"bezstratny" stabilizator napięcia

Witam, gdzie kupić gotowy lub jak zrobić taki stabilizator do baterii słonecznej, który by dawał na wyjściu 12-14V (najlepiej 13,8V) i żeby obniżając napięcie dawał na wyjściu większy prąd, aniżeli go pobierał z baterii (żeby nadmiar napięcia nie zmieniał się w ciepło,tak jak np w LM317, ale właśnie był przetwarzany na dodatkową moc użyteczną) wiem że to możliwe, bo tak działa np samochodowa ładowarka do nokii (mozna ją zasilac zarówno 12 jak i 24v, i przy wyższym napięciu pobiera mniej prądu dając tę samą moc na wyjściu, np zasilana

12v pobiera 0,5A, a daje 5,7V i 0,8A)
Reply to
Robert
Loading thread data ...

straty bedziesz mial zawsze kolego, tylko mniej jak dasz przetwornice impulsowa :), mniej pojdzie "w komin".

Reply to
Papkin

Nie ma czegoś takiego jak nadmiar napięcia zmieniał się w ciepło. W ciepło zmienia się energia elektryczna, a więc moc rozpraszana w danym czasie. Liczyć musisz moc na wejściu i moc na wyjściu - w praktyce każdy układ elektroniczny będzie miał niezerowe straty, więc moc wyjściowa będzie np. około 80-90% z mocy dostarczonej do układu stabilizatora...

Reply to
Pszemol

zasilana

Chodzi mi o to, że większość stabilizatorów nigdy nie daje większego prądu na wyjściu, aniżeli otrzymuje go na wejściu ,np masz źródło napięcia 18V o wydajnosci 0,5A to instalując takiego LM317 czy też cos z serii 78xx niezależnie jakie napięcie ustawisz na wyjściu - nigdy nie uzyskasz więcej niż

0,5A (im nisze ustawisz, tym więcej mocy pójdzie w straty)
Reply to
robert_21

Użytkownik <robert snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

mądra ta odpowiedź, ale pytanie wydaje mi się zrozumiałe.

Przecież pytający szuka informacji na temat przetwornicy impulsowej.

Potrzebna byłaby przetwornica. Kupić będzie raczej trudno. Ale wcześniej trzeba zadać sobie pytanie czy to się opłaca. po pierwsze jakie napięcie i prąd daje to ogniwo?

Reply to
Desoft

tak, o cos takiego mi chodzi

nie ogniwo, ale bateria 36 ogniw o mocy 10W - daje 21,96V napięcia jałowego

17,82V napięcia w punkcie max mocy 0,573A prądu w punkcie max mocy.

dając LM317 i ustawiając 13,8V będzie ponad 2W mocy straty.

Opłaca sie robić przetwornicę?

Reply to
robert_21

Użytkownik <robert snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Nie opłaca się kupować. Stabilizator LM317będzie miał sprawność 78-79% W sprzedaży raczej spotyka się przetwornice o podobnej sprawności. Używając dobrych elementów (relatywnie drogich) można zwiększyć sprawność do

90%. Dopracowanie układu to dużo czasu i pieniędzy, teoretycznie można uzyskać 95%. Jeżeli przetwornica miałaby 100% sprawności to "zysk" wyniesie tylko ~100mA 739mA zamiast 573mA. Jedyna zaleta przetwornicy - dopasowanie do zmiennych warunków słońca. Ale to znowu większe koszty. I pewnie bateria jest bez dokumentacji, potrzebne do tego byłyby jej charakterystki. Potem na ich podstawie można projektować układ.
Reply to
Desoft

Jesli zadajesz takie pytanie to ty tego stabilizatora raczej nie zrobisz... Konkretnie - w przypadku opisanym nalezy uzyc impulsowej przetwornicy obnizajacej napiecie (step-down) najprosciej w ukladzie z kluczem szeregowym (czyli w ukladzie "buck"). Problem w tym ze samo zaprojektowanie takiej przetwornicy to dopiero poczatek zabawy - zmontowac ja tak zeby nie wystepowaly oscylacje w obwodzie sterujacym i zeby przez to nie grzaly sie tranzystory (oraz zeby nie zaklocala wszystkiego wokol) to juz troche pracy jest.

Najprosciej byloby kupic jakis gotowy uklad stabilizatora impulsowego (nie sam scalak a gotowy konwerter lacznie z cewka szeregowa). TYle ze taki stabilizator moze ci ochronic akumulator przed przeladowaniem ale nie gwarantuje optymalnego wykorzystania energii fotoogniw - dla uzyskania maksymalnej sprawnosci fotoogniw nalezy zrobic stabilizator ktory poza ograniczaniem maksymalnego napiecia wyjsciowego bedzie staral sie utrzymywac stale napiecie na fotoogniwach - z moich doswiadczen wynika ze optymalnie jest trzymac okolo 0.35V/fotoogniwo (ale w zaleznosci od konkretnego typu roznie to wychodzi - nalezaloby dysponowac pelnymi charakterystykami prad-napiecie dla danych ogniw).

A nie prosciej poszukac gotowego sterownika ladowania do danych fotoogniw - przeciez to jest elementarne wyposazenie, kazdy kto chandluje fotoogniwami zazwyczaj ma rowniez w ofercie takie sterowniki.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.