C64 - brak dźwięku

Podłączyłem stare Commodore C64 do telewizora i spróbowałem wczytać kilka gier. Sprzęt działa, ale w każdej z gier panuje całkowita cisza. Nie ma znaczenia czy korzystam z modulatora i kabla antenowego, czy kabla AV.

Była jakaś częsta awaria, objawiająca się brakiem audio? Od czego powinienem rozpocząć diagnozowanie tego leciwego sprzętu?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

uwalony SID

Reply to
Cezar

ewentualnie brak 9V AC zasilacza

c.

Reply to
Cezar

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:582c82f1$0$15186$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A podlaczyc sie oscyloskopem pod wyjscie audio ... na modulatorze to chyba moglo zaszkodzic mnogosc standardow czestotliwosci podnosnej dzwieku FM (5.5MHz, 6.5MHz), ale telewizory od dawna wielosystemowe ... i raczej bylby glosny szum a nie cisza ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-11-16 o 17:08, Cezar pisze:

I chyba właśnie o to chodzi. Bo teraz widzę, że magnetofon też nie działa. Na tej linii 9V jest jakiś bezpiecznik, od którego wymiany mógłbym zacząć? Jeśli tak, to mam szukać go w zasilaczu czy w komputerze?

Reply to
Atlantis

podobno w komputerze... Rozmawiasz z Atarowcem - jestes wrogiem nr 1 :-)

c.

Reply to
cezar

kilim komodorowca ! :D

To były wojny klanowe, a nie te kretyńskie problemy współczesnych gimbusów.

Chociaż muszę powiedzieć, że miałem (jako atarowiec) kolegę komodorowca. No i muszę powiedzieć, ze zawsze zazdrościłem tego SID'a komodorowcom...

Pewnie sam bym wolał commodore, ale one chyba były trochę droższe jak pamiętam. No i to przesądziło.

Reply to
sundayman

btw, POKEY potrafil swietnie 'udawać' SIDa. Po prostu wtedy brakowało jeszcze programistom wyobraźni...

formatting link

c.

Reply to
Cezar

W dniu 2016-11-16 o 23:25, cezar pisze:

Ok, pomierzyłem zasilacz i wygląda na to, że napięcie 9V AC nie wychodzi w ogóle z zasilacza. Za to 5V jest cały czas obecne na odpowiednich pinach.

Google zapytane o schemat zasilacza do C64 pokazuje kilka schematów, na których to napięcie było brane z osobnego uzwojenia transformatora, przez 3A bezpiecznik. Tyle tylko, że z tego co pamiętam, zasilacze do C64 (przynajmniej te w formie "klocka") były w środku zalane żywicą. Do tego bezpiecznika dało się jakoś dobrać, czy zasilacz można uznać za jednorazowy?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Cezar" snipped-for-privacy@tlen.pl.invalid> napisał w wiadomości news:o0jnio$kjp$ snipped-for-privacy@solani.org...

Oraz modulacji synchronicznej i okrężnej... Przykład zastosowania tych modulacji na oscylogramie (ale chyba w emulatorze jakimś?)

formatting link
jest?
formatting link
(lepsze istnieją, ale nie chce mi się szukać) :)

W druga stronę też coś było, ale nie pomnę co. Pamiętam jednak, że 3 generatory SIDa są 12-bitowe (w sensie ustawionej częstotliwości), a POKEY ma 4 8-bitowe, łączone w 2 16-bitowe. Chyba też inaczej ustawia się generowany przebieg.

To po prostu komputery różne konstrukcyjnie, więc takie ich porównywanie nie wydaje mi się być rzetelnym... Chyba, że w postaci tabelki "ma"/"nie ma"...

Reply to
HF5BS

W dniu 16.11.2016 o 17:02, Atlantis pisze:

Podłączasz przez wejście antenowe? Bo jeśli tak, to może być inna częstotliwość różnicowa fonii.

Reply to
Czarek Grądys

"Nie ma znaczenia czy korzystam z modulatora i kabla antenowego, czy kabla AV"

Reply to
Cezar

Użytkownik "Czarek Grądys" snipped-for-privacy@wa.onet.pl> napisał w wiadomości news:582d80c7$0$657$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To raczej w starych telewizorach, bo dzisiejsze powinny przełączać się same.

Reply to
HF5BS

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:582d6423$0$646$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A ciezar tego zasilacza jaki ? Zalane byly zasilacze do Atarii 800XL, ale i na to byl sposob ("spuscic pare razy na beton az popeka, a potem dlutem usunac niepotrzebna zywice").

J.

Reply to
J.F.

W dniu czwartek, 17 listopada 2016 09:02:45 UTC+1 użytkownik Atlantis napisał:

Niedawno rozbierałem zasilacz do C64. Zalane jest dolne pół transformatora (uzwojenie pierwotne) i przynajmniej w moim ciapnięte trochę na płytkę (nic ciekawego, 4 diody, LM340 i kondensator) ze stabilizatorem 5V żeby się to za bardzo nie ruszało przy wstrząsach - innowatorzy z Commodore zrobili wszystko po prostu na wcisk. W moim egzemplarzu 9V AC szło wprost z transformatora (dwa uzwojenia wtórne, po około 11V napięcia bez obciążenia), bez żadnego bezpiecznika. Zasilacz jest o tyle jednorazowy, że nie bardzo się da go otworzyć tak, żeby później poskładać obudowę z powrotem bez jakichś patentów Adam Słodowego.

Podejrzewam, że może i kiedyś robili te wspaniałe jednostki z jakimś bezpiecznikiem, ale potem uznali, ten nędzny drucik w tym pomocniczym uzwojeniu raczej się stopi, niż ten bezpiecznik 3A zadziała;)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.