trochę większ

Chciałbym się upewnić, w razie gdyby coś mi umknęło. Czy istnieje jakaś alternatywa dla modułów GSM, jeśli chodzi o bezprzewodową transmisję danych na dystansie powiedzmy kilku km? Najlepiej, gdyby nie wiązało się to z żadnymi opłatami za przesyłane dane.

Bluetooth. ZigBee i te tanie moduły RF oferują zasięg zaledwie kilkudziesięciu metrów. Istnieje może coś lepszego?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu poniedziałek, 11 listopada 2013 17:58:55 UTC+1 użytkownik Atlantis napisał:

Telegraf semaforowy. W wersji light znaki dymne.

Reply to
kogutek444

Atlantis napisał:

Przez wi-fi z antenami kierunkowymi udaje się nawet dalej niż kilka km.

Reply to
invalid unparseable

Am 11.11.2013 18:10, schrieb Jarosław Sokołowski:

I to jest jedyne bezpłatne rozwiązanie z jaką taką prędkością.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Wymagania dotyczące prędkości nie były podane -- trzeba przyznać, że jest to najsensowniejsze rozwiązanie przy każdej prędkości. Zdaje się, że raportowano połączenia na odległość ponad 30 km. Sam korzystałem z linku na trasie ponadkilometrowej. Z jednej strony kilkuelementowa antena Yagi zrobiona z drutu wyjętego z kabla YDY (nie, nie ze starej szprychy rowerowej). Kilkukliometrowych łącz jest mnóstwo u wiejskich dostawców internetu.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Mon, 11 Nov 2013 18:13:49 +0100, Waldemar Krzok napisał(a):

A dozwolone ? Bo ostanie co pamietam to byla EIRP z anteny, ale to juz dawno bylo.

PMR/CB na kilka km by sie zalapalo, ale przepisy chyba znow zabronia transmisji danych.

No i tak jak patrze - chyba by sie udalo zrobic cos w widmie rozproszonym z niewielka moca, ale znow - przepisy pewnie nie pozwola.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-11-11 18:10, Jarosław Sokołowski pisze:

To racja. Może faktycznie podałem trochę za mało konkretów, wydawało mi się jednak, że wynika to z kontekstu. Przywoływałem w końcu przykłady ze świata mikrokontrolerów. ;)

Po uwzględnieniu tego faktu pojawia się kilka problemów:

  1. W tej chwili dość trudno podłączyć MCU do sieci przez WiFi. Istnieją co prawda odpowiednie moduły (chociażby odpowiedni Shield do Arduino) jednak są one drogie i niezbyt powszechne. Używany moduł GSM można natomiast dostać już za kilkanaście zł...
  2. Jeśli już zaprzęgamy WiFi do pracy, to można po prostu podpiąć się do lokalnej sieci, a przez nią do Internetu. Nie trzeba wtedy żadnych anten kierunkowych, żeby skomunikować się z dowolnym punktem na Ziemi. W sprzyjających warunkach to samo możemy jednak zrobić za pomocą ENC28J60, jeśli tylko mamy gdzie wpiąć kabel.

Tak właśnie przyszło mi do głowy jedno pytanie. Pamiętam, że w czasach PalmOS-a podłączałem swojego Tungstena T2 do internetu za pomocą profilu Bluetooth PAN. Czy może w ten sam sposób dałoby się bezprzewodowo podłączyć do Sieci własne konstrukcje?

Mam tutaj na myśli coś takiego:

  1. Router na OpenWRT z modułem BT włożonym w gniazdo USB. Linux korzysta z niego jako z karty sieciowej.
  2. Urządzenie z MCU posiada moduł BT, który udostępnia obsługę profilu PAN. No właśnie. Są takie moduły? Bo wszystkie jakie widziałem miały tylko BT serial port...
Reply to
Atlantis

RS-485 i podobne

formatting link
formatting link

Reply to
yabba

określ niezbędną prędkość, odległość i widzialność optyczną

jeffrey

Reply to
Jeffrey

A nie mozesz wpiac sie swoja plytka bezposrednio w port szeregowy routera? Tak, wprost w TTL (bez max-a). Czasami routery maja wiecej niz jeden port szeregowy.

Reply to
jakson

BTW: Nie mam pewnosci, ale chyba mialbys problem z BT pod OpenWrt, tzn.: sam chciales go oprogramowac w OpenWrt czy widziales gotowe rozwiazania?

Reply to
jakson

W dniu poniedziałek, 11 listopada 2013 17:58:55 UTC+1 użytkownik Atlantis napisał:

Może powinieneś się zainteresować takimi radiomodemami:

formatting link

Reply to
pytajacy

W dniu 2013-11-14 19:22, jakson pisze:

Mo¿na oczywi¶cie i tak. Jednak w takim przypadku mo¿emy pod³±czyæ do routera tylko jedno urz±dzenie, ewentualnie trzeba kombinowaæ z obs³ug± jakiej¶ magistrali. Poza tym konieczne bêdzie napisanie skryptu/daemona, który od strony routera zajmie siê obs³ug± po³±czenia

