Białe światło o ładnym widmie i niewie

Cześć.

Co obecnie zastosować jako źródło światła białego o w miare możliwości równym i pełnym widmie? Pomijam slońce, czy poza żarówkami/halogenami które mają kiespkie, ale przynajmniej monotoniczne widmo, coś lepszego wymyślono? Chcę pokazać rozszczepienie światła dzieciakom i tak się zastanawiam czy nie ma jakiś specjalistycznych luminoforów świecacych w miarę równo. Jak by były jakies prążki absorpcyjne to się nie pogniewam i tak ich, przypuszczam, nie zobaczymy. Pamiętam że w szkole stosowano "specjalną lampę" ale nie wiem co w środku bylo, być może byla tam zwykła żarowka i jakiś filtr który tłumił żeby widmo było w miarę równe.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

W dniu 2018-08-19 o 22:02, Sebastian Biały pisze:

Tak naprawdę to się na tym nie znam, ale zdaje się, że Twoje oczekiwania może spełnić to:

formatting link

Reply to
BaSk

użytkownik Sebastian Biały napisał:

formatting link
?

Reply to
Relatywizator rzeczywistości Dąs

Metalohalogeny nie mają widma ciągłego. Mają prążkowe, tyle że tych prążków jest dosyć dużo. IMHO tylko żarówka jeśli chcemy mieć ciągłe widmo, aczkolwiek pokazanie widma prążkowego też nie jest od rzeczy.

Reply to
Mirek

W dniu 2018-08-19 o 22:18, BaSk pisze:

Tak sobie...

formatting link
MJ

Reply to
Michal Jankowski

LEDy 'full spectrum' vel 'sun-like' mają w zasadzie ciągłe widmo. Oczywiście nie tak gładkie jak ciało doskonale czarne, ale powinny wystarczyć.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

HQI? Np. HQI-TS 150/D (D - 5600K). Łatwo dostępna i tania. Niestety trzonek TS a nie E27, trudno znaleźć E27 w temperaturze między 5000 a

7000K a w taką powinieneś celować jak chcesz światło słoneczne. Oczywiście potrzebujesz również układ zapłonowy.
Reply to
Marek

W dniu 2018-08-20 o 10:12, Marek pisze:

Miało być równym i pełnym. Lampy metalohalogenkowe tego nie zapewniają, niezależnie od temperatury barwowej.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Dnia Sun, 19 Aug 2018 22:02:23 +0200, Sebastian Biały napisał(a):

A nie lepiej pokazac na nierownym widmie ? A potem powtorka z Newtona i dziura w zaslonie okna :-)

IMO - wspolczesne LED sa juz w miare rowne.

Pewnie zwykla zarowka.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 19.08.2018 o 22:02, Sebastian Biały pisze:

Jeżeli "równe widmo" oznacza taką samą energię przy każdej długości fali z zakresu widzialnego, to odpowiedź jest prosta: nie ma. Chyba, że zastosujesz żarówkę i odpowiedni filtr. Ale do pokazania widma dzieciakom nie jest potrzebne ciągłe widmo. Prążki z lampy fluorescencyjnej lub diody będą nawet lepiej wyglądały.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dzieciom nie wystarczy?

Reply to
Marek

Dzieci trzeba traktować poważnie, to przyszli dorośli - i to naprawdę już niedługo, my będziemy wtedy jeszcze żyli. Przykład tego, co potrafią zrobić niepoważnie traktowane dzieci, które dorosły - czy też właściwie to ujmując, skończyły 18 lat - mieliśmy 3 lata temu w wyborach. Jak ruscy wypuścili sputnika, to amerykanie wprowadzili w szkołach "new math" - choć nie sądzę, że to akurat ci uczniowie przyczynili się do sukcesu programu Apollo... A kto inny jeszcze powie, że to przez nich takie opóźnienia w STS ;P Ale jak pokazywać, to porządnie - potem nabiorą złych przekonań, jak sobie przez siatkę dyfrakcyjną tylko na świetlówki będą mogli popatrzeć.

Reply to
drutkow1

Markowa lampa do markowego projektora.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu .08.2018 o 17:18 Zenek Kapelinder snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

LED?

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

W dniu 20.08.2018 o 16:51, snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

W mojej opinii, bredzisz kolego. Zakres wiedzy trzeba dostosować do możliwości dziecięcej percepcji. Trzeba zaczynać od rzeczy bardzo prostych, a potem stopniowo przechodzić do niuansów. Niestety, widzę, że twoje zdanie podzielają autorzy współczesnych, bezwartościowych, podręczników. Tak się składa, że niedawno zajrzałem do podręcznika chemii mojego syna

- 13 latka. W tymże podręczniku znalazłem opis struktury elektronowej atomu. Nie pamiętam już jakiego. Coś takiego to zupełna abstrakcja dla tak młodego, i niewiele wiedzącego, człowieka. A potem mamy narzekania, że nauczyciel jest zły, bo nie potrafi nauczyć.

Reply to
Kaczin

Metalohalogen.

Reply to
Zenek Kapelinder

Dnia Mon, 20 Aug 2018 18:41:30 +0200, Kaczin napisał(a):

Nie jest rok starszy ?

Co by nie mowic - chemia z tych konfiguracji sie bierze. Nic nie mowic ? Jakies orbity elektronow opisywac, ktore sa nieprawdziwe ? Wiec moze i dobrze, ze ucza o tych orbitalach.

Ale uczenie konfiguracji nieomal na pamiec tez mi sie glupie wydaje ...

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 20 Aug 2018 07:51:38 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Tak a propos

formatting link
rok 1950 ... Sputnika jeszcze nie bylo, a temat byl juz modny

formatting link
ten Gilbert Atomic Lab ... fajna zabawka...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 19.08.2018 o 22:02, Sebastian Biały pisze:

Podepnę się i zapytam, jaki masz pomysł na element rozszczepiający? Pryzmat? Pryzmaty akrylowe (czyli z plexi) to IMO beznadzieja. Niezły efekt daje odbicie światła od powierzchni, która ma podłużne rowki/prążki, jak choćby płyta CD. A w jakim wieku masz dzieciaki? Jak kilkulatki, to świetna jest zabawa z robieniem tęczy przy pomocy węża ogrodowego w słoneczny dzień. Jacek

Reply to
Jacek

Dnia Tue, 21 Aug 2018 20:40:34 +0200, Jacek napisał(a):

CD jest niezle, ale

formatting link

8 zl.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.