Reply to
grg12

Pawel "O'Pajak" pisze:

Nadcinam nożem do pcv po obu stronach i łamię w imadle albo kombinerkami. Ważne żeby nie łamać do końca w jednym miejscu tylko po trochu na całej długości. Potem wyrównuję pilnikiem. Większe płytki tnę starą masywną gilotyną do papieru ale czasami nie chce mi się ruszać od biurka więc wybieram punkt1 :)

Reply to
Mario

da sie tez nozycami do blachy. inne metody ciecia mysle tez sie zonie nie spodobaja, zwlaszcza jak poczyta z czego taka plytka jest zrobiona i ile rodzajow raka mozna dostac od pylu/przegrzanego epoksydu...

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Sprawuje się bardzo dobrze, mam ją już 9 lat.

Jaka taśma nie pamiętam, kupuję je w firmowym sklepie Boscha w Gdańsku. Patrzę zawsze, żeby były jak najdrobniejsze zęby i to wszystko. Bez polewaczki - jakoś problemu z pyłem nie zauważam - ale też nie jest używana do cięcia metrów, ale raczej centymetrów, jak trzeba coś na poczekaniu wyrzeźbić.

Trzeba uważać na wyginanie taśmy, jak trzeba łuk wyciąć - potrafi pęknąć.

Wycinam głownie PCB, pcw, plexi. Metali raczej nie.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

A może coś z DIY? Widzi mi się stolik z tarczą, podobny do "krajzegi", tylko w dużo mniejszej skali. Do tego równa prowadnica po jednej stronie. Nie byłoby trudne do zrobienia i chyba sobie coś podobnego złożę...

Reply to
Adam Wysocki

O ile takie stoliki - piły modelarskie są dostępne, np. proxxon, to mają dosyć nieciekawe ceny jak na swoje możliwości. Można zrobić coś podobnego, home-made stolik z prowadnicą do popularnej i niedrogiej "gumówki". tarcze 1.0mm są dostępne bez problemu. Oczywiście potostaje problem zapylenia, zawsze można zmajstrować jakiś odciąg spod tarczy...

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.