bezwładnośc licznika elektrycznego

Witam, czy licznik elektryczny ma na tyle małą bezwładnośc że zdązy zareagować na np prąd kilkunastu amper przez jedna połówkę sinusoidy ? Jak takie obciązenie "naliczy" ??

Reply to
Rock
Loading thread data ...

Ano - jak kopniesz w brame to tez sie zacznie powoli obracac ..

J.

Reply to
J.F.

ale zdecydowanie mniej sie otworzą niz bym je popychał powoli przez dłuzszy czas..

Reply to
Rock

Rock napisał(a):

Pchając powoli przez dłuższy czas dostarczysz więcej energii.

Reply to
Maksymilian Dutka

czyli zużywając więcej prądu ,tej samej energi w krótszym czasie, zużyjemy jej mniej? ;) pzdr.

Reply to
PawelM

Było już na grupie - tarcia i bezwładności licznika pozwalają pobierać przez niego BEZPŁATNIE marne kilka Watt - gra chyba nie warta świeczki.

Roman

Reply to
Roman

PawelM napisał(a):

Nie ;), chodzi o to że przy pomocy nogi dostarczysz więcej energii pchając równomiernie niż kopiąc - tak już nogi mają ;)

Reply to
Maksymilian Dutka

Ale to przy poborze ciaglym.

Ch-ka licznika przy poborze mocno odksztalconym moze byc ciekawa .. A jeszcze jakby tak przesunac prad w fazie ... tzn dioda i dlawik ..

J.

Reply to
J.F.

???? Licznik taki mierzy moc rzeczywistą - to jest przecież jego zadanie, daje sobie więc radę ze zniekształceniami U-I oraz przesunięciami fazowymi. Dwa miejsca gdzie można go oszukać:

  1. Mała moc ciągła - tarcie spoczynkowe nie pozwala ruszyć tarczy z miejsca - to owe parę watów.
  2. Przekroczenie prądu max. powodujące nasycenie magnetyczne układu pomiarowego (i zaniżenie wyniku) - ciągły pobór nie wchodzi w rachubę - nie wytrzyma sieć, bezpieczniki, sam licznik - będzie dym. A pobór impulsowy ?? może ktoś popróbuje - interwencja sąsiadów z powodu migającego światła i zakłóceń RTV bardzo prawdopodobna ("kto tu k.... włącza spawarkę?").

Roman

Reply to
Roman

ale to nie o tarcia chodzi tylko o przyspieszenia tej tarczy, czy zdązy przyspieszyć, a co gorsze moze zdązy mocno przyspieszyć i będzie powoli zwalniać, kombinuje tak .. urzadzenia typu przetwornica działają w zakresie

110V-240V, i energie gromadza w kondensatorze, wiec mozna dać byczy kondensator i doładowywac go np co 2-3 s jedna połówką sinusoidy.. ale po pierwsze bez liczninika na biurku i testów to by sie nie obyło, a po drugie zakłucenia ... chociaz jak ojciec spawa to ja zadnych niedogodności nie odczuwam ..

co o tym sądziecie ? ma ktos taki licznik moze w szufladzie ?

Reply to
Rock

_MA_ mierzyc, a jak sobie daje rade to trzeba by zmierzyc.

Przesuniecia to wierze ze sprawdzili, w dokladne sprawdzenie znieksztalcen powatpiewam, a jak jeszcze pokombinowac to moze wyjsc ciekawie ..

impulsowo to mozesz brac w kazdym polokresie ..

A ja bym jeszcze sprawdzil np wplyw skladowej stalej pradu [hamuje licznik]

J.

Reply to
J.F.

Chyba jednak mylisz się co do przesuniecia U-I. Normalnie licznik domowy liczy moc czynną i za taką płacisz. Czyli P=Usk*Isk*cos(fi).

Normalnie moment działający na tarczę licznika proporcjonalny jest do strumieni wytworzonych przez cewkę prądową, cewkę napięciową i sinus(fi) ponieważ cewki ustawione są pod kątem prostym.

Jeżeli podłaczysz sam dławik lub sam kondensator to za moc przez niego pobieraną nie zapłacisz wogóle cos(fi)=0 (oczywiście w przypadku elementów idealnych). Teraz załóż sobie, że podłączasz tylko żarówkę, a potem dokładasz dławik kondensator to oczywiście cos(fi) się zmniejszy i zapłacisz mniej. Proste?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
pawel

Użytkownik "pawel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:evogmb$fhg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Zapłaci mniej jak będzie miał fabrykę, albo zakład produkcyjny.

Reply to
Desoft

i podłączone do niego kilka(nascie) urządzeń pobierających zmienne ilości prądu. np lodówki, itd.. a taka jedna połówką sinusoidy co sekunde duzo prądu bym nie pobrał, wiec zeby cokolwiek zauważyć trzeba by było mieć nieobciążony licznik, można by było powyłanczac wszystkie urządzenia w domu, ale to juz domownikom mogło b sie nie spodobać

Reply to
Rock

Nie da się powyłanczać bo nikt jeszcze nie zrobił wyłancznika. Tomek

Reply to
Tomek

wpuscilem 20A na cewke pradowa z obciazeniem kilkaset W na wyjsciu - nie zauwazylem zadnej roznicy.. zdziwilem sie ze nie zadzialalo, powinno troche przyhamowac..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.