Chinski scalak SGM 8592

Potrzebuje zastosowac uklad scalony SGM8592. Mam schemat blokowy prostego ukladu, w ktorym on jest zastosowany. Poguglalem i dowiedzialem sie tylko, ze jest to wzmacniacz analogowy. Niestety nie znam chinskiego i nie udalo mi sie znalezc nawet oznaczen poszczegolnych nozek, nie piszac juz o podstawowych parametrach. Ktore nozki podlaczyc do zasilania, gdzie sa wejscia, wyjscie i co tam jeszcze. Uklad ma ksztalt kwadracika po cztery nozki z dwu przeciwleglych stron. Czy Ktos moglby mi w tym cos pomoc? Pzdr Tornad

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

Coś więcej o tym układzie? Jakie zastosowanie?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pokaż schemat, zapewne da się tam wsadzić jakikolwiek inny opamp. Nie sądzę, żeby to był jakiś nadzwyczajny wzmacniacz.

Reply to
Jakub Rakus

Pan Jakub Rakus napisał:

Z chińskiego dejtaszitu tego scalaka wynika, że ten wzmacniacz, to do EKG. Więc nie jestem do końca przekonany, że nie jest nadzwyczajny -- tam są dość specyficzne wymagania.

Reply to
invalid unparseable

gdzie sa wejscia,

Analizuje budowe dalmierza laserowego. Produkcji Chinskiej. Schematu, oprocz blokowego firmy leica, nie udalo mi sie znalezc czy wyprosic. Ten scalak pracuje tam jako wzmacniacz sygnalu echa laserowego. I ten podzespol, w mojej ocenie ma bardzo duza czulosc. Potrafi odebrac i wzmocnic promien laserowy odbity od bialej sciany z odleglosci ponad 100 m. Uklad umieszczony jest w ogniskowej soczewki o srednicy okolo 2.5 cm. Wczesniej konstruowalem takie uklady i udalo mi sie odebrac echo z odleglosci "az" kilkudziesieciu cm. Uzylem fotodiody PIN w konfiguracji z "biasem" okolo 9 V. Innymi slowy chce ten podzespol z tego dalmierza normalnie z..kopiowac. Jesli by ktos mial inny, sprawdzony czy dzialajacy (i nie drogi) szybki uklad "odbiornika" echa laserkowego (czerwony o mocy okolo 1 mW) odbity z odleglosci nawet kilkunastu metrow, to kupuje. No i zasilanie dalmierza; "az" 4.5 V z 3 paluszkow AAA. W tym dalmierzu pracuje mikroprocesor SIM3U146. On mierzy czas miedzy wyslaniem promienia przez nadajnik i jego odbiorem i przelicza go na odleglosc. Nominalna rozdzielczosc czy blad pomiaru wynosi +-2 mm. Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

Cześć, Przy odległości ok 100m czas miedzy wysłaniem sygnału optycznego a odebraniem jego echa wynosi ok 667ns. Da się to zmierzyć bezpośrednio prockiem ale aby uzyskać rozdzielczość na poziomie np 1 cm używając ogólnie dostępnych elementów to trzeba użyć bardziej subtelnej techniki np. modulując promień laserowy i po stronie odbiorczej mierzyć nie tylko opóźnienie ale też przesunięcie fazowe odbieranego sygnału. WuPeS

W dniu 2015-01-27 o 03:50, Tornad pisze:

Reply to
WuPeS

pracuje mikroprocesor SIM3U146. On mierzy czas miedzy wyslaniem promienia przez nadajnik i jego odbiorem i przelicza go na odleglosc. Nominalna rozdzielczosc czy blad pomiaru wynosi +-2 mm.

To o czym piszesz, znam. Chlopcy z firmy leica uzyskali dokladnosci pomiarowe rzedu kilku mikronow. Nazywa sie to dalmierz absolutny. Niedawno przegladalem jego reklame. Nie znam ceny ale na moj gust urzadzenie jest dosc ciezkie i zlozone i musi kosztowac co najmniej -nascie tysiecy dolarow.

Moj dalmierz za okolo 100 dolarow wysyla impuls a scislej dwa i mierzy tylko czas jego lotu tam i z powrotem. Nie ma tam (chyba) zadnych modulacji.

Dzieki za zainteresowanie i info. Jesli znajdziesz cos konkretnego np. szybki uklad odbiorczy impulsu laserowego, ktory da sie zmierzyć bezpośrednio prockiem, to daj znac.

Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

Przekopałem różne strony z PDFami i nic mądrego nie odnalazłem :(

Przez chwilę miałem nadzieję, że to jakaś podróbka AD8592 ale właśnie wybiłeś mi to z głowy :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Producentem układu jest firma SGMicro, ale co dziwne na ich stronie nie ma tego scalaka w dziale "products", tak jakby już go nie produkowali... Gdzieś na jakimś ruskim forum dokopałem się informacji, że jest to podwójny wzmacniacz tzw. precyzyjny, rail-to-rail. Z kolei na stronie producenta gdzieś głęboko w przykładowych aplikacjach można natrafić na tabelkę z danymi: Vos 500uV Vcc max 5.5V GBP 1,45MHz Slew rate 0.9V/us LF noise (0.1Hz-10Hz) 0.85uVpp Czyli prawdę mówiąc ogromnego szału nie ma, Analog robi przynajmniej kilka lepszych i znacznie lepszych wzmacniaczy, w niewygórowanych cenach.

Reply to
Jakub Rakus

Dzieki za zainteresowanie. Ja powoli "hakuje" ten uklad. Dzis zauwazylem, ze do ukladu a prawdowpodobnie do tej diody odbiorczej doprowadzone jest napiecie +100 V. Musi tam zatem byc dioda PiN, wymagajaca tzw. biasu rzedu 100-200V. Mysle, ze powoli ten uklad rozszyfruje w stopniu umozliwiajacym jego zastosowanie jako odbiornika echa puslu swietlnego.