Mia³em cich± nadziejê, ¿e istnieje ju¿ jakie¶ gotowe rozwi±zanie, które umo¿liwi³oby wpiêcie modu³u Bluetooth w gniazdo USB routera, a potem ustawienie sieci lokalnej za pomoc± standardu Bluetooth PAN. Wtedy mia³bym dostêp do Internetu nie tylko za pomoc± WiFi, ale tak¿e Bluetootha. Co prawda zasiêg by³by stosunkowo niewielki, ale mia³oby to te¿ pewne zalety. Móg³bym chocia¿by spróbowaæ podpi±æ do Sieci stare PDA na PalmOS-ie i Windowsie Mobile 2003, które le¿± u mnie w szufladzie i próbowaæ znale¼æ im jakie¶ zastosowanie. W dodatku gdyby znalaz³ siê jaki¶ modu³ BT z interfejsem UART TTL, udostêpniaj±cy obs³ugê protoko³u TCP/IP oraz profilu BT PAN (na podobnej zasadzie jak modu³y GSM, umo¿liwiaj±ce dostêp do Internetu) móg³bym za jego pomoc± pod³±czyæ MCU do Sieci i w ten sposób np. automatycznie synchronizowaæ zegar Nixie z serwerem czasu.

Za pomoc± Googla znalaz³em jedynie trochê inne zastosowania modu³u USB w OpenWRT, np. wykorzystywanie telefonu komórkowego jako modemu.

Reasumuj±c. ¯eby moje za³o¿enia by³y mo¿liwe realizacji, musia³yby zostaæ spe³nione nastêpuj±ce warunki:

  1. Mo¿liwo¶æ pod³±czenia dongla BT do routera na OpenWRT, uruchomienia obs³ugi profilu BT PAN i zestawienia Bluetoothowej sieci lokalnej z routingiem do Internetu.
  2. Dostêpno¶æ modu³ów Bluetooth TTL UART, z obs³ug± profilu BT PAN i TCP/IP.

Je¶li nie ma czego¶ takiego, to najwyra¼niej trzeba bêdzie poczekaæ jeszcze kilka lat, a¿ w koñcu upowszechni± siê tanie modu³y WiFi. S±dz±c po tempie postêpu w elektronice nie trzeba bêdzie d³ugo czekaæ. Jeszcze kilka lat temu modu³ GSM kosztowa³ dobrych kilkaset z³, a amatorzy wykorzystywali w swoich konstrukcjach Siemensy S35. Dzisiaj odpowiedni modu³ mo¿na dostaæ na Allegro za < 20 z³.

Reply to
Atlantis

W dniu 2013-11-13 21:29, Jeffrey pisze:

W zupe³no¶ci wystarczy³oby mi co¶ w granicach 1200-9600 bps.

2-3 km.

Brak bezpo¶redniej widoczno¶ci, na drodze wierzcho³ki drzew i budynki. Z jednej strony kilka pagórków.

Reply to
Atlantis

Dnia Sat, 16 Nov 2013 09:27:36 +0100, Atlantis napisał(a):

Troche transmisji danych jest, ale pamietaj ze lacznosc amatorska ma swoje ograniczenia formalne. Do nieuciazliwych eksperymentow moze sie nada, ale chyba chcesz do normalnej eksploatacji ?

DECT to w ogole lacznosc cyfrowa ... ale zasieg do 100m. Z naciskiem na DO - czyli producent gwarantuje ze 100m nie przekroczy :-)

J.

Reply to
J.F.

Przypomnij mi jaki jest cel (poza łącznością na 3km), który chcesz osiągnąć, bo już się zgubiłem. Do czego Ci lokalny link BT/WIFI? Chcesz mcu podpiąć do tcpip?

Reply to
Marek

Do modemu GSM tez podlaczysz tylko jedno urzadzenie -

- zreszta nie napisales, ze ma to byc polaczenie "jeden do wielu".

A to problem? Wiekszym problemem byloby napisanie sterownika BT na USB i odpowiedniego programu/skryptu.

Zreszta zawsze mozesz polaczyc uC z ruterem standardowo, tzn. przez ethernet.

Predzej modemow jako modemow:). USB w routerach po to glownie jest - tzn. do osbslugi modemow GSM/3G/4G i mass storage (exroot). Chyba kiedys znalazlem na sieci jak ktos probowal oprogramowac karte WiFi (na USB), zeby miec drugie radio, ale o BT nic nie slyszalem.

Reply to
jakson

W sumie ja tez sie pogubilem - juz nie wiem czego dokladnie chce watkotworca :).

Reply to
jakson

weź jakiekolwiek radio na 433Mhz w ostateczności na 868Mhz dobrą antenę z pół metra drabinkę i jazda - najważniejsze to odległość od nadajnika do anteny, jak blisko (parę metrów) to wystarczy zwykły tani kabel H155 jak dalej to H500 lub nawet H1000 swego czasu stawiałem komunikację z pompowniami ścieków, chyba z 10szt dookoła miasta i nawet nie trzeba było za mocno celować antenami teraz nie przypomnę jakie to były nadajniki jeffrey

Reply to
Jeffrey

W dniu 2013-11-16 11:58, Marek pisze:

Przecież jeśli już uda się podłączyć MCU do lokalne sieci komputerowej, a za jej pośrednictwem do Internetu, to można dane przesyłać na dowolną odległość. ;)

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.