charakterystyki EMC dla urządzeń "ITE"

Składam taki komputerek z popularnych części komputerowych, ale jako że ma on być sprzedawany do szerokiej publiczności, muszę się postarać o wystawienie mu certyfikatu CE. Z tego co się zdążyłem zorientować, certyfikat wystawiam sobie sam, jak upewnię się i wykażę, że moj komp spełnia wymagania CE.

Żeby komputer spełniał założenia, chciałbym go przebadać pod kilkoma względami i sprawdzić na ile przystaje do konkretnych norm.

Mam tu przed sobą taką przykładową normę i czysto teoretycznie się zastanawiam. Dopuszczalne poziomy zaburzeń przewodzonych na zaciskach zasilania dla urządzeń ITE to

dla 150KHz do 500KHz 79dBuV quasiszczytowo i 66dBuV srednio dla 500KHz do 30MHz 72dBuV quasiszczytowo i 60dBuV srednio

Jak trudne są do spełnienia te wymagania? Czy zaburzenia na zaciskach zasilania generowane są głównie przez zasilacz czy też inne elementy mają na to równie duży wpływ? Czy jeśli mój zasilacz "ma" CE, to czy istnieje duża szansa, że cały komplet nie przejdzie testu na te zaburzenia?

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu
Loading thread data ...

Użytkownik "pisztu" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:pyEAd.12759$ snipped-for-privacy@news.chello.at...

zaciskach

Wszystko ma wpływ na zakłócenia.

Nie wiem, czy szeroka publika kupuje komputery w kasie A. Słyszałem, że jakaś spółdzielnia (dla oszczędności) kupiła osprzęt do kotłowni w budynku mieszkalnym wykonany w kasie A (3x tańszy). W mieszkaniach sąsiadujących z kotłownią oglądanie TV stało się "mało przyjemne". Po protestach musiała zmienić na klasę B.

Klasa A jest faktycznie klasą przemysłową urządzeń informatycznych. Jak to jest dokładnie to pewien nie jestem - jak ktoś sobie chce kupić A to pewnie nikt mu nie zabroni. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Wiem, że podałem wymagania dla klasy A a nie B, której to wymagania ten sprzęt będzie musiał spełnić. Ciekaw jestem czy tzkw. "doświadczony elektronik" będzie w stanie jakoś określić "na oko" ale zarazem z dość dużą pewnością, że dany sprzęt (złożony z konkretnych elementów) ma szanse spełnić wspomniane przeze mnie wymagania (dla klasy A łatwiej się zmieścić w kryteriach, a miałem nadzieje że ktoś odważnie mi powie, że nie ma co się martwić). Osobiście podejrzewam, że niczego z góry nie da się powiedzieć i że wszystko bardzo zależy od każdego włożonego komponentu. Co prawda chętnie poznałbym jakieś statystyki, jak często powstają problemy ze spełnianiem norm przy składaniu PCtów. Ale ponieważ me elektroniczne doświadczenie jest raczej marne, mam nadzieję że mogę się mylić co do trudności spełnienia norm.

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Użytkownik "pisztu" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

O PC-tach praktycznie nic nie powiem. Sądzę, że trzeba liczyć się z problemami. Może zapytaj laboratorium w którym planujesz badania, czy badali jakieś PC-ty i jak wypadło statystycznie. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Laboratorium mowi oczywiscie ze trzeba wszystko przebadac, ale podejrzewam, ze to glownie dlatego ze wiecej na tym zarobia (nie ma co sie dziwic). Prawo takze stoi po stronie tego co oni mowia. A ja po prostu chcialbym troche statystyk czy tez obiektywnej oceny (ktora pewnie pozniej jakos wplynie na moje decyzje). Pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Użytkownik "pisztu" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Niestety chyba wszystko trzeba przebadać. Przy pierwszym podejściu do badania urządzania, które zawiera tylko jeden 8-bitowy procesor pracujący z zegarem 12MHz (

formatting link
) okazało się, że przekraczam normę emisji na 96MHz. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Czy mogę zapytać ile mniej więcej kosztowały badania takiego urządzenia? Czy byłby Pan w stanie wykonać dla mnie na zamówienie jakiś układ flashowy?

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Użytkownik "pisztu" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Mniej więcej 4kPLN (rozliczenie godzinowe), ale nie w akredytowanym laboratorium.

Niestety nie. Nie wyrabiam się z pracami niezbędnie koniecznymi, które powinny być wykonane przez 1 maja 2004, a jeszcze nie są. O innych odkładanych od kilku lat (mimo nękania przez użytkowników) już nie wspomnę. P.G.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.