By?o o lokomotywach to mo?e elektrownie.

Jak to jest zrobione że jak puszczają reklamy i dużo ludzi włącza czajnik to napięcie za transformatorem nie siada? Takie rozległe sieci jak ma energetyka z założenia nie mogą być bardzo sztywne. Kiedyś mierzyłem napięcie w gniazdku przez dobę. tak z ciekawości to robiłem. Były jakieś drobne zmiany. W transformatorach ze średniego na niskie żadnej automatycznej regulacji nie kojarzę. Jak oni to zrobili?

Reply to
kogutek444
Loading thread data ...

kogut pisze tak:

a może tak to robią

formatting link

Reply to
PiteR

W dniu czwartek, 31 października 2013 23:51:25 UTC+1 użytkownik PiteR napisał:

dzięki. Ciekawy jest fragment o tym że można sporo zaoszczędzić na prądzie jak obniżyć napięcie zasilania. Przy najbliższej okazji sprawdzę co na taki sposób oszczędzania prądu powie moja lodówka.

Reply to
kogutek444

Nie bardzo rozumiem, autor na początku tego dokumentu pisze o problemie wynikającym ze zmianą napięcia (spadkiem u dalszych odbiorców i zwyżką u bliższych) i wpływ tych wahań na wrażliwe urządzenia typu komputery i tv. Przecież współczesne zasilacze imp. w komp. i tv przyjmują zasilanie z zakresu 110-240 więc mają gdzieś czy napiecie dostają 131V czy 114V.

Reply to
Marek

Jezeli idzie o USA, to facio cos pierdzieli

A.L.

Reply to
A.L.

p. w

czy

Tez sie z tym nie zgadzam.

Mysle ze autor posluguje sie wiedza sluszna dla starych technilogii czyli:

Zarowki tradycyjne. Transformatory 50Hz (dla USA 60) Silniki indukcyjne - lodowki - (to sie jeszcze nie zestarzalo), stare pralk i.

W tych odbiornikach zasilenie wyzszym napieciem znaczaco podwyzsza moc pobi erana. szczegolnie w zarowkach. W transformatorach i silnikach indukcyjnych straty mocy moga byc wyzsze przy zasileniu podwyzszonym napieciem.

Dla elektroniki zasilanej transformatorami impulsowymi zmiana poboru mocy p rzy zmianie napiecia zasilania jest wrecz odwrotna. Przy wyzszych napieciac h zasilania sprawnosc lekko rosnie.

Reply to
mysiur

To nie widziałeś jak zachowuje się stary telewizor (lampowy) po zasileniu poniżej 200 V ? Dawniej w czasach 20 stopnia zasilania nie dało się oglądać TV bez specjalnego stabilizatora podwyższającego napięcie.

kk

Reply to
kk

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

U mnie kiedyś na dwóch fazach było po około 60V. Uszkodzone zasilacze w komputerze w routerze i dekoderze TV. Zadzwoniłem do ZE z zapytaniem czy były jakieś prace. Owszem przyznali że były prace w stacji trafo, ale nie przyjmowali do wiadomości mojej informacji o niskim napięciu, bo miernika z pierdylionem certyfikatów nie mam. Więc nie ma jak udowodnić że napięcie było za niskie przez ponad pół godziny choćby pół miasta spalili.

Reply to
4cx1000

Wszystkie zasilacze Made in China bez zabezpieczenia UV?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Widocznie... Takich urządzeń wokół mamy mnóstwo. Mam akurat przed sobą urządzenie, radiotelefon na 12V. W środku przetwornica. O ile zbyt duże napięcie, nawet 18V mu nie szkodzi, to przy napięciu 8-9V przetwornica puszcza natychmiast dym. Taki spadek napięcia zdaża się przy rozruchu silnika i niestety ale kończy się to często padem przetwornicy. Żeby nie było, radiotelefon jest profesjonalny, porządnej firmy, za kilkaset euro, z przeznaczeniem latać :) Mam ładowarkę do akumulatorów wszelkiej maści Pb, Ni-Cd, Li-Fe, Li-Ion, Li-Pol. Chinszczyzna że aż kłuje w oczy, ale ma sporo inteligencji w środku i rysuje wykresy na komputerze ładne i nawet przez sieć można nadzorować proces np. na androidzie. Nie ma własnego zasilacza a potrzebuje 11-18V. Gdy podłączam ją pod zasilacz który łagodnie wstaje, robi niestety zwarcie i wywala bezpiecznik 5A w zasilaczu. Muszę wpierw włączyć zasilacz a dopiero podłączyć ładowarkę. Zapomnę, albo się zagapię, leci bezpiecznik.

Reply to
4cx1000
[ciach]

Jak? Normalnie, miałem kino w domu 16:9 jak ta lala i to w latach 80. No poniżej bodajże 160V obraz zaczynał skakać. A u mnie w mieszkaniu zimą miałem w tym względzie prawie amerykę - 120V, a prawie bo nadal - 50hz.

Reply to
Bo t manager

Skąd ja to znam - prąd trzeciego gatunku, na stuwatową żarówkę dawało się bezpośrednio popatrzeć i wcale w oczy nie raziła...

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Słabo się popisujesz zmyśloną historyjką. Jak byś napisał że wystarczyło wyprostować i akumulator można było ładować to było by coś.

Reply to
kogutek444

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.