Chiński router wifi dużej mocy

Mam taki problem, budynek betonowy piętrowy z kiepskim wi-fi. Router musi być centralnie na piętrze a klienci wifi na parterze. Czy da się to zbudować z jednym centralnie umieszczonym urządzeniem (oczekiwana średnica działania 20m przez ściany)? Wiem, że można zbudować mesh używając repeatery/"wzmacniacze" itp. ale na razie interesuje mnie rozwiązanie z jednym urządzeniem. Na aliexpress jest pełno routerów mocy ( 1W czy nawet 8W), posiadające po kilka anten dokoła obudowy:

formatting link
Niestety nigdzie nie ma wiarygodnych testów takich urządzeń. Sprzedawca deklaruje 300m zasięgu ale o ile jestem w stanie uwierzyć że klient typu telefon "zobaczy" sygnał z takiego 1W routera ale czy router odbierze sygnał z klienta? Wyczuwan bullshit.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 2019-05-31 o 08:46, Marek pisze:

Szybciej uzyskasz zamierzony efekt do takiego routera podpinając zewnętrzne kierunkowe anteny np. 4 każda w innym kierunku w stronę parteru bo rozumiem że nie wchodzi w rachubę przewiert i umieszczenie anten na parterze. Antena działa w obie strony a w telefonie mocy nadawania WiFi nie zwiększysz więc mocniejsze routery tylko z mocnymi kartami np. w PC mają sens.

Reply to
jacek

W dniu 2019-05-31 o 08:46, Marek pisze:

Jeżeli nadajnik nie musi być na piętrze, to może przepchnąć pakiety po wewnętrznych kablach 230V, a wtedy nadajnik można dać na dole w gniazdku np. TP link AV600 Powerline Adapter TL-PA4010 / TL-PA411.

Reply to
Piotr Dmochowski

W dniu 2019-05-31 o 08:46, Marek pisze:

Ano antena jest ważna. A czemu nie UniFi AP LR na parterze?

Reply to
Irokez

W dniu 31.05.2019 o 09:58, jacek pisze:

Przyzwoity router z wieloma antenami namierzy kierunek odbiornika i tam skieruje wiązkę.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

AP umieszczone w miejscu gdzie nikt nie przebywa i dające średni ale rownomiernie rozłożony poziom sygnału piętro niżej wydaje się niezłym pomysłem. Problem rozwiązałem dodając satelicke zewnętrze moduły cpe w skrajnych lokacjach. Teraz z innej beczki. Czy ktoś testował w praktyce układ mesh na rozległym terenie? Ciekawy jestem jakie to ma osiągi. Tylko root ap jest połączony z lan, reszta ap przekazuje dane między sobą (poszczególnymi hopami), np:

formatting link

Czy to czasem nie daje dodatkowego opóźnienia? No bo skoro producenci zalecają, żeby nie było więcej niż 3 hopy to coś jest na rzeczy....

Reply to
Marek

W dniu sobota, 1 czerwca 2019 10:19:11 UTC+2 użytkownik Marek napisał:

Od ponad 10 lat są takie sieci na 4 zajezdniach Tramwajów Warszawskich, sam otwory montażowe wierciłem ;>

Gwiazda jednostopniowa, jeden AP podlączony do ethernetu, dwa w meshu 5GHz, klienci na 2,4GHz, APki motoroli 5131. Działa, opóźnień zbytnich nie ma. Aha, oczywiście outdoor, bo to do łączności z komputerami na tramwajach.

Zaś w temacie routera dużej mocy to łacze radiowe musi być symetryczne - czy to mocą czy zyskiem anteny. Więc AP dużej mocy ma sens wtedy, gdy obsługuje wielu klientów na antenie dookólnej, zaś klienci mają standardową moc, ale anteny kierunkowe.

Reply to
Dawid Rutkowski

ha ha ha... aleś walnął! :-) czary z mleka normalnie!

Reply to
Pszemol

Nie śmiej się. Nowy standard, wifi6, ma wbudowane śledzenie stacji mobilnych, i jednocześnie operować kilkoma wiązkami. Rozwiązanie jest dostępne już od wifi4, ale wtedy było opcjonalne. W wifi6 AFAIK jest obowiązkowe.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

W dniu 2019-06-01 o 18:40, Jacek Radzikowski pisze:

Wifi6 to będzie kolejna generacja. Temat nie jest nowy bo takie czary (beamforming) pojawiły się już 802.11n a potem w 802.11ac

Reply to
Gregorius

802.11n to jest wifi4. W n i ac beamforming był opcjonalny.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.