się na nadawani

Witam.

Jest najtańsze badziewne CB "z hipermarketu". Pytanie brzmi: jakich czasow pomiedzy pojawieniem sie impulsu przełaczenia na nadawanie do momentu pojawienia sie nosnej na wyjściu mogę oczekiwać? Podobnie z powrotem: jakie czasy spodziewam się po zwolnieniu impulsu nadawania aby nośna zniknęła i odbiornik wrocił do stanu odbioru? Wiem, ze to pytanie do wróżki, ale chodzi o oszacowanie z grubsza, czy to jest raczej 1s czy może 10ms.

Mam do przeslania kilkanascie bitow w sposob awaryjny. Warunki dzialania partyzanckie, brak cywilizacji, brak innych metod komunikacji. Chciałbym odkurzyć cos jak baycom ale nie wiem jak zrealizowana jest w tej chwili w tanich radiach logika przełączania i nie wiem jak oszacować czas przełączania radia. Ma ktos może jakieś doswiadczenie, choćby typu "niezauważalnie szybko"?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Są już szybsze sposoby przesyłania danych przez takie radio, zainteresuj się techniką DRM i programem Dream.

Reply to
robertcb

Bez wątpienia zeby przeslać szybciej te parenaście bitów raz na pare minut warto brać ze sobą PC ;)

Reply to
Sebastian Biały

chyba tak naprawdę zależy to od danego modelu i egzemplarza następna sprawa to sam squelch może działać bardzo wolno nawet prawie do 1 s. ale jeśli nie będziesz miał pecha z radiem myślę że do 100 ms się wyrobi

Reply to
Szumek

Sebastian Biały pisze:

poszukaj urządzeń o nazwie nokton, kiedyś takie coś używałem do alarmów

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

Nie będe uzywał ani baycoma ani czegokolwiek gotowego. Bedzie to wlasna implementacja. Chciałbym tylko z grubsza wiedzieć na co mogę sobie pozwolic jesli chodzi o szybkośc pstrykania nadawaniem.

Reply to
Sebastian Biały

Jeśli będa kosztowaly 150% ceny najtańszego CB z hieprmarketu to odpadają bez wzgledu na features. Ma to być tanie (bo niestety bedzie narazone na kradzież).

Reply to
Sebastian Biały

Dnia 05.04.2009 Szumek snipped-for-privacy@interia.pl napisał/a:

Przecież delay się ustawiało w parametrach baycoma. ax25 ma to nawet chyba w podstawowych ustawieniach.

Reply to
Sergiusz Rozanski

Sebastian Biały pisze:

ale to było tanie, z drugiej reki można by pewnie poszukać, to było w sumie CB z czymś, ale nie rozebrałem nigdy pudełka, zapinało sie antenę i kilka przewodów, działało bezbłędnie w czasach kiedy o komórkach to mogliśmy marzyć, a mieć telefon to tylko po układach, albo przy poparciu Partii ;)

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:grav55$3ks$ snipped-for-privacy@achot.icm.edu.pl...

Jak nie zmierzysz to się nie dowiesz :-) Przełącznik jest mechaniczny, potem elektronika z jakąś filtracją - zapewne wyrobi się w 10ms Od konstrukcji czy wzmacniacz głośnikowy jest mikrofonowym zależy dodatkowe opóźnienie na przeładowanie pojemności. Przekaźników tam nie ma, to sekundy bym się nie obawiał.

Reply to
n

obawiam sie ze pomiedzy. 1s bylaby za dlugo, 10ms - niepotrzebnie krotko :-)

J.

Reply to
J.F.

Opóźnienie do powiedzmy 100ms pozostanie poza możliwością postrzegania operatora - zatem nie ma powodu żeby dalej je jakoś uparcie zmniejszać. W końcu radio CB przeznaczone jest do prowadzenia fonicznej łączności simpleksowej przez człowieka i pod człowieka ma dobierane parametry.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Sebastian Biały pisze:

Raczej licz koło 1s. Przełączenie nadawania/odbioru to zmiana częstotliwości pracy PLL. I to zmiana znaczna, a nie o 10kHz jak przy przełączaniu o kanał. Gdy już jest sygnał PLL-lock, to odblokowywane są dalsze stopnie nadajnika, tyle że np zasilanie samej końcówki mocy idzie (w AM) przez wzmacniacz audio, transformator modulujący itd - (a tam kondensatory z 470uF) - też napięcie nie pojawi się od razu, narasta te 100-200ms. Na oscyloskopie ładnie to widać, że sama nośna jak "narasta" na wyjściu antenowym to narasta tak dobrze z 100-200ms, a jej pojawienie ma "na oko" z 500ms opóźnienia od naciśnięcia guzika. Przełączenie z powrotem to kolejne czekanie na pll-lock, potem na odsycenie całego toru odbiorczego (zatkanego sygnałem nadajnika), ustabilizowanie się ARW, ustawienie poziomu SQ, i też dobrze pół sekundy upłynie nim radio jest w stanie coś odebrać. A jak już jest w stanie odbierać - to od pojawienia się nośnej i odblokowania SQ (jeśli będziesz go używać) to w wielu radiach też czas spory

Te czasy w tanich radiach (np onwa/alan199) są naprawdę spore, i strasznie wkurzające nawet przy zwykłym gadaniu (zwłaszcza jak operator o tym nie ma pojęcia)- gdy urywa pierwszą 1s wypowiedzi "gdzie stoi policja?" "..skiej" "na jakiej ulicy? na Ozimskiej?" "... skiej, przecież powiedziałem" itd...

