bf214

W dniu 10.10.2019 o 15:03, J.F. pisze:

W telewizji jeszcze był tzw offset. Polegał o ile pamiętam, na odstrojeniu od częstotliwości znamionowej kanału o nieparzystą wielokrotność 1/12 częstotliwości linii. Było to dla zmniejszenia zakłóceń od odległych nadajników pracujących na tym samym kanale. Jak coś pomieszałem, to przepraszam, lekcje z tego miałem ponad 40 lat temu.

Reply to
Cezary Grądys
Loading thread data ...

Dnia Thu, 10 Oct 2019 19:46:01 +0200, Jarosław Sokołowski napisał(a):

W jakim sensie sie skonczyla? Przeciez to panstwo decyduje jak sobie rozdzieli.

I co tam teraz jest ?

Bo jedyny wazniejszy powod ktory mi przychodzi do glowy ... NATO pracuje w tych czestotliwosciach ? A moze po prostu kiepsko sie nadawaly, bo szerokosc pasma jednak duza w stosunku do czestotliwosci ?

Czyli jednak "dosc dlugo"

Secam to inna bajka.

J.

Reply to
J.F.

Łosice-Chotycze

pr.1 kan. 1 polaryzacja _PIONOWA_ było wesoło :-)

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Kanał 2 może był i fajny, ale za Bieruta, kiedy rozkręcano telewizję w Polsce. Fajny, bo częstotliwość na tyle niska, że łatwa do opanowania. Tu zalety się kończą, bo ze względu na odbicia, w mieście transmisja wygląda słabo. Więc kiedy się tylko dało, w Warszawie ustanowiono drugi nadajnik, na UHF. Obraz zdecydowanie lepszy. Ale ten pierwszy trzymano dokąd tylko było można.

Jako student zarabiałem na takim przestrajaniu. Nawet nie tyle odbiorników z zachodu, ale montowanych z części wyrzucanych do śmietnika z Zakładach Kasprzaka. Robiono tam wtedy radiomagnetofony na zamówienie Grundiga, a przy produkcji powstawało wiele odpadów. Przedsiębiorczy ludzie kupowali to w różnych bomisach i starali się złożyć do kupy. Ale miało toto zakres CCIR, a na przeróbkę to oni byli za ciency. Przynosili do mnie. Za przestrojenie brało się wtedy więcej niż dniówka robotnika, a gdy doszedłem do wprawy, robota zajmowała mi mniej więcej kwadrans. Czasem kilka dziennie takich się trafiło.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Z tego co pamiętam, właśnie tym skrótem tłumaczono koniec dolnego pasma TV. Co tam w tej chwili jest, tego nie pamietam, muszę sprawdzić.

To swoją drogą też.

Ja wszystko przed rokiem 89 postrzegam jako całkowitą stagnację. Jak coś było, to każdy myślał, że będzie zawsze. Potem zmiany poszły szybko. Teraz na przykład na nowe pasmo LTE (450 MHz) obiegowo mówi się NMT. Choć nie wszyscy pamiętają, to to takiego była ta "Nordic Mobile Telephone". A jeśli coś wiedzą na ten temat, to myślą, że takim telefonem ostatnio posługiwał się Fred Flinstone.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 10.10.2019 o 22:38, Jarosław Sokołowski pisze:

Teraz to już się mówi, że telewizja cyfrowa (ta z anteny) ma przejść na nowy system i nowe telewizory, chociaż stare mają kilka lat...

Czarno-biały telewizor z głowicą UHF działał do samego końca nadawania analogowego. Przywieziony przeze mnie z Leningradu w 1977 roku telewizorek przenośny z samym VHF też 11 kanał odbierał do końca.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Dnia Thu, 10 Oct 2019 22:38:24 +0200, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Co by nie mowic ... w 1974 8080 mial zegar 2MHz. W 1989 486 mial 25 lub 33MHz, i mi sie wydawalo, ze duzo szybciej juz sie nie da ...

J.

Reply to
J.F.

Pan Michal Jankowski napisał:

Powiedzieć o mnie, że nie znam się na telewizji i nic mnie z nią nie łączy, to jakoś tak trochę głupio. Ale z drugiej strony, telewizor miałem w domu ostatnio latem 1981 roku. W ogóle przez całą historię mego kontaktu z telewizją domowe odbiorniki miałem dwa: jeden marki "Koral", a drugi "Libra". Potem, gdyby zliczyć sprzęta służące do odbioru programu, to by może palców obu rąk brakło. Ale to meteory, całkiem niewarte zapamiętania, dawno już zapomniane.

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Ja tak miałem z dyskami twardymi. Był moment, kiedy wyznaczoną przez Tradycję liczbę sektorów na ścieżce (cylindrze) dało się odczytać sekwencyjnie, bez przeplotu. Czyli osiągnęliśmy kres, szybciej już nie będzie.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2019-10-10 o 19:47, Jarosław Sokołowski pisze:

"Zbyt duża jaskrawość (...) jest męcząca dla wzroku i pogarsza wyrazistość obrazu" ;)

Reply to
Adam

W dniu 2019-10-11 o 10:05, J.F. pisze:

Czy aby na pewno na raz?

Ja pamiętam inną rzecz: Były modemy 2400. Potem pojawiły się 9600. Niebawem za dużą kasę można było kupić Couriera 19200. Mój model zdaje się, że mógł jeszcze szybciej, ale tylko z podobnym kumplem. Tu by pewnie pomógł RoMan - często do niego zaglądałem. Modemem, nie osobiście. Gdzieś w tym okresie miałem techniczną książkę, opisującą techniki i rodzaje transmisji modemowej. Było tam, że skoro są możliwe dwie wartości bita, to prędkość graniczna jest - nie pamiętam - 14400 albo 19200.

Ale później ktoś "wynalazł" kodowanie kwadratowe albo ósemkowe i prędkości doszły do k56.

Reply to
Adam

A później niektórzy jeżdżąc po Polsce dziwili się: "Co te przygłupy narobiły? Po pijaku anteny instalowały?"

Reply to
Adam

W dniu 11.10.2019 o 16:06, J.F. pisze:

No niby był:

formatting link
— ale raczej nie w produkcji, lecz w dziedzinie patentów tylko. A jako że temat mnie bardzo interesuje, to szperałem "u źródeł":
formatting link
— no i baaardzo wielu ludków wpadało na ten mało oryginalny pomysł w różnych czasach i miejscach.

Reply to
JaNus

W dniu 11.10.2019 o 16:06, J.F. pisze: >

No niby był:

formatting link
Oooo, diabli nadali! Dla tych-co-nie-klikają chciałem dołączyć fotkę, w innej grupie fotki wchodzą, a w tej serwer mi odrzuca, czemuż taki on wredny?

— ale raczej nie w produkcji, lecz w dziedzinie patentów tylko. A jako że temat mnie bardzo interesuje, to szperałem "u źródeł":
formatting link
— no i baaardzo wielu ludków wpadało na ten mało oryginalny pomysł w różnych czasach i miejscach.
Reply to
JaNus

On 2019-10-11 16:38, JaNus wrote: (ciap)

(ciap)

Trzyma się starych dobrych zasad. Serwer - konserwatysta!

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Dnia Fri, 11 Oct 2019 16:38:32 +0200, JaNus napisał(a):

Admin wredny :-)

To mi wyglada na fotomontaz, ale chodzi mi po glowie, ze o takie dyski jednak byly. Albo nadinterpretacja instrukcji ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.