Przy okazji; nie mam zielonego napiecia tfe, pojecia, skad sie tam wzielo tak wysokie napiecie? Zapewne jest sposob aby na jakims dedykowanym scalaku czy czyms w tym guscie, z 4 woltow uzyskac 100? Zapewne potrzebny prad bedzie rzedu pojedynczych nanoamper, ale zawsze. Nie widze tam zadnej drabinki C, R i diod, ktore pracowalyby jako powielacz napiecia.

W sumie nie pozostaje mi nic innego jak potraktowac uklad odbiorczy jako czarna skrzynke bez mozliwosci zagladania do srodka. Musze "tylko" zgadnac gdzie i co podlaczyc. Z niego na szczescie wychodzi tylko 5 drutow, z ktorych jeden to masa. Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

Dzieki za zainteresowanie i pare cennych informacji. Rzeczywiscie jakies cudo to-to nie jest. W oparciu o to co mi wyczailes oraz zblizona opinie Romana, potraktuje ten podzespol jako dzialajaca czarna skrzynke. Musze tylko metoda prob i bledow wyczaic gdzie jest wyjscie. I wcale nie jestem pewien czy do moich celow to sie nada, gdyz mnie chodzi o krotkie czasy narastania i w ogole o to, by odbiornik byl ekstremalnie szybki i dzialal przy jaknajkrotszych impulsach swietlnych. rzedu kilku, gora kilkunastu, nanosekund.

Wiem juz, ze tam zastosowano diode PIN bo do ukladu odbiorczego doprowadzone jest napiecie 100 V jako "bias". Chetnie poczytalbym jaki najszybszy wzmacniacz uzyc do wzmocnienia zapewne zaszumionego sygnalu z tej diody i ew. uformowania go do dalszej "obrobki".

W kazdym razie jestes niezly jako elektroniczny detektyw; ja tez szukalem ladnych pare godzin i nawet tego nie znalazlem. Dzieki.

Pozdrowienia Tornad

Reply to
Tornad

Jeśli chodzi o wyprowadzenia tego wzmacniacza, to jest on dostępny w obudowie SOIC-8 lub MSOP-8 więc powinien trzymać się "standardu":

formatting link
Natomiast jeśli chodzi o wzmacnianie sygnału z diody PIN to układy są przeważnie podobne do tego:
formatting link

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2015-01-28 o 17:44, Jakub Rakus pisze:

W końcu znalazłeś tego pdfa do tego układu czy nie? Podaj link to wersji chińskiej. Jak nie ma na stronie producenta to oznacza:

- wycofano

- zamówienie na niego było niestandardowe Producent nie chce kopiowania i dostał grawerkę z oznaczeniem jaki sobie zażyczył, np. HP tak robi.

Skąd wiesz że akurat ten dalmierz działa na zasadzie zliczania impulsów a nie np. porównania fazy? Tu napisali, że metody są różne:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Nie, nie ma datasheeta nawet po chińsku, są w kilku miejscach odnośniki do pliku pdf prawdopodobnie z notą katalogową, ale niestety został on już usunięty. Ja tylko zebrałem do kupy informacje, które po kilkunastu minutach kopania w googlach wygrzebałem na kilku stronach i forach.

Reply to
Jakub Rakus

Dzieki za odpowiedz i sugestie, ze uklad moze dzialac na zasadzie innej niz sobie zalozylem. Na jednym z wyjsc odbiornika pojawiaja sie paczki sygalow wcz. To koplikuje uklad w stopniu przerastajacym moje mozliwosci jego rozgryzienia. Innymi slowy poddaje sie. Ale nie do konca. Postanowilem zajac sie analogicznym ukladem tyle, ze na poziomie ultradzwiekow. Oto uklad, ktory mnie zainteresowal i ktorego kilka egzemplarzy po 2 diolary sztuka, mam.

formatting link
Tam dlugosc impulsu wyjsciowego jest funkcja odleglosci. Czyli im ten impuls jest dluzszy tym wieksza jest odleglosc do tarczy, od ktorej sygnal sie odbija.

I tu pytanie. Jak to zrobio aby ten uklad zapetlic. Tzn. koniec tego dlugiego impulsa wyjsciowego przeksztalcic tak aby mozna go bylo podlaczyc na wejscie (trigger). W ten sposob uklad dzialalby sam caly czas a ja mierzylbym generowana przez niego czestotliwosc. Wtedy uzyskalbym generator, ktorego czestotliwosc bedzie funkcja odleglosci. I o to mi chodzi. Z tym, ze chcialbym uniknac obrobki tego impulsu wyjsciowego i zapetlania ukladu metodami logicznymi.

Moglbys mi Ty lub Ktos, cos w tej materii "grzebnac"? Czy to w ogole jest mozliwe w sensie w miare stabilne, czy sobie od razu dac z tym spokoj?

Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

Jak koniecznie chcesz to zrobić sprzętowo to proponuje multiwibrator monostabilny o czasie trwania impulsu 10us (trigger), wyzwalany zboczem opadającym lub po zanegowaniu sygnału echo narastającym. No i jeszcze coś do startowania, bo samo może się nie wzbudzić. Tylko doczytaj co ile minimalnie można zapodawać triggery.

Reply to
Jakub Rakus

Raczej APD.

Reply to
PcmOl

Sluszna uwaga. Widze, ze sie "troche" na tym znasz. W lawinie sila jest:) Moze cos praktycznie w tym temacie moglbys jakies zleconko przyjac? Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.