Reply to
BartekK

pamiętam jak w latach dziewięćdziesiątych kolega zrobił BBS na paśmie CB który był zainstalowany na słupie energetycznym u niego na wsi. działało toto rewelwcyjnie, przy podniesionych warunkach pojawiała się cała europa. uzywał zwykłego baycoma i programy graphic packet na windowsie 3.11. z tego co pamiętam na alanie 28 czas txdelay był na poziomie 200ms i swobodnie sobie radził. nawet było słychać "rozbiegówkę". innee radia tez przy takim txdelay swobodnie pracowały.

Reply to
VSS

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@NOSPAMdrut.org napisał w wiadomości news:grdht9$g8i$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Radio CB aby przeszło badania i został mu nadany certyfikat dopuszczenia do sprzedaży w Polsce musi spełniac bardzo ostre kryteria przełączania.

Podczas włączenia nadawania: Ustabilizowanie czestotliwości oraz poziomu nośnej musi nastapic w dwóch etapach o łącznym czasie 25ms Perwszy etap to 5ms - w tym czasie odchyłka częstotliwości nie może wykraczać poza zakres +-10KHz Drugi etap kolejne 20ms - w tym czasie radio musi sie ustabilizowac na poziomie +-5KHz Po upływie 25ms i aż do zwolnienia PTT częstotliwość musi sie zawierać w zakresie nie przekraczającym +-0,6KHz

Podczas wyłączenia nadawania: Dopóki nie zostanie zwolniony przycisk PTT obowązuje +-0,6KHz Od chwili zwolnienia PTT, radiotelefon musi w ciagu 5ms wyłaczyć nośną a częstotliwość nie moze podczas wyłączania wyjść poza zakres +-10KHz

Podczas przełączeń niedopuszczalne są skoki poziomu sygnału ponad normę czyli 4W

Jak to się ma do twojej 1s ? Gdyby tak było to podczas badań rynku a takie są przeprowadzane przez kontrolerów UKE zakazano by sprzedaży wszystkich CB w Polsce. Kto nie chce niech nie wierzy ale badanie to opisane jest w normie badań radiotelefonów CB. Punkt Normy 8.7

Marek

Reply to
marko1a

marko1a pisze:

Zgadzam się, znam te kryteria, ale one nie mówią nic o czasie przełączania. Mówią tylko i wyłącznie o tym, co idzie w eter.

Np puszczenie przycisku ma powodować wyłączenie nośnej w określonym czasie- i radio ma _przestać_nadawać_ w ustalonym czasie, a nośna w tym czasie przejściowym nie może odpłynąć więcej niż norma ani mieć skaczącej _ponad_ normę mocy. A co się dzieje od tego momentu gdy puszczasz przycisk i znika nośna, aż do momentu gdy masz możliwość odbierania tym radiem - to inna sprawa.

Reply to
BartekK

Użytkownik marko1a napisał:

To co opisałeś to Bardzo, ale to bardzo liberalne wymagania. Jak się od radia wymaga porządnej stałości częstotliwości to się w ogóle nie mówi w jakim czasie ma się pętla PLL ustabilizować - sprawa producenta i użytkownika który to kupi, po prosu określa się że pętla musi wejść w synchronizm ZANIM zostanie wystawiona nośna...

Koszmar, śmietnik nie z tej ziemi - cóż, inaczej Cobry i inne podobne wynalazki nie miały by prawa istnienia.

A czemu? Popełniłeś chyba błąd - bo żadne przepisy nie mówią po jakim czasie od naciśnięcia PTT ma się radio włączyć na nadawanie - to co podałeś to maksymalne długości niestabilnej emisji. A że przed wystawieniem nośnej w antenę radio będzie pięć sekund się namyślało to nie sprawa UKE - oni dbają o to żeby śmieci w eter nie szły, jak chcesz mieć bardzo wolno pracujące radio i za takowe zapłacisz - twoja sprawa.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik ""Dariusz K. Ładziak"" snipped-for-privacy@waw.pdi.net> napisał w wiadomości news:grggbe$g67$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl... Użytkownik marko1a napisał:

W dobry radiu jak jest wyprowadzony lock detect z pętli to to producent to wykorzysta i tyle. Ale jak to jest w rzeczywistości to wiadomo.

Powodem jest niestety sam klient. Żąda coraz tańszego radia to mu sie takie produkuje :)

Racja umkęło mi o tym wspomnieć że pomiar jest od chwili pojawienia sie "czegokolwiek" na wyjściu antenowym bo to jest oczywiste. Tak jak napisałeś UKE interesuje tylko to co jest na gnieździe a nie w jakim czasie się pojawi. Badałem kilka CB i to nawet "tych lepszych" i wiem że są takie które tej normy po prostu nie sięgną i tyle. Często ich sprzedaż w Polsce odbywa się na podstawie wystawionych certyfikatów gdzieś w EU. Wystarczy zobaczyć numer jednostki notyfikacyjnej i wszystko jasne. Resztę oceni klient. Kupi albo nie kupi.

Marek

Reply to
marko1a

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.