CE, EMC, właściwe zachowanie się urządzenia

Cześć,

Robię układ, który po otrzymaniu sygnału na wejściu, na wyjściu generuje sygnał PWM, który poprzez falownik steruje silnikiem poruszającym nożem trnącym materiał. Informacji zwrotnej o pozycji noża dostarcza enkoder inkrementalny. Układ robię na ATmega8. Po otrzymaniu sygnału, silnik obraca się przez pewien czas, co powoduje opuszczenie, podniesienie i zatrzymanie noża. I tu mam kilka pytań, jak układ powinien zachowywać się, aby przeszedł badania na EMC wymagane do CE.

  1. Jeśli urządzenie zostanie potraktowane zakłóceniami (np. wyładowania elektryczne, fale radiowe), to jak powinien zachować się układ? Tzn.czy ma on cały czas pracować poprawnie? Czy też dopuszcza się, że zakłócenia zakłócą pracę układu, ale ma zachować się on w jakiś przewidziany sposób (np. bezpiecznie zatrzyma maszynę)?
  2. Podczas badań, badane jest zachowanie układu po obniżeniu o pewne wartości procentowe na pewne czasy napięcia zasilania. Wyczytałem, że dla urządzenia pracującego w środowisku przemysłowym są to: zapady i przerwy napięcia zasilania: 60% przez 100ms,
60% przez 1 s, 30% przez 10ms, > 95% przez 5 s. Pytanie: jak układ ma się wtedy zachowywać? Czy ma działać cały czas (wtedy trzeba by stosować podtrzymanie zasilania)? Czy może się wyłączyć, ale nie może głupieć?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Reply to
Robot
Loading thread data ...

Użytkownik "Robot" snipped-for-privacy@niemam.maila.com> napisał w wiadomości news:f1v5d8$jct$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Wśród norm zharmonizowanych z EMC musisz wyszukać normę dla twojego urządzenia lub grupy urządzeń do której ono się zalicza. Tam powinno być napisane jakie są wymogi, co do zachowania urządzenia w czasie i po poszczególnych testach.

Z tym, że dyrektywa EMC to dba o to, aby Twoje urządzenie nie zakłócało innych i samo nie dało się zakłócić.

Dużo większych problemów spodziewałbym się w spełnieniu dyrektywy maszynowej (której w ogóle nie znam). Mimo, że nie jest ona związana z oznaczeniem CE tak samo obowiązuje i dotyczy chyba prawie wszystkich urządzeń zawierających jakieś ruchome części. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Robot" napisał

Normy poprawne. Dyrektywa EMC jest juz inna. Prosze odszukac wlasciwa, bo powolywanie sie na stara jest chyba wazne tylko do lipca tego roku. H.D.

Reply to
H.D.

OK. Dziękuję za pomoc. Czyli kolejnym krokiem jest wypłacenie kilku stów i zakup odpowiednich norm? Czy jest też możliwość zapoznać się z nimi w jakiejś czytelni za darmo?

Robot

Reply to
Robot

Użytkownik "Robot" snipped-for-privacy@niemam.maila.com> napisał w wiadomości news:f1vpul$c6e$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Normy sa na ogol te same, lub niewiele sie zmienija. Czasami normy sa dostepne za darmo w roznych osrodkach.. ( nie wolno kopiowac) ale wolno naniesc poprawki do posiadanej juz normy. wazne jest aby na wlaciwa dyrektywe i normy powolywac sie w deklaracji. ( oczywiscie nalezy wymagania tej normy spelniac) Dyrektywa jest dostepna za darmo. H.D.

Reply to
H.D.

Dziękuję. Trochę mi to rozjaśniło.

A czy zgodnie z prawem byłoby podpisanie dokumentu, w którym odbiorca urządzenia przejmuje na siebie obowiązki związane z CE?

Robot

Reply to
Robot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.