Burze i rozłączanie ochronne

Czy w domowej instalacji elektrycznej 3-Fazowej wystarczy, że odłączę stycznikiem 3 fazy i Neutralny, pozostawiając PE czy powinienem mieć stycznik 5 stykowy i rozłączać cały dom tak jakbym powyjmował wtyczki z gniazdek ? Czasem nie ma domowników w domu i jedyną szansą byłby zdalnie uruchamiany stycznik na głównym kablu zasilającym. Czy ma to w ogóle sens? Czy coś to daje jeśli chodzi o walnięcia w linie zasilające, w słupy? Czy rozłączać 4 czy 5 kabli?

Reply to
Marek2
Loading thread data ...

W dniu 2013-09-19 15:56, Marek2 pisze:

Linie zasilajace sa zabezpieczone przed wyladowaniami , stosuje sie miedzy innymi odgromniki gazowe. A jesli juz to na twoim miejscu zastosowal bym podobne wkladki.

Reply to
LeonKame

W dniu 2013-09-19 15:56, Marek2 pisze:

Rozłączenie PE powinno ci zapewnić kilka lat odsiadki w pierdlu.

A odłączanie stycznikiem całej instalacji i tak nie ochroni przed burzą. Załóż ochronniki warystorowe.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Miałem ABB za 1500zł i nie pomogły, i tak się kilka urządzeń uszkodziło. Czy więc rozłączenie faz i neutrala coś dodatkowo da ?

Reply to
Marek2

W dniu 2013-09-19 16:22, Marek2 pisze:

Wątpię. Problemem są prądy indukujące się w kablach rozłożonych w budynku. Ale są firmy, które się specjalizują w tego rodzaju rzeczach, na pewno ekspertyzę zrobią za mniej niż 1,5 kPLN. :)

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Walnęło w linię napowietrzną i cała ulica podłączona do tych słupów ma straty. To nie żadna indukcja tylko strzał w kable biegnące napowietrznie lub w transformator na słupie 300m ode mnie. Ci co mieszkają przy trafo widzieli wyładowanie.

Reply to
Marek2

W dniu 2013-09-19 16:37, Marek2 pisze:

No to ewentualnie stycznik mógłby pomóc. Ale lepiej nie zwykły, tylko taki o bardzo dużym oddaleniu rozwartych styków. Żeby nie "przeskoczyło".

I tylko 4 przewody, nigdy, przenigdy PE!

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Ale czemu nie PE ?

Jeżeli się zaindukuje w kablach, czyli ten drugi przypadek, to jeżeli będzie PE podłączone to wyładowanie poleci do ziemi i zepsuje co najmniej zasilacze, a tak będzie jakbym wyjął wtyczki w ogóle z gniazdek. Mogę dać podwójny stycznik PE równoegle.

Reply to
Marek2

W dniu 2013-09-19 16:58, Marek2 pisze:

Ale przepisy zabraniają przerywać PE. To jest kwestia bezpieczeństwa.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 19.09.2013 16:22, Marek2 pisze:

Kolega tłumaczył mi to tak.

Jak masz ochronniki przeciwprzepięciowe na tablicy i ważne pomiary. To jeśli coś przyjdzie po sieci i uwali sprzęt (po uwaleniu ochronnika), możesz ścigać elektrownię.

Chyba tak to było?

Pozdrawiam

Waldek Królak

Reply to
Waldek Krolak

Dom ma 2 lata, po pomiarach i odbiorze. Ochronniki nadają się do śmieci. W ich okienkach kontrolnych widać, że są spalone. Ubezpieczenie trochę zapłaci ale ile razy można ?

Reply to
Marek2

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:l1f0u4$m3o$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Myślę, że wystarczy wpierdal pasem po gołej d... i od razu mu przejdzie :)

A co niby te ochronniki mają ochronić? Jesteś pewien, że posiadasz wystarczającą wiedzę w temacie, w którym próbujesz pomóc?

Reply to
uzytkownik

Użytkownik "Marek2" snipped-for-privacy@rek.lc napisał w wiadomości news:523b1121$0$1227$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Bo nie i ch.... :) Jak przerwiesz PE to możesz mieć problem z prokuratorem, kiedy kogoś w domu zabije wyindukowany ładunek elektryczny, który się pojawi na obudowach urządzeń (lodówka, pralka, kuchnia itp.) podczas normalnej burzy i pomimo, że nie "przywali" ani w sieć, ani w transformator, ale tylko gdzieś daleko walnie w ziemię.

Reply to
uzytkownik

Użytkownik "Marek2" snipped-for-privacy@rek.lc napisał w wiadomości news:523b68e2$0$1267$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jakiej klasy były te ochronniki? Jak były podłączone i gdzie? Gdzie jest uziom? Jak jest podłaczone uziemienie do rozdzielni? Czy dom posiada instalację odgromową?

Reply to
uzytkownik

W dniu 2013-09-19 23:27, uzytkownik pisze:

Dlatego zaproponowałem koledze Marek2, żeby poszedł z tym do profesjonalnej firmy konsultingowej.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Miliony starszych domów i blokowisk nie mają w ogóle PE i żyją.

Reply to
Marek2

Użytkownik "Marek2" snipped-for-privacy@rek.lc napisał w wiadomości news:523c0feb$0$17961$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Tyle, że w tych domach przewód zerowy (neutralny) pełni także rolę przewodu ochronnego i tego przewodu się nie rozłącza i jest on wielokrotnie uziemiany. Tak więc nieprawdą jest, że przewodu PE nie ma w tych obiektach. Ten przewoód jest, ale zintegrowany z przewodem zerowym tworzącym przewód ochronno-neutralno PEN.

Reply to
uzytkownik

I dzieki temu wspaniałemu pomysłowi mamy faze na obudowie w zależności od włożenia wtyczki w gniazdko fantazji montera i konstrukcji urządzenia tudzież innej zmywarki.

Reply to
LeonKame

A nie doczytales tam na wikipedii że jeszcze można spotkać domy z bezpiecznikiem na przewodzie zerowym który wcale nie jest wtedy neutralnym?

Reply to
wtrelek

W dniu 2013-09-20 12:46, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

A co ma do tego wikipedia? Przewód PE to fajny pomysł jesłi jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem bo wkładanie wtyczki odwrotnie bo jakis matoł połaczył PE z masa nie jest dobrym pomysłem.

Reply to
LeonKame

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.