Chińskie błędy...

Cześć,

Zakupiłem sobie tylną lampkę XC-105C na dynamo do roweru. Jak z każdą chińszczyzną rozebrałem by poprawić to co tam te małe rączki spieprzyły, a że proste było to sobie schemat rozrysowałem i się zdziwiłem, bo schemat prosty a ja nie wiem jak/czemu/po co.

formatting link
ąda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał. Zwarłem NET1 i NET0 i lepiej działać zaczęło.

Zastanawiam się też nad bezpieczeństwem kondensatora podtrzymującego C2 (1F/5,5V). Zasilenie go bezpośrednio z dynama gdy jest rozładowany bez ograniczenia prądu może mu nie służyć.

Sama lampka jaki i PCB starannie wykonane, wygląda przyzwoicie dobrze świeci ale musi być połączone przez przednią lampkę JY-7060 a nie bezpośrednio do dynama bo inaczej kondensator C2 dostanie za dużo napięcia.

Reply to
Andrzej W.
Loading thread data ...

W dniu 11.10.2017 o 17:50, Andrzej W. pisze:

No jak to? Schemat prosty, Chińczyk bezmyślnie skopiował, a ty nie wiesz co i jak?

Hue, hue, hue... geniusz elektroniki.

Reply to
Kaczin

Na moje oko bez zwarcia tych punktów schemat nie ma sensu. Q1 z przyległościami to stabilizator prądu dla diod. Co ma dawać Q2, to nie jestem pewien - jakieś wyrównanie świecenia w szerszym zakresie obrotów dynama? - a może coś w rodzaju światła "stop" podczas gdy na C2 jeszcze jest dość napięcia, a gwałtownie spadną obroty?

Reply to
Mirek

Dnia Wed, 11 Oct 2017 21:09:08 +0200, Mirek napisał(a):

Jak napięcia z dynama nie ma to jest zmniejszany prąd LED (zmniejszana jasność). Zapewne żeby wydłużyć czas świecenia.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2017-10-11 o 21:16, Jacek Maciejewski pisze: > Dnia Wed, 11 Oct 2017 21:09:08 +0200, Mirek napisał(a): >

Dokładnie, gdy dynamo nie pracuje to lampka jest zasilana małym prądem z C2. Dzięki temu świeci ponad 5 minut z zadowalającą jasnością.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Kaczin" snipped-for-privacy@poczta.interia.pl> napisał w wiadomości news:orljtb$107b$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

powinien być inżynierem a co...

Reply to
jacek

W dniu 12.10.2017 o 09:04, jacek pisze:

Nie wątpię, że jest!

Reply to
Kaczin

Pomyłki się zdarzają - poszła wadliwa partia... ale przecież można opchnąć do Polski - pójdzie każde g... tylko cena, cena, cena!

Reply to
Mirek

Tak sie czasem zastanawiam, jak to dziala. Wiedza ze bubel, wiec do Polski ?

Czy wysylaja np do Niemiec, jak tam klienci/odbiorca zauwazy ze bubel, to im oddaje ... wysylac do Chin nie ma sensu, wiec ktos sprytny sle do Polski.

Czy uczciwe sprzedaja na jakies aukcji "towar z usterka", nabywca swiadomie lub nie kupuje, znow sprzedaje ... i gdies ta informacja ginie.

Tylko tu akurat taki blad, ze mogl dlugo nie byc wykryty, bo przeciez dziala.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-10-11 o 17:50, Andrzej W. pisze:

Ta przednia lampka znośnie świeci? Szukam właśnie jakiejś taniej i dobrej na dynamo :)

Reply to
spider

Zrobiłem porównanie, bez układu ograniczenia jasności działa to nieznacznie krócej, ale działa ~poprawnie, brak stabilizacji prądu też da się przeżyć, w przedniej lampce jest ogranicznik napięcia więc LEDów się nie spali.

formatting link

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2017-10-13 o 09:53, spider pisze:

Zainstalowałem sobie to w dwóch rowerach i trochę dziewczyny wieczorkiem pojeździły. Wydaje mi się, że w tej cenie nie dostaniesz lepszego kompletu. Wiązka przednia dość dobrze wyprofilowana, duża jasność, do miasta starczy na 100%. Moim zdaniem znacząco lepsza od taniej lampki z żarówką halogenową. Tylna lampka jest bardzo widoczna. Dla porównania włączyłem też bateryjnego "migacza", którego uznawałem za bardzo jasnego. Z 50m lampka migająca była już mało widoczna a ze 100m właściwe wcale (chodzi tu o zdominowanie jej przez lampkę na dynamo a nie o to, że sama z siebie była by niewidoczna z takiej odległości). Dodatkowo mamy dwie diody świecące na boki co czyni nas lepiej widocznymi przy pokonywaniu skrzyżowań.

Lampki zaczynają być już widoczne przy prowadzeniu roweru, co przy żarówkach było nieosiągalne.

Reply to
Andrzej W.

"Andrzej W."

Jaki jest max prąd ładowania tych Faradowych kondensatorów podtrzymujących? Goldcap ma wiadomo swoją rezystancję wewnętrzną, która trochę ograniczy prąd ładowania (w porównaniu do zwykłych elektrolitów gdzie prądy znacznie większe przy ładowaniu puszczają). Jednak przy pomiarach widzę, że jak pusty goldcap to prąd w pierwszych sekundach potrafi i ze 200mA osiągnąć. W pdf-ach które znalazłem nie podają parametru max prądu ładowania i jak on wpływa na trwałość takiego kondensatora. Zakładam, że takie katowanie pustego capa prądami ładowania po 100 i więcej mA mu nie służy. W swoich układach przy 5V daję opór w szerego 510 Ohm aby przy pustym capie nie płynęło więcej niż 10mA ładowania.

Reply to
jedrek

Am 19.10.2017 um 15:35 schrieb jedrek:

jakieś 30mA. Normalne elektrolity, to > 1kA potrawią w impulsie strawić.